Reklama

Reklama

Kultowe czeskie seriale

"Szpital na peryferiach", "Pod jednym dachem", "Kobieta za ladą" - te seriale przed laty cieszyły się powodzeniem wśród polskich widzów. Wielu do dziś z wielką nostalgią wspomina świetne telewizyjne produkcje naszych południowych sąsiadów.

"Szpital na peryferiach", "Pod jednym dachem" i "Kobieta za ladą" - najpopularniejsze w Polsce czeskie seriale

Jednym z wielkich hitów był serial komediowy "Pod jednym dachem". Zabawną historię dwóch starszych panów - Evžena Humla i Bohumila Cesarza, którym przyszło zamieszkać w jednym domu w położonej pod Pragą wsi, TVP po raz pierwszy wyemitowała pod koniec lat 70. Polscy widzowie natychmiast polubili tę 11-odcinkową produkcję.

Wciąż popularny

Okazuje się, że także w Czechach serial wspominany jest z ogromnym sentymentem. We wsi Višňová, która na potrzeby filmowców zamieniła nazwę na Czereśniową, ślady pana Humla i Cesarza widoczne są na każdym kroku.

- Często przyjeżdżają do nas fani serialu, także z Polski - przyznał starosta Jiří Nekolný, kiedy odwiedziliśmy wieś w poszukiwaniu serialowych plenerów. - Jesteśmy ogromnie dumni z naszej filmowej przeszłości - dodał urzędnik, z którego inicjatywy powstał specjalny szlak turystyczny. Podążając nim, zobaczyliśmy m.in. dom głównych bohaterów (niewiele zmienił się od 1975 roku), kultową gospodę i słynny staw, który dzięki pomysłowi serialowego Evžena cała wieś w czynie społecznym zapełniła rybami, urządzając rekreacyjne łowisko.

Reklama

Ekspedientka i lekarze

Kolejnym przebojem była emitowana u nas kilkakrotnie "Kobieta za ladą" (1977). Pierwszy raz polscy telewidzowie zobaczyli ten serial w latach 80. Każdy odcinek, a było ich łącznie 12, opowiadał historię jednego z pracowników sklepu spożywczego. Klamrą łączącą te historie została postać głównej bohaterki - Anny Holoubovej. Kobieta przeprowadza się na drugi koniec Pragi tuż po rozwodzie i zatrudnia się w dużym sklepie samoobsługowym. Życzliwa dla współpracowników i klientów, szybko zyskuje sympatię obu stron...

Nie sposób nie wspomnieć o "Szpitalu na peryferiach" (1977) - opowieści o pracy i życiu prywatnym lekarzy z oddziału ortopedii małego szpitala. Z wypiekami na twarzy czekaliśmy na kolejne odcinki produkcji, która zakończyła się w 1981 roku. Wprawdzie po 22 latach, w 2003 r. nakręcono kontynuację, a pięć lat później powstała kolejna część, ale żadna nie przebiła kultowego pierwowzoru. Chcecie powspominać? Kanał Kino Polska emituje serial "Pod jednym dachem" od pierwszego odcinka.

Joanna Bogiel-Jażdżyk

Tele Tydzień
Dowiedz się więcej na temat: seriale

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama