Reklama

Reklama

Konkurs Chopinowski 2021 wygrał Bruce Liu. Kim jest zwycięzca?

Konkurs Chopinowski wygrał Bruce (Xiaoyu) Liu z Kanady. Poziom tegorocznego konkursu był tak wysoki, że jurorzy nad werdyktem debatowali aż do 2:00 w nocy. Już znamy wszystkie wyniki. Kim są pozostali laureaci? I kim jest ten rewelacyjny pianista z Kanady, który podczas finału poderwał z miejsc całą widownię Filharmonii Narodowej w Warszawie? Koncert laureatów pokażą dzisiaj na żywo TVP1, TVP Polonia i TVP Kultura.

Konkurs Chopinowski wygrał Bruce (Xiaoyu) Liu z Kanady. Poziom tegorocznego konkursu był tak wysoki, że jurorzy nad werdyktem debatowali aż do 2:00 w nocy. Już znamy wszystkie wyniki. Kim są pozostali laureaci? I kim jest ten rewelacyjny pianista z Kanady, który podczas finału poderwał z miejsc całą widownię Filharmonii Narodowej w Warszawie? Koncert laureatów pokażą dzisiaj na żywo TVP1, TVP Polonia i TVP Kultura.
Bruce (Xiaoyu) Liu z Kanady został zwycięzcą XVIII Konkursu Chopinowskiego 2021 / Leszek Szymański /PAP

Konkurs Chopinowski 2021: Kim jest Bruce (Xiaoyu) Liu?

Bruce Liu ma 24 lata. Urodził się 8 maja 1997 roku w Paryżu, ukończył Konserwatorium Muzyczne w Montrealu w Kanadzie w klasie Richarda Raymonda, a obecnie kontynuuje naukę pod kierunkiem Dang Thai Sona - laureata X Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w 1980 roku.

Kanadyjski pianista współpracował z takimi zespołami, jak orkiestry symfoniczne Cleveland i Montrealu, Orkiestra Filharmonii Izraelskiej, Orchestra of the Americas, Camerata Jerusalem, dał serię koncertów z China NCPA Orchestra.

Ostatnio odbył też dwa tournees po Chinach z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Ukrainy i Orkiestrą Symfoniczną Lwowskiej Filharmonii Obwodowej, występując m.in. w pekińskich National Centre for the Performing Arts i Concert Hall oraz Oriental Arts Center w Szanghaju, a także z Orchestre Lamoureux w Salle Gaveau.

Bruce Liu jest laureatem wielu międzynarodowych konkursów pianistycznych, m.in. w tym Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego w Sendai, Międzynarodowego Konkursu Muzycznego w Montrealu i Międzynarodowego Mistrzowskiego Konkursu Pianistycznego im. Artura Rubinsteina w Tel Avivie.

Reklama

"Konkursy pomagają muzykom rozwijać się. Niektórzy mówią, że konkursy są niedobre dla muzyków, ale mnie one inspirują. Jeśli masz pasję do czegoś, po prostu to rób. Nie patrz na innych, na to co mówią i myślą. Podążaj za tym, co uważasz za dobre dla siebie. Na swojej drodze zawsze napotkasz porażki, problemy i negatywne osoby, w takich momentach, musisz podążać dalej i nie poddawać się" - tak mówił w rozmowie z PAP laureat po zagraniu koncertu e-moll op. 11 w finale XVIII Konkursu Chopinowskiego.

Konkurs Chopinowski 2021: Nagrody

Zwycięzca Konkursu Chopinowskiego otrzyma 40 tys. euro od prezydenta RP. Dostanie również 500 tys. jenów (ok. 17 tys. złotych) od Prezydenta Miasta Hamamatsu. Ponadto, Filharmonia Narodowa gwarantuje nagrodę 5 tys. euro za najlepsze wykonanie koncertu.

Koncerty laureatów odbędą się dziś wieczorem w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, a w piątek i sobotę w Filharmonii Narodowej.

Konkurs Chopinowski 2021: Transmisja koncertu laureatów nie tylko w TVP Kultura

Aby pokazać koncert laureatów TVP zdecydowała się na zamiany w ramówce. Koncert Laureatów XVIII Konkursu Chopinowskiego pokaże nie tylko TVP Kultura, ale także TVP1.

Koncert będzie transmitowany w czwartek, 21 października, o godz. 18:50 w TVP1, TVP Kultura, TVP Kultura 2 i TVP Polonia. W związku z tymi zmianami widzowie obejrzą "Wiadomości" TVP1 wyjątkowo o godz. 20:00.

Podczas koncertu odbędzie się gala wręczenia nagród laureatom konkursu. Wystąpią wszyscy laureaci nagród z krótkimi recitalami, a Bruce Liu wykona Koncert Fortepianowy e-moll op. 11 Fryderyka Chopina z towarzyszeniem Orkiestry Filharmonii Narodowej w Warszawie pod dyrekcją Andrzeja Boreyki.

Konkurs Chopinowski 2021: Znamy wyniki! Kto wygrał?

Werdykt ogłosił Artur Szklener, dyrektor XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina. Oto laureaci!

VI nagroda - Pan J J Jun Li Bui, Kanada
V nagroda - Pani Leonora Armellini, Włochy
IV nagroda - ex aequo - Pan Jakub Kuszlik, Polska (+ nagroda za najlepsze wykonanie mazurków) i Pani Aimi Kobayashi, Japonia
III Nagroda - Pan Martin Garcia Garcia, Hiszpania
II Nagroda - ex aequo - Pan Alexander Gadjiev, Włochy/Słowenia (+ nagroda za najlepsze wykonanie sonaty) i Pan Kyohei Sorita, Japonia
I Nagroda - Pan Bruce (Xiaoyu) Liu, Kanada

"Naprawdę nie wiem, co powiedzieć. Wszyscy marzyliśmy, żeby zagrać Chopina na tej scenie. To wspaniałe uczucie. To dla mnie wielkie przeżycie. Nie mam słów. To wielka radość" - powiedział tuż po usłyszeniu werdyktu Bruce Liu z Kanady.

Zaskakujące w werdykcie było całkowite pominięcie - faworyzowanych przez komentatorów - Evy Gevorgyan, 17-letniej przedstawicielki Rosji i Armenii oraz pochodzącego z Chin, 17-letniego Hao Rao.

Tuż po występach finałowych komentatorzy wracali też uwagę na wyraźnie słabszy występ polskiego pianisty Jakuba Kuszlika. Tym bardziej zaskakuje fakt, że został przez jurorów wybrany laureatem IV nagrody.

Czytaj również:

"Top Model" 2021: Kto odpadł? Joanna Krupa: "Nie widzę tu modeli"

"Furioza": Rasowe kino uliczne [recenzja]

Kate Beckinsale kontuzjowana. Nie do wiary, co się stało!

Więcej newsów o filmach, gwiazdach i programach telewizyjnych, ekskluzywne wywiady i kulisy najgorętszych premier znajdziecie na naszym Facebooku Interia Film.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: konkurs chopinowski

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL