Reklama

Reklama

Konkurs Chopinowski 2021: W finale dwóch Polaków. Kim są pozostali uczestnicy? [transmisja, koncerty, nagrody]

12 pianistów, w tym dwóch Polaków zakwalifikowało się do finału XVIII Międzynarodowego Pianistycznego Konkursu im. Fryderyka Chopina. Na antenie TVP Kultura widzowie obejrzą występy finalistów. Kto zostanie laureatem konkursu okaże się 20 października. Sprawdźcie wyniki III etapu!

Dyrektor XVIII Konkursu Chopinowskiego Artur Szklener

Informacja o tym, kto po III etapie dostał się do finału Konkursu Chopinowskiego 2021 została ogłoszona w sobotę, 16 października, wieczorem.

Konkurs Chopinowski 2021: Kto w finale?

I etapie XVIII Konkursu Chopinowskiego rywalizowało 87 pianistów, w tym 16 osób reprezentujących Polskę. Podczas II etapu zaprezentowało się 45 pianistów, w tym dziewięciu Polaków. Do III etapu zakwalifikowało się 23 uczestników reprezentujących 11 krajów - było wśród nich aż sześciu Polaków.

Reklama

Decyzją Jury pod przewodnictwem prof. Katarzyny Popowej-Zydroń do finału XVIII Konkursu Chopinowskiego zakwalifikowało się 12 uczestników reprezentujących 10 krajów. Jest wśród nich dwóch Polaków.

Oto finaliści Konkursu Chopinowskiego 2021:
1. Pani Leonora Armellini, Włochy
2. Pan J J Jun Li Bui, Kanada
3. Pan Alexander Gadjiev, Włochy/Słowenia
4. Pan Martin Garcia Garcia, Hiszpania
5. Pani Eva Gevorgyan, Rosja/Armenia
6. Pani Aimi Kobayashi, Japonia
7. Pan Jakub Kuszlik, Polska
8. Pan Hyuk Lee, Korea Południowa
9. Pan Bruce (Xiaoyu) Liu, Kanada
10. Pan Kamil Pacholec, Polska
11. Pan Hao Rao, Chiny
12. Pan Kyohei Sorita, Japonia

Z ilu etapów składa się Konkurs Chopinowski?

Konkurs Chopinowski należy do najważniejszych konkursów pianistycznych dla studentów akademii muzycznych oraz uczniów szkół muzycznych II stopnia. Jego program obejmuje wyłącznie utwory Fryderyka Chopina.

Konkurs składa się z trzech etapów i finału. Trzy pierwsze etapy to recitale solowe. Podczas finałów artyści wykonują z towarzyszeniem orkiestry symfonicznej wybrany koncert fortepianowy Fryderyka Chopina: e-moll op. 11 lub f-moll op. 21.

Przesłuchania konkursowe odbywają się publicznie - w Filharmonii Narodowej w Warszawie.

Konkurs Chopinowski 2021: Gdzie oglądać finały?

Przesłuchania finałowe rozpoczną się w poniedziałek i potrwają do środy. Uczestnicy zagrają jeden z koncertów Fryderyka Chopina: e-moll op. 11 lub f-moll op. 21. Kto wygra
Konkurs Chopinowski 2021 okaże się 20 października.

TVP Kultura codziennie, aż do zakończenia konkursu, jest Studio Konkursowe, które rozpoczyna i kończy transmisje koncertów i sesji przesłuchań konkursowych. W trakcie trwania całego konkursu, widzowie TVP Kultura mogą śledzić na żywo zmagania młodych pianistów z całego świata również w internecie, na kanale streamingowym TVP Kultura 2 dostępnym pod adresem kultura2.tvp.pl.

Wszystkie przesłuchania są transmitowane także w aplikacji Chopin Competition, na stronie Chopin2020.pl oraz na kanale Chopin Institute na YouTube. Całość Konkursu transmituje też Program Drugi Polskiego Radia.

XVIII Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina rozpoczął się 2 października i zakończy się 23 października.

Konkurs Chopinowski 2021: Nagrody

W XVIII Konkursie Chopinowskim uczestnicy mogą wygrać wyłącznie nagrody pieniężne. W poprzednich latach nagrodami były również m.in. instrumenty, dzieła sztuki czy prestiżowe oferty koncertowe.

Za wykonane utwory w III etapie konkursu można wygrać dwie nagrody specjalne: 10 tys. euro za najlepsze wykonanie sonaty (fundatorem wyróżnienia jest Kristian Zimmerman) oraz 5 tys. euro od za najlepsze wykonanie mazurków (nagroda Polskiego Radia).

Sześciorgu najwyżej ocenionym uczestnikom finału oprócz tytułu laureata XVIII Konkursu Chopinowskiego zostaną przyznane nagrody główne.

Zwycięzca otrzyma 40 tys. euro od Prezydenta RP. Dostanie również 500 tys. jenów (ok. 17 tys. złotych) od Prezydenta Miasta Hamamatsu. Do tego Filharmonia Narodowa przyznaje nagrodę 5 tys. euro za najlepsze wykonanie koncertu.

Za drugie miejsce pianista otrzyma 30 tys. euro, a za trzecie miejsce - 20 tys. euro. Laureaci czwartego, piątego i szóstego miejsca otrzymają odpowiednio nagrody: 15 tys. euro, 10 tys. euro i 7 tys. euro. Pozostałym finalistom zostaną przyznane wyróżnienia po 4 tys. euro.

Gala przyznania nagród odbędzie się 21 października. Koncerty laureatów odbędą się w dniach 21-23 października.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: konkurs chopinowski

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje