Reklama

Reklama

Konkurs Chopinowski 2021: W drugim etapie 45 pianistów, w tym 9 Polaków [transmisja]

45 pianistów, w tym dziewięciu Polaków zakwalifikowało się do II etapu XVIII Międzynarodowego Pianistycznego Konkursu im. Fryderyka Chopina. Na antenie TVP Kultura można oglądać transmisje wszystkich etapów konkursu.

Szymon Nehring - jeden z Polaków, który przeszedł do II etapu Konkursu Chopinowskiego

Informacja o tym, kto przeszedł do II etapu została ogłoszona przez dyrektora konkursu i Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina Artura Szklenera w czwartek, 7 października, wieczorem.

Konkurs Chopinowski 2021: Kto w drugim etapie?

Decyzją Jury XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina pod przewodnictwem Katarzyny Popowej-Zydroń do II etapu zakwalifikowało się 45 uczestników reprezentujących 14 krajów, m.in. dziewięć osób z Polski, osiem z Japonii, siedem z Chin i pięć z Włoch.

Polacy, którzy trafili do kolejnego etapu to: Piotr Alexewicz, Adam Kałduński, Jakub Kuszlik, Mateusz Krzyżowski, Szymon Nehring, Kamil Pacholec, Marcin Wieczorek, Andrzej Wierciński oraz Viet Trung Nguyen reprezentujący Wietnam i Polskę.

Reklama

Przewodnicząca jury Katarzyna Popowa-Zydroń powiedziała, że "jury miało bardzo dużo pracy i musiało podjąć wiele trudnych decyzji", gdyż poziom konkursu jest w tym roku bardzo wysoki.

"Ten wydłużony czas, bo mija sześć lat od ostatniego konkursu, sprawił, że uczestnicy podczas pandemii zdobyli nowe doświadczenia życiowe i mieli dodatkowy czas na pracę" - dodała Katarzyna Popowa-Zydroń.

Najczęściej wykonywane utwory podczas I etapu konkursu to Ballada f-moll op. 52 i Etiuda gis-moll op. 25 nr 6, utwory te wykonało 18 pianistów. Siedemnaście osób wybrało Etiudę C-dur op. 10 nr 1 i Nokturn H-dur op. 62 nr 1. Najmniejszym powodzeniem cieszyły się Scherzo h-moll op. 20 i Etiuda es-moll op. 10 nr 6, wykonywane były tylko dwa razy.

W I etapie rywalizowało 87 pianistów, w tym 16 osób reprezentujących Polskę. Wśród pianistów zakwalifikowanych do konkursu głównego przez Jury Eliminacji znalazło się: 22 Chińczyków, 14 Japończyków, 16 Polaków, 7 obywateli Korei Południowej, 6 Włochów, a także reprezentanci Armenii, Tajwanu, Kanady, Kuby, Łotwy, Tajlandii, USA, Wielkiej Brytanii i Wietnamu.

Przesłuchania II etapu trwają od 9 do 12 października. XVIII Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina zakończy się 23 października.

Konkurs Chopinowski 2021: Transmisja. Gdzie oglądać? Gdzie słuchać?

TVP Kultura codziennie, aż do zakończenia konkursu, jest Studio Konkursowe, które rozpoczyna i kończy transmisje koncertów i sesji przesłuchań konkursowych.

W trakcie trwania całego konkursu, widzowie TVP Kultura mogą śledzić na żywo zmagania młodych pianistów z całego świata również w internecie, na kanale streamingowym TVP Kultura 2 dostępnym pod adresem kultura2.tvp.pl.

Wszystkie przesłuchania są transmitowane także w aplikacji Chopin Competition, na stronie Chopin2020.pl oraz na kanale Chopin Institute na YouTube. Całość Konkursu transmituje też Program Drugi Polskiego Radia.

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: konkurs chopinowski

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje