Reklama

"Ekler": Serialowa parodia Telewizji Trwam zadebiutowała na YouTubie [ODCINEK 1]

W czwartek na YouTubie odbyła się premiera internetowego serialu satyrycznego „Ekler”, który inspirowany jest działalnością Telewizji Trwam i Radia Maryja. W produkcji zobaczyć możemy m.in. Jerzego Schejbala, Piotra Cyrwusa, Bartłomieja Kasprzykowskiego, Krzysztofa Skibę, Aleksandrę Szwed, Rafała Rutkowskiego i Beatę Kawkę.

Akcja serialu "Ekler" rozgrywać się w redakcji katolickiej telewizji "Wytrwamy", a głównym bohaterem i duchowym liderem jest wzorowana na Tadeuszu Rydzyku postać arcybiskupa Ryszarda, w którego wciela się Jerzy Schejbal.

Na razie wyprodukowano 8 odcinków serialu "Ekler", z których każdy trwa blisko 10 minut. Będą publikowane na kanale Ekler w serwisie YouTube.

Historia zaczyna się od Arcybiskupa Ryszarda i Siostry Krystyny (Ewa Telega). Szybko jednak okaże się, że do tanga trzeba trojga. Na szczęście oni swojego trzeciego już mają. Ksiądz Damian (Rafał Rutkowski) jest prawdziwym żołnierzem na którego można liczyć - opisują zarys fabuły premierowego odcinka twórcy serialu.

Reklama

"Ekler": Pierwowzorem Tadeusz Rydzyk i Telewizja Trwam

"'Ekler' jest satyrą na to, co mi się nie podoba, co wokół mnie jest wręcz niemoralne. Chcę żebyśmy przestali przymykać oko na to, że ten rząd traktuje nasz kraj jak dojną krowę" - scenarzystka serialu, Ewa Telega, mówiła w rozmowie z "Newsweekiem".

"Kiedy zapadła decyzja, że pierwowzorem będzie Telewizja Trwam, zrobiłam bardzo dokładny research. Zaczęłam czytać wypowiedzi pana Rydzyka i wypowiedzi naszych polityków przyjeżdżających do niego. Okazało się, że to jest gotowy scenariusz. Wystarczy skleić ze sobą te wypowiedzi, odtworzyć to, jak oni do siebie mówią, jak zachowują się wobec siebie. Więc skorzystałam z tego w dużym stopniu, pisząc 'Ekler'"- dodała Telega.

Producentką przedsięwzięcia jest Beata Harasimowicz ("Mały Grand Hotel"). "Serial 'Ekler' nie jest o wierze czy religii, ale o wypaczeniach w instytucji Kościoła katolickiego w Polsce" - mówiła w rozmowie z Onetem. Według niej Radio Maryja to "tajemnicze imperium". "Za murami toruńskiego radia i telewizji dzieje się jakieś życie, które ma wpływ na absolutnie całe społeczeństwo, ale jak jest naprawdę, nie wie nikt" - wyjaśniała Harasimowicz.

"Ekler": Kto wystąpi w serialu?

Z opublikowanych na Instagramie serialu zdjęć, wiemy, że w postać inspirowaną prezydentem Dudą wcielił się Piotr Cyrwus, Beacie Kawce przypadła w udziale kreacja odpowiednika Beaty Kempy. Sparodiowani zostaną też minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro (Adam Krawczuk), europosłanka Beata Szydło (Agnieszka Matysiak) oraz były minister zdrowia Łukasz Szumowski (Bartek Kasprzykowski).

W serialu pojawią się również: Antek Smykiewicz, Katarzyna Ucherska, Krzysztof Skiba, Rafał Rutkowski, Aleksandra Szwed oraz Bartłomiej Kasprzykowski.

Dlaczego to ekler, a nie kremówka jest symbolem tego serialu? - zastanawiają się twórcy serialu. "A cóż lepiej symbolizuje wnętrze skrywane pod warstwą pobożności?" - odpowiadają, dodając, że słowo "ekler" zapożyczone jest z francuskiego słowa "éclair", oznaczającego błyskawicę.

Czy "Ekler" powtórzy sukces stworzonego przez lidera Kabaretu Moralnego Niepokoju, Roberta Górskiego, satyrycznego serialu "Ucho prezesa", który również debiutował w serwisie YouTube, zanim nie pojawił się w ofercie platformy Showmax (oraz na antenie TV4 i Comedy Central)? O tym przekonamy się za parę miesięcy.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy