Reklama

"Dom pod Dwoma Orłami": Nowy serial TVP. Kiedy premiera?

"Dom pod Dwoma Orłami" to najnowsze dzieło reżysera Waldemara Krzystka, które, po długim oczekiwaniu, w grudniu ma zadebiutować na antenie TVP.

"Dom pod Dwoma Orłami" to najnowsze dzieło reżysera Waldemara Krzystka, które, po długim oczekiwaniu, w grudniu ma zadebiutować na antenie TVP.
Karolina Gruszka na planie serialu "Dom pod Dwoma Orłami" /Gałązka /AKPA

Fabuła serialu skupia się na losach Polaków, Niemców i Ukraińców, których drogi krzyżują się w starej, poniemieckiej willi we Wrocławiu.

"Dom pod Dwoma Orłami": Polacy, Niemcy i Ukraińcy w starej willi we Wrocławiu

Opowieść rozpoczyna się latem 1997, w roku wielkiej powodzi. Lokatorkami tytułowego domu są m.in. trzy pokolenia kobiet: babcia Zofia Szablewska (Małgorzata Zajączkowska), jej córka Helena (Agnieszka Mandat) oraz wnuczka Marianna (Sonia Mietielica). Za sprawą znalezionego przez przypadek pamiętnika pierwszej właścicielki domu, Niemki Lisy Weber, fabuła przenosi się w czasie. Poznajemy zarówno przedwojenne historie mieszkańców Wrocławia, jak i losy przesiedlonych tu Kresowiaków.

Reklama

Z Kresów właśnie pochodzi babcia Zofia. W 6. odcinku serialu cofamy się w czasie. Jest wiosna 1923 roku, Zofia mieszka razem z rodzicami w dworku, jest młodą dziewczyną, panną na wydaniu. O jej rękę przyjeżdża się oświadczyć młody dziedzic Antoni Szablewski. Niestety ojciec dziewczyny na ślub się nie zgadza. Antoni jednak nie daje za wygraną i za rok, jesienią 1924 roku, znów się oświadcza. Tym razem zostaje przyjęty. W rolę młodej Zofii wcieliła się Karolina Gruszka. Jej męża, Antoniego Szablewskiego, zagrał Grzegorz Małecki, rodziców natomiast - Jan Frycz i Aleksandra Konieczna.

Sceny kresowe kręcono w dworku w Turowej Woli, tym samym, który "zagrał" w "Panu Tadeuszu", "Nad Niemnem", "Sławie i chwale".

"Dom pod Dwoma Orłami": Kto wystąpi w nowym serialu TVP?

"Z wielkim zaciekawieniem przeczytałem scenariusz. Myślę, że ta historia będzie ciekawa do obejrzenia. Okolica, w której kręciliśmy nasze sceny, jest urocza, filmowa wręcz. Wiele pejzaży aż prosi się, żeby je sfotografować. Polski pejzaż jest piękny!" - zachwycał się na planie Jan Frycz, serialowy ojciec Zofii.

"Gram matkę Zofii. W scenariusz moja bohaterka nie ma imienia, ale pasuje do niej Jadwiga. To kobieta zdominowana przez ojca, a potem przez męża. Wydana za mąż dla pieniędzy, niewielkich, o co żywi urazę małżonek. To nie miłość, tylko małżeństwo z układu. Mąż szybko oddaje się swoim prawdziwym pasjom czyli hazardowi i kobietom" - opowiada o swoim wątku Aleksandra Konieczna.

"Film przepiękny i wzruszający - w dużej mierze inspirowany prawdziwymi wydarzeniami - a jednocześnie trudny. Moja bohaterka Zofia przechodzi podczas wojny przez prawdziwe piekło. Akcja toczy się głównie we Wrocławiu, niemieckim Breslau, gdzie po wojnie osiedlają się ludzie z Kresów Wschodnich" - dodaje Karolina Gruszka, młoda Zofia Szablewska. Jej bohaterka jako jedyna ocaleje z wołyńskiej rzezi.

AKPA
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy