Reklama

Reklama

Antoni Gucwiński nie żyje. Zmiana terminu pogrzebu

Przesunięto pogrzeb Antoniego Gucwińskiego. Ostatnie pożegnanie wieloletniego dyrektora wrocławskiego ogrodu zoologicznego, który wraz z żoną Hanną Gucwińską prowadził znany program "Z kamerą wśród zwierząt", miał odbyć się w piątek, 17 grudnia. Jakie są powody tej decyzji?

Antoni Gucwiński (1931-2021)

Antoni Gucwiński: Zmiana terminu pogrzebu

Okazuje się, że o zmianę terminu pogrzebu poprosiła rodzina Antoniego Gucwińskiego.

"Na prośbę rodziny pogrzeb Antoniego Gucwińskiego nie odbędzie się w najbliższy piątek, ale po świętach Bożego Narodzenia" - poinformował wrocławski magistrat.

Antoni Gucwiński spocznie na cmentarzu Osobowickim we Wrocławiu. Wieloletni dyrektor wrocławskiego ogrodu zoologicznego i popularyzator przyrody zmarł w wieku 89 lat w zeszłym tygodniu. Z żoną Hanną Gucwińską prowadził znany program "Z kamerą wśród zwierząt".

Reklama

Antoni Gucwiński: Telewizyjna ikona i naukowy autorytet

Antoni Gucwiński był doktorem nauk weterynaryjnych, inżynierem zootechnikiem i dyrektorem Ogrodu Zoologicznego we Wrocławiu w latach 1966-2006. W tym czasie w latach 1971-2001 popularyzował wiedzę o przyrodzie, współtworząc i prowadząc z żoną Hanną Gucwińską program telewizyjny w TVP zatytułowany "Z kamerą wśród zwierząt". W latach 90. tworzył i prowadził program "Znajomi z ZOO". Był też twórcą filmów przyrodniczych lub scenariuszy do takich filmów.

Urodził się jako czwarte z pięciorga dzieci w 1932 roku we wsi pod Nowym Sączem. Uczęszczał do II Liceum Ogólnokształcącego w Nowym Sączu, ale po roku w tajemnicy przeniósł się do Technikum Hodowlanego w Nawojowej, kończąc tę szkołę w 1950 r. W 1957 r. ukończył jako inżynier zootechnikę w Wyższej Szkole Rolniczej w Krakowie i zatrudnił się we wrocławskim zoo na stanowisku badawczym.

Od 1958 r. oprócz pracy w zoo studiował weterynarię na Akademii Rolniczej we Wrocławiu, kończąc ją w 1962 r. W tymże roku ożenił się z Hanną Gucwińską. W 1966 r. został dyrektorem Ogrodu Zoologicznego we Wrocławiu i pełnił tę funkcję do końca 2006 r. Doktoryzował się z tematyki anestezjologii weterynaryjnej w 1967 r. Opublikował ponad 100 artykułów naukowych i popularnonaukowych oraz 18 książek.

W roku 2001 otrzymał doktorat honoris causa przyznany przez Akademię Rolniczą we Wrocławiu. W 2003 r. otrzymał Order Uśmiechu.

Zobacz również:

Piotr Kraśko jeździł bez prawa jazdy! Teraz przeprasza!

"Nie patrz w górę": "Armageddon" naszych czasów [recenzja]

Kochały się w nim wszystkie dziewczyny. Dlaczego porzucił Polskę?

Więcej newsów o filmach, gwiazdach i programach telewizyjnych, ekskluzywne wywiady i kulisy najgorętszych premier znajdziecie na naszym Facebooku Interia Film.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Antoni Gucwiński

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje