"Anioły w Ameryce" - adaptacja wyróżnionej nagrodą Pulitzera sztuki Tony'ego Kushnera - została uznana za "najlepszy telewizyjny film roku" (New York Magazine) oraz za "najlepszą filmową ekranizację amerykańskiej sztuki od czasu 'Tramwaju zwanego pożądaniem' Elii Kazana zrealizowanego ponad pół wieku temu" (Frank Rich, New York Times).
"Anioły w Ameryce" wzbudzają zachwyt również dzięki gwiazdorskiej obsadzie. Główne role w filmie zagrali Al Pacino, Meryl Streep, Emma Thompson, Mary-Louise Parker, Jeffrey Wright, Justin Kirk, Ben Shenkman, Patrick Wilson, James Cromwell oraz Sir Michael Gambon i Simon Callow. Film wyreżyserował laureat Oscara, autor "Absolwenta", "Zgagi" oraz "Pracującej dziewczyny" - Mike Nichols.
W styczniu 2004 "Anioły w Ameryce" zostały uhonorowane pięcioma Złotymi Globami, zdobywając nagrody we wszystkich kategoriach, w których były nominowane. Obraz nagrodzono w kategoriach najlepszy mini
serial lub film telewizyjny, najlepsza aktorka w miniserialu lub filmie telewizyjnym (Meryl Streep), najlepszy aktor w miniserialu lub filmie telewizyjnym (Al Pacino), najlepsza aktorka drugoplanowa w miniserialu lub filmie telewizyjnym (Mary-Louise Parker) oraz najlepszy aktor drugoplanowy w miniserialu lub filmie telewizyjnym (Jeffrey Wright).
"Anioły w Ameryce" zdobyły również nagrodę National Board of Review - organizacji zrzeszającej amerykańskich krytyków filmowych - dla najlepszego filmu telewizyjnego oraz Gildii Reżyserów Amerykańskich za wybitne osiągnięcie w reżyserii filmu telewizyjnego.
Ponadto "Anioły w Ameryce" znalazły się na pierwszym miejscu listy najlepszych filmów roku dziennika USA Today, a New York Post, New York Daily News i Boston Herald nagrodziły dzieło Mike'a Nicholsa doskonałymi recenzjami. "Oszałamiający" - pisał Washington Post, "cudowny" - wtórował magazyn Tv Guide, a Newswek nazwał film "brutalnym, nie pozbawionym humoru i głęboko poruszającym".
We wrześniu Akademia Sztuki Telewizyjnej nagrodziła "Anioły w Ameryce" 11 nagrodami Emmy. Film otrzymał prestiżową nagrodę dla najlepszego filmu telewizyjnego. Nagrody Emmy przyznano także odtwórcom ról pierwszoplanowych: Al Pacino i Meryl Streep. Mary-Louise Parker i Jeffrey Wright zostali wyróżnieni za najlepsze role drugoplanowe. Mike Nichols otrzymał nagrodę za najlepszą reżyserię, a Tony Kushner za najlepszy scenariusz.
Zrealizowany na podstawie uhonorowanej Nagrodą Pulitzera sztuki Tony'ego Kushnera film dotykający takich tematów jak polityka, moralność, czy nadzieja, jest opowieścią o Aniele oraz sześciu różnych bohaterach, których losy splatają się w Nowym Jorku pod koniec lat 80.
Obraz opowiada historię homoseksualisty Louisa Ironsona (Ben Shenkman). Jego partner Prior Walter (Justin Kirk) pada ofiarą AIDS i zaczyna doświadczać wizji w trakcie których spotyka się z Aniołem. Przerażony chorobą Louis nie dochowuje wierności swojemu kochankowi i związuje się z Joe Pittem (Patrick Wilson) - Mormonem i urzędnikiem Sądu Najwyższego, żyjącym w nieudanym małżeństwie z uzależnioną od valium Harper (Mary-Louise Parker), który nie radzi sobie z własną seksualnością.
Pittem interesuje się również wpływowy i znany z prawicowych poglądów prawnik Roy Cohn (Al Pacino) publicznie potępiający homoseksualizm. Sam będąc odmiennej orientacji jest nosicielem wirusa HIV. Obawiając się, że fakt ten może zrujnować jego karierę, Cohn - którego postać inspirowana jest autentycznym politykiem zmarłym na HIV w 1986 roku - robi wszystko, żeby świat nie poznał jego tajemnicy.
Sytuacja komplikuje się, kiedy w domu Pitta pojawia się jego konserwatywna matka chcąca za wszelką cenę naprawić małżeństwo syna...
"Anioły w Ameryce" to wyjątkowy film, w którym sceny realistyczne przeplatają się z fantastycznymi. Całość opowiedziana jest w oryginalny, surrealistyczny sposób, który amerykańscy krytycy uznali za inspirowany malarstwem Edwarda Hoopera i filmem "Piękna i bestia" Jeana Cocteau.
Łączące w sobie komedię i tragedię, miłość i zdradę, życie i śmierć "Anioły w Ameryce" to niezwykła i niezapomniana podróż przez krajobraz pełen rozpaczy i nadziei charakterystyczny dla Ameryki końca XX wieku.