Reklama

Sprawa Polańskiego

Uwolnić Romana Polańskiego!

Polskie środowisko filmowe jest zszokowane informacją o zatrzymaniu Romana Polańskiego na terenie Szwajcarii. Twórcy wystosowali apel w sprawie uwolnienia wybitnego polskiego reżysera!

Pod apelem podpisali się m.in. Andrzej Wajda, Jacek Bromski, Izabella Cywińska, Feliks Falk, Janusz Morgenstern, Agnieszka Odorowicz, Jerzy Skolimowski i Małgorzata Szumowska.

Reklama

Oto pełna treść apelu, jaki INTERIA.PL otrzymała od Stowarzyszenia Filmowców Polskich:

"My, niżej podpisani, zwracamy się do Prezydenta RP i Rządu, a w szczególności Ministra Spraw Zagranicznych i Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego o podjęcie natychmiastowych, energicznych działań zmierzających do uwolnienia obywatela Rzeczypospolitej Polskiej Romana Polańskiego i zapobiegających jego ekstradycji do Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej.

Uważamy, że wydarzenia sprzed 30 lat i udział w nich Romana Polańskiego zasługują na negatywną ocenę moralną. Ale równocześnie zwracamy uwagę, że wyjazd Romana Polańskiego z USA był ucieczką przed sądowym linczem. Fakt, że Stany Zjednoczone nigdy nie przyznały, iż oskarżenie przygotowane przez prokuratora w tym kształcie jest nadużyciem, a Roman Polański miał istotne powody by myśleć, że nie może liczyć na sprawiedliwy proces - uważamy za skandaliczne.

Wydarzenia rozgrywające się w innej kulturze społecznej i obyczajowej, które w europejskim systemie prawnym byłyby już przedawnione, nie mogą być sądzone po tylu latach w sposób, który przekreśla życie człowieka i - co najważniejsze! - życie jego rodziny.

Potępiamy zachowanie władz państwowych Szwajcarii, kraju w którym Roman Polański bywał stale kilka razy w roku i posiada dom. Fakt aresztowania artysty w drodze po nagrodę za całokształt twórczości podczas festiwalu filmowego w Zurychu uważamy za prowokację.

Roman Polański jest wybitnym polskim artystą, który wniósł wielki wkład do światowej kultury filmowej, członkiem Stowarzyszenia Filmowców Polskich.

Żądamy od władz Polski uniemożliwienia ekstradycji Romana Polańskiego, od władz Szwajcarii jego natychmiastowego uwolnienia, a od Stanów Zjednoczonych rzetelnej rewizji nadużyć śledczych i prokuratorskich w procesie Romana Polańskiego, wobec którego ewidentnie stosowano inne standardy, niż wobec obywateli USA.

Żądamy wolności dla Romana Polańskiego!

Jacek Bromski
Izabella Cywińska
Feliks Falk
Janusz Głowacki
Andrzej Jakimowski
Janusz Morgenstern
Krystyna Morgenstern
Agnieszka Odorowicz
Jerzy Skolimowski
Maciej Strzembosz
Małgorzata Szumowska
Krystyna Zachwatowicz
Andrzej Wajda

Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego - Bogdan Zdrojewski podjął już odpowiednie działania w tej sprawie.

Jeżeli chcesz podpisać się pod tym listem, wyślij mail na adres: rzecznik@sfp.org.pl, zawierający imię, nazwisko oraz informację: "Podpisuję list w sprawie uwolnienia Romana Polańskiego".

Dziękujemy za przyłączenie się!

Więcej informacji na ten temat znajdziecie w naszym raporcie specjalnym!

INTERIA.PL

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: uwolnione | Roman | Andrzej Wajda | Bromski | Wajda | Morgenstern | Roman Polański