Reklama

Oscary 2019: "Zimna wojna" z trzema nominacjami

"Zimna wojna" otrzymała trzy nominacje do Oscarów. Film Pawła Pawlikowskiego ma szansę na statuetki w kategoriach: najlepszy reżyser, najlepsze zdjęcia i najlepszy film nieanglojęzyczny. Najwięcej nominacji - dziesięć - otrzymały "Faworyta" Giorgosa Lanthimosa i "Roma" Alfonso Cuaróna.

"Zimna wojna" otrzymała trzy nominacje do Oscarów. Film Pawła Pawlikowskiego ma szansę na statuetki w kategoriach: najlepszy reżyser, najlepsze zdjęcia i najlepszy film nieanglojęzyczny. Najwięcej nominacji - dziesięć - otrzymały "Faworyta" Giorgosa Lanthimosa i "Roma" Alfonso Cuaróna.
Joanna Kulig w scenie z "Zimnej wojny" /materiały prasowe

Poznaliśmy tytuły filmów nominowanych do tegorocznych 91. Oscarów. "Zimna wojna", która figuruje na licznych zestawieniach najlepszych filmów roku, zarówno krajowych (zeszłoroczna "jedynka" polskiego miesięcznika "Kino"), jak i zagranicznych (pierwsza dziesiątka najlepszych filmów roku w Wielkiej Brytanii i USA wg "Guardiana"), ma szansę aż na trzy statuetki. W kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny rywalizuje wraz z czterema innymi produkcjami. Oprócz obrazu Pawlikowskiego doceniono także: wyróżnione przez canneńskie jury i jury ekumeniczne libańskie "Kafarnaum" Nadine Labaki, nagrodzony canneńską Złotą Palmą obraz Japończyka Hirokazu Koreedy "Złodziejaszki" oraz niemiecki "Werk ohne Autor" Floriana Henckela von Donnersmarcka.

Reklama

Największym konkurentem "Zimnej wojny" jest jednak porównywana z filmem Pawlikowskiego meksykańska "Roma" autorstwa przyjaciela polskiego reżysera, Alfonso Cuaróna - utrzymany w czarno-białej tonacji powrót twórcy do czasów dzieciństwa, doceniony do tej pory m.in. Złotym Lwem w Wenecji, Złotym Globem dla najlepszego filmu zagranicznego, czterema nagrodami Critics Choice (najlepszy film, reżyser, film zagraniczny, zdjęcia) oraz siedmioma nominacjami do nagród BAFTA.

Również sam Pawlikowski nie będzie miał łatwo, gdyż poza nim o Oscara w kategorii najlepszy reżyser powalczy wspomniany Cuarón, który także w tej kategorii triumfował podczas gali Złotych Globów. Szanse na statuetkę mają też: Giorgos Lanthimos ("Faworyta"), Adam McKay ("Vice") i Spike Lee ("Czarne bractwo. BlacKkKlansman").

Co znamienne, z Cuarónem w kategorii najlepsze zdjęcia zmierzy się też Łukasz Żal, operator "Zimnej wojny". Pozostali nominowani to: Robbie Ryan za "Faworytę", Matthew Libatique za "Narodziny gwiazdy" oraz Caleb Deschanel za "Werk ohne Autor".

Przypomnijmy, że dwa tygodnie temu "Zimną wojnę" nominowano do czterech nagród BAFTA. Produkcję doceniono w kategoriach: najlepszy film zagraniczny, najlepszy reżyser, najlepszy scenariusz oryginalny i najlepsze zdjęcia. Nie udało jej się za to uzyskać żadnej nominacji do Złotych Globów, czyli nagród przyznawanych przez Hollywoodzkie Stowarzyszenie Prasy Zagranicznej.

W maju zeszłego roku "Zimną wojnę" doceniono na festiwalu filmowym w Cannes, gdzie Pawlikowski odebrał nagrodę dla najlepszego reżysera. Z kolei we wrześniu produkcja otrzymała najważniejszą nagrodę podczas 43. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Poza Złotymi Lwami wyróżniono ją również nagrodami za najlepszy dźwięk (Maciej Pawłowski oraz Mirosław Makowski) i montaż (Jarosław Kamiński).

"Zimna wojna" to opowieść oparta na polskiej muzyce ludowej, z jazzem i piosenkami paryskich barów minionego wieku w tle, o miłości dwójki ludzi, którzy nie umieją żyć bez siebie, ale jednocześnie nie potrafią być razem. Akcja melodramatu dzieje się w latach 50. i 60. ub. wieku m.in. w Polsce, Berlinie, Jugosławii i Paryżu. Głównymi bohaterami "Zimnej wojny" są Zula (Joanna Kulig) i Wiktor (Kot), młoda dziewczyna szukająca szczęścia w powstającym zespole Mazurek (bliskim polskiemu Mazowszu) i dojrzały mężczyzna, pianista, jej instruktor. W "Zimnej wojnie", której scenariusz napisali Pawlikowski i świętej pamięci Janusz Głowacki, występują też m.in. Agata Kulesza, Borys Szyc i Adam Woronowicz.

Produkcja określana jest m.in. jako najbardziej osobiste dzieło Pawła Pawlikowskiego lub jego wyraźnie polski, a jednocześnie najbardziej uniwersalny film. Reżyser, który wyjechał z Polski, gdy miał 10 lat, zadedykował nowy obraz swoim rodzicom. Główni bohaterowie - Zula i Wiktor - noszą ich imiona.

Pawlikowski to laureat jedynego w historii Oscara dla Polski w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny. Otrzymał go w 2015 roku za "Idę". Główną bohaterką filmu była Anna (Agata Trzebuchowska), młoda nowicjuszka, sierota wychowana w zakonie, tuż przed złożeniem ślubów odwiedzająca ciotkę Wandę (Agata Kulesza), swoją jedyną żyjącą krewną, od której dowiaduje się, że jest Żydówką. Czarno-biały film - podobnie jak "Zimna wojna" - był też nominowany za najlepsze zdjęcia.

Wydarzeniem jest z pewnością aż dziesięć nominacji dla "Romy", przypomnijmy produkcji Netfliksa, którą w Polsce można było w dzień premiery oglądać w tym samym czasie w kinie lub na ekranie telewizora. Z tego aż pięć szans na statuetkę ma Alfonso Cuarón. Meksykański twórca został nominowany za reżyserię, scenariusz oryginalny i zdjęcia, a jako producent "Romy" ma także możliwość triumfu w kategoriach: najlepszy film i najlepszy film nieanglojęzyczny. Ponadto nominowano grające w "Romie" główne role: Yalitzę Aparicio i Marinę De Tavirę, a także wyróżniono produkcję za: scenografię, dźwięk i montaż dźwięku.

Dziesięć nominacji otrzymała również "Faworyta" Giorgosa Lanthimosa, rozgrywająca się na początku XVIII wieku i opowiadająca o intrygach na brytyjskim dworze podczas wojny z Francją. Produkcja zmierzy się z "Romą" w kategoriach najlepszy film, reżyseria, scenariusz oryginalny, zdjęcia i scenografia, a także aktorka pierwszoplanowa (Olivia Colman) oraz drugoplanowa, w której "Faworyta" uzyskała aż dwie nominacje - dla Emmy Stone i Rachel Weisz. Produkcję nominowano także za montaż i kostiumy.

Po osiem nominacji uzyskały "Narodziny gwiazdy", debiut reżyserski Bradleya Coopera, oraz "Vice" Adama McKaya. Ten pierwszy opowiada o romansie gwiazdora muzyki country (Cooper), którego kariera chyli się ku upadkowi, z utalentowaną, nieznaną nikomu piosenkarką (Lady Gaga). Z kolei ten drugi to historia Dicka Cheneya, człowieka, który konsekwentnie przeszedł drogę od poruszającego się zręcznie po waszyngtońskich korytarzach biurokraty do realnej władzy.

"Narodziny gwiazdy" to zdecydowany faworyt w kategorii najlepsza piosenka. Śpiewany w filmie przez Coopera i Lady Gagę utwór "Shallow" z pewnością zostanie dostrzeżony przez członków Akademii. Z kolei "Vice" ma duże szanse na triumf w kategoriach aktorskich. Christian Bale zapewne otrzyma drugiego w karierze Oscara (pierwszego dostał za "Fightera") za rolę Cheneya. Nominowani za drugoplanowe role są też partnerujący mu na ekranie Amy Adams i Sam Rockwell.

"Roma", "Faworyta", "Narodziny gwiazdy" i "Vice" mają szanse na triumf w najważniejszej kategorii: najlepszy film. Pozostali nominowani to: "Green Book" Petera Farrelly'ego (ogółem pięć nominacji) - historia przyjaźni drobnego cwaniaczka z Bronksu z ekstrawaganckim muzykiem z wyższych sfer i opowiadający o grupie Queen i jej liderze Freddiem Mercurym "Bohemian Rhapsody" Bryana Singera (pięć nominacji). 

Stawkę uzupełniają: "Czarne bractwo. BlacKkKlansman" Spike'a Lee (ogółem sześć nominacji), który może też wygrać w kategoriach: najlepszy reżyser i scenariusz adaptowany, oraz "Czarna Pantera" (ogółem siedem nominacji), pierwsza ekranizacja komiksu Marvela doceniona w tak dużym stopniu podczas Oscarów. Oprócz nominacji za najlepszy film, produkcja Ryana Cooglera powalczy również w kategoriach: muzyka, piosenka, dźwięk, montaż dźwięku, kostiumy i scenografia. Faworytem do statuetki jest zwłaszcza w dwóch ostatnich.

Tym razem nie było specjalnych niespodzianek. Największą jest z pewnością pominięcie produkcji "Won't You Be My Neighbor?" w kategorii najlepszy pełnometrażowy film dokumentalny. O Oscara nie powalczą też docenieni przez amerykańskich krytyków Ethan Hawke - za rolę w dramacie Paula Schradera (ma nominację za scenariusz oryginalny) "Pierwszy reformowany" i Toni Collette - za rolę w horrorze "Dziedzictwo. Hereditary". W kategorii najlepsza muzyka nie ma "Pierwszego człowieka" (film ma cztery inne nominacje), choć Justin Hurwitz odebrał niedawno w tej kategorii Złotego Globa.

Po raz kolejny do Oscara zostali nominowani: Glenn Close za główną rolę w "Żonie" Bjoerna Runge (siódma nominacja) oraz Willem Dafoe, tym razem za rolę Vincenta van Gogha w "At Eternity's Gate" Juliana Schnabla (czwarta nominacja). Nominacji do nagród Akademii nie zdobyły za to dwa polskie tytuły, które znalazły się wcześniej na shortlistach - pełnometrażowy dokument Anny Zameckiej "Komunia" oraz polsko-kazachsko-rosyjsko-niemiecko koprodukcja "Ajka" Siergieja Dworcewoja walcząca w kategorii film nieanglojęzyczny.

Nominacje do Oscarów 2019 ogłosili znani aktorzy komediowi: Tracee Ellis Ross i Kumail Nanjiani. 91. ceremonia rozdania Oscarów odbędzie się w nocy z 24 na 25 lutego (polskiego czasu) w Dolby Theatre w Los Angeles. Gala wciąż nie ma wybranego gospodarza.

Oscary 2019 - nominacje:

Najlepszy film:
"Bohemian Rhapsody", reż. Bryan Singer
"Czarna Pantera", reż. Ryan Coogler
"Czarne bractwo: BlacKkKlansman", reż. Spike Lee
"Faworyta", reż. Yorgos Lanthimos
"Green Book", reż. Peter Farrelly
"Narodziny gwiazdy", reż. Bradley Cooper
"Roma", reż. Alfonso Cuarón
"Vice", reż. Adam McKay 

Najlepszy reżyser:
Alfonso Cuaron - "Roma"
Giorgos Lanthimos - "Faworyta"
Spike Lee - "Czarne bractwo: BlacKkKlansman"
Adam McKay - "Vice"
Paweł Pawlikowski - "Zimna wojna"

Najlepszy aktor:
Christian Bale - "Vice"
Bradley Cooper - "Narodziny gwiazdy"
Willem Dafoe - "At Eternity’s Gate"
Rami Malek - "Bohemian Rhapsody"
Viggo Mortensen - "Green Book"

Najlepsza aktorka:
Yalitza Aparicio - "Roma"
Glenn Close - "Żona"
Olivia Colman - "Faworyta"
Lady Gaga - "Narodziny gwiazdy"
Melissa McCarthy - "Can You Ever Forgive Me?"

Najlepszy aktor drugoplanowy:
Mahershala Ali - "Green Book"
Adam Driver - "Czarne bractwo: BlacKkKlansman"
Sam Elliott - "Narodziny gwiazdy"
Richard E. Grant - "Can You Ever Forgive Me?"
Sam Rockwell - "Vice"

Najlepsza aktorka drugoplanowa:
Amy Adams - "Vice"
Marina De Tavira - "Roma"
Regina King - 'Gdyby ulica Beale umiała mówić"
Emma Stone - "Faworyta"
Rachel Weisz - "Faworyta"

Najlepszy scenariusz adaptowany:
Joel i Ethan Coen - "Ballada o Busterze Scruggesie"
Nicole Holofcener i Jeff Whitty - "Can You Ever Forgive Me?"
Barry Jenkins - "Gdyby ulica Beale umiała mówić"
Spike Lee, Charlie Wachtel, David Rabinowitz i Kevin Willmott - "Czarne bractwo: BlacKkKlansman"
Eric Roth i Bradley Cooper & Will Fetters - "Narodziny gwiazdy"

Najlepszy scenariusz oryginalny:
Deborah Davis i Tony McNamara - "Faworyta"
Alfonso Cuarón - "Roma"
Adam McKay - "Vice"
Paul Schrader - "Pierwszy reformowany"
Nick Vallelonga, Brian Currie i Peter Farrelly - "Green Book"

Najlepszy film nieanglojęzyczny:
"Kafarnaum", reż. Nadine Labaki (Liban)
"Roma", reż. Alfonso Cuaron (Meksyk)
"Złodziejaszki", reż. Hirokazu Koreeda (Japonia)
"Werk ohne Autor", reż. Florian Henckel von Donnersmarck (Niemcy)
"Zimna wojna", reż. Paweł Pawlikowski (Polska)

Najlepszy montaż:
"Bohemian Rhapsody"
"Czarne bractwo: BlacKkklansman"
"Faworyta"
"Green Book"
"Vice"

Najlepsze zdjęcia:
Alfonso Cuarón - "Roma"
Caleb Deschanel - "Werk ohne Autor"
Matthew Libatique - "Narodziny gwiazdy"
Robbie Ryan - "Faworyta"
Lukasz Żal - "Zimna wojna"

Najlepsze kostiumy:
Ruth Carter - "Czarna Pantera"
Sandy Powell - "Faworyta"
Alexandra Byrne - "Maria, królowa Szkotów"
Sandy Powell - "Mary Poppins powrót"
Mary Zophres - "Ballada o Busterze Scruggsie"

Najlepsza scenografia:
Hannah Beachler - "Czarna Pantera"
Fiona Crumbie - "Faworyta"
Nathan Crowley - "Pierwszy człowiek"
John Myhre - "Mary Poppins powraca"
Eugenio Caballero - "Roma"

Najlepsza charakteryzacja:
"Granica"
"Maria, królowa Szkotów"
"Vice"

Najlepsze efekty specjalne:
"Avengers: Wojna bez granic"
"Han Solo - Gwiezdne wojny: Historie"
"Krzysiu, gdzie jesteś?"
"Pierwszy człowiek"
"Ready Player One"

Najlepsza muzyka:
Terence Blanchard - "Czarne bractwo: BlacKkKlansman"
Nicholas Brittel - "Gdyby ulica Beale umiała mówić"
Alexandre Desplat - "Wyspa psów"
Ludwig Göransson - "Czarna Pantera"
Marc Shaiman - "Mary Poppins powraca"

Najlepsza piosenka:
"All the Stars" - "Czarna Pantera"
"I’ll Fight" - "RBG"
"The Place Where Lost Things Go" - "Mary Poppins powraca"
"Shallow" - "Narodziny gwiazdy"
"When A Cowboy Trades His Spurs For Wings" - "Ballada o Busterze Scruggsie"

Najlepszy dźwięk:
"Bohemian Rhapsody"
"Ciche miejsce"
"Czarna Pantera"
"Pierwszy człowiek"
"Roma"

Najlepszy montaż dźwięku:
"Bohemian Rhapsody"
"Ciche miejsce"
"Czarna Pantera"
"Pierwszy człowiek"
"Roma"

Najlepszy film animowany pełnometrażowy:
"Iniemamocni 2" (Disney/Pixar)
"Mirai" (GKids)
"Ralph Demolka w internecie" (Disney)
"Spider-Man: Uniwersum" (Sony)
"Wyspa psów" (Fox Searchlight)

Najlepszy dokument pełnometrażowy:
"Free Solo"
"Minding the Gap"
"Hale County: This Morning, This Evening"
"Of Fathers and Sons"
"RBG"

Najlepszy krótkometrażowy film aktorski:
"Detainment"
"Skin"
"Marguerite"
"Fauve"
"Mother"

Najlepszy dokument krótkometrażowy:
"Black Sheep"
"End Game"
"The Night at the Garden"
"Lifeboat"
"Period. End of Sentence"

Najlepszy krótkometrażowy film animowany:
"Animal Behaviour"
"Bao"
"Late Afternoon"
"One Small Step"
"Weekends"


INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Oscary 2019 | Zimna wojna
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama