Oscary 2022
Reklama

"Sukienka": Polski film z szansą na oscarową nominację

Film "Sukienka", w reżyserii Tadeusza Łysiaka i ze zdjęciami Konrada Blocha, znalazł się na shortliście do nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej. Tytuł ma szansę na oscarową nominację w kategorii najlepszy film krótkometrażowy.

Film "Sukienka", w reżyserii Tadeusza Łysiaka i ze zdjęciami Konrada Blocha, znalazł się na shortliście do nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej. Tytuł ma szansę na oscarową nominację w kategorii najlepszy film krótkometrażowy.
Anna Dzieduszycka w filmie "Sukienka" /materiały prasowe

Ekipa "Sukienki" to grupa niezwykle utalentowanych ludzi. Reżyserem i scenarzystą filmu jest Tadeusz Łysiak. Zdjęcia wykonał Konrad Bloch, a całość zmontował Mariusz Gos. Wszyscy trzej są studentami Warszawskiej Szkoły Filmowej.

O czym opowiada film "Sukienka"?

Film "Sukienka" opowiada historię Julii, pracującej w przydrożnym motelu, której życie zmienia się gdy poznaje przystojnego kierowcę ciężarówki. Długo skrywane przez kobietę pragnienia dają o sobie znać.

Ale nie jest to tylko historia kobiety, spotykającej mężczyznę. Julia jest fizycznie odmienna od otaczającego ją społeczeństwa, jest niskorosła, przez co w swoim życiu doświadczyła wielu przykrości.

Reklama

To wbrew pozorom uniwersalna opowieści o tęsknocie bez względu na dzielące nas bariery i różnice. Wcielająca się w główną rolę Anna Dzieduszycka, choć nie jest profesjonalną aktorką, w filmie stworzyła poruszającą kreację. Na ekranie partnerują jej Dorota Pomykała oraz Szymon Piotr Warszawski.

Film miał swoją premierę na 60. Krakowskim Festiwalu Filmowym. Znalazł się również w oficjalnej selekcji Odense International Film Festival w Danii, Bengaluru International Short Film Festival w Indiach oraz polskich festiwali Kameralne Lato w Radomiu i Młodzi i Film w Koszalinie.

Na Rhode Island International Film Festival w USA Anna Dzieduszycka, odtwórczyni głównej roli w filmie, otrzymała nagrodę dla najlepszej aktorki na festiwalu. "Sukienka" otrzymała też nagrodę Best Narrative Short na Atlanta Film Festival.

Polska walczyła też o miejsce na shortliście wśród produkcji w kategorii najlepszy film międzynarodowy. O miejsce walczyły tytuły z 92 krajów. Polska zgłosiła obraz "Żeby nie było śladów" Jana P. Matuszyńskiego. Niestety, tym razem się nie udało.

Tytuły nominowane do Oscara poznamy 8 lutego 2022 roku. Gala wręczenia statuetek odbędzie się 27 marca 2022 roku w hollywoodzkim Dolby Theatre.

Zobacz również:

Filmowe hity Polsatu na święta! Co obejrzeć w TV?

"Rolnik szuka żony": Adam wyjawia prawdę na temat Kamili

Netflix: Styczniowe nowości. Co obejrzeć?

Więcej newsów o filmach, gwiazdach i programach telewizyjnych, ekskluzywne wywiady i kulisy najgorętszych premier znajdziecie na naszym Facebooku Interia Film.

 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Sukienka (film)
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy