Reklama

Oscary 2022: Głuchoniemy aktor laureatem Oscara! Kim jest Troy Kotsur?

Troy Kotsur odebrał statuetkę Oscara za drugoplanową rolę męską w filmie "CODA"! Kim jest ten aktor i w jakich filmach zagrał?

Troy Kotsur odebrał statuetkę Oscara za drugoplanową rolę męską w filmie "CODA"! Kim jest ten aktor i w jakich filmach zagrał?
Troy Kotsur na pokazie filmu "CODA" w Los Angeles (2021) /Axelle/Bauer-Griffin/FilmMagic /Getty Images

Troy Kotsur, dzięki roli w filmie "CODA", odebrał Oscara w kategorii najlepszy aktor drugoplanowy. Pokonał takich artystów jak Kodi Smit-McPhee ("Pasie pazury"), J.K. Simmons ("Being The Ricardos"), Ciaran Hinds ("Belfast" ) oraz Jesse Plemons ("Psie pazury"). Uczestnicy gali nagrodzili go... bezgłośnymi oklaskami!

Reklama

Troy Kotsur: Kim jest? Kariera filmowa

Troy Kotsur urodził się 24 lipca 1968 roku w Mesie, w stanie Arizona, w USA. Jest głuchoniemy od urodzenia. Amerykański aktor i filmowiec jest aktywny zawodowo od ponad 20 lat.

Jako aktor zadebiutował w 2001 roku w serialu "Życie przede wszystkim". Miał wtedy 33 lata. Jest znany przede wszystkim z występów na Broadwayu. W ciągu swej kariery zagrał w kilkunastu filmach (głównie niezależnych), spektaklach teatralnych i serialach. W 2013 roku wyreżyserował familijną produkcję "SuperDeafy: Niezwykły bohater".

Zagrał m.in. drugoplanową rolę w thrillerze "Numer 23", w którym pojawił się u boku Jima Carrey'a. Pojawił się również w znanych serialach "Zabójcze umysły" i "The Mandalorian".

Przy okazji roli w serialu "The Mandalorian" (wyprodukowany i emitowany na Disney+) Troy Kotsur trafił w 2019 roku na pierwsze strony gazet. Aktor opracował choreografię języka migowego, który został użyty w serialu.

Troy Kotsur i jego rola w filmie "CODA"

Przełomem w jego karierze okazał się film "CODA".

"CODA" opowiada historię Ruby Rossi (w tej roli Emilia Jones), jedynej słyszącej osoby w swojej rodzinie. Rodzice i starszy brat Ruby są rybakami, którzy borykają się z problemami finansowymi. Ruby pomaga w prowadzeniu tego niepewnego biznesu, łącząc pracę z nauką w liceum. Dziewczyna uważa, że bez jej pomocy rodzina sobie nie poradzi. Dlatego chce zrezygnować ze swojego marzenia, jakim jest zrobienie kariery wokalnej.

Siłą "CODY" jest aktorski koncert trójki głuchych aktorów i słyszącej Emilii Jones. Grająca matkę Marlee Matlin w 1987 roku zdobyła Oscara za drugoplanową role głuchej dziewczyny w "Dzieciach gorszego Boga" Randy Haines. Jest do tej pory jedyną głuchą aktorką z Oscarem na koncie.

Grający jej męża Troy Kotsur już zgarnął za swoją rolę statuetki BAFTA, Critics Choice i nagrodę Amerykańskich Gildii Aktorów Filmowych, co czyni go pierwszym niesłyszącym aktorem płci męskiej, który zdobył te nagrody.

"CODA" to remake francuskiego filmu

"CODA" to remake francuskiego filmu "Rozumiemy się bez słów" z 2014 roku. Znaczną część amerykańskiej obsady produkcji stanowią osoby niesłyszące - Marlee MatlinTroy Kotsur i Daniel Durant. W przypadku produkcji francuskiej byli to aktorzy słyszący, co spotkało się z powszechną krytyką.

Reżyserką oraz scenarzystką "CODY" jest Sian Heder. W obsadzie filmu znaleźli się również m.in. Emilia Jones i Eugenio Derbez.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Troy Kotsur | Oscary 2022 | CODA
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy