Mastercard OFF CAMERA 2023
Reklama

Mastercard OFF CAMERA 2023: 10 filmów, które trzeba zobaczyć na festiwalu

W piątek w krakowskim Kinie Kijów uroczystym pokazem filmu "Dominion" opowiadającym o życiu walijskiego poety Dylana Thomasa rozpocznie się 16. edycja Międzynarodowego Festiwalu Kina Niezależnego Mastercard OFF CAMERA. Gościem uroczystości będzie gwiazda filmu - John Malkovich. Poniżej prezentujemy dziesięć pokazywanych na festiwalu filmów, których nie możecie przegapić.

"Dominion": John Malkovich w Krakowie

"Dominion" w reżyserii Stevena Bernsteina skupia się na ostatnim dniu przed śmiercią trzydziestodziewięcioletniego Dylana Thomasa (Rhys Ifans). Przypadł on na pobyt w Nowym Jorku, gdzie poeta odbywał tournée, mające przywrócić mu blask i zepchnąć na drugi plan łatkę skandalisty.

W serii retrospekcji poznajemy Thomasa za sprawą otaczających go i ważnych w jego życiu osób - żony Caitlin (Romola Garai), doktora Feltona (John Malkovich) czy kolegi i nowojorskiego opiekuna pisarza Johna (Tony Hale). Fragmentaryczna narracja składa się na niejednoznaczny portret outsidera, stanowiąc rodzaj jego przedwczesnego pożegnania się ze światem.

Reklama

John Malkovich nie tylko wystąpił w filmie, jest także jednym z producentów obrazu. Uczestniczki i uczestnicy gali otwarcia Mastercard OFF CAMERA przed projekcją "Dominion" będą mogli wysłuchać rozmowy z amerykańskim gwiazdorem.

"Miało cię nie być": Borys Szyc w jednym filmie z córką

Film "Miało cię nie być" w reżyserii Jakuba Michalczuka ("Teściowie") to jeden z dziewięciu obrazów, które powalczą o główną nagrodę w Konkursie Polskich Filmów Fabularnych. W konkursowej stawce znalazły się także: "Wyrwa" Bartosza Konopki, "Niebezpieczni dżentelmeni" Macieja Kawalskiego, "Tata" Anny Maliszewskiej, "Kobieta na dachu" Anny Jadowskiej, "Apokawixa" Xawerego Żuławskiego, "Strzępy" Beaty Dzianowicz, "Silent Twins" Agnieszki Smoczyńskiej i "Norwegian Dreams" Leiva Devolda.

Krakowski pokaz "Miało cię nie być" będzie światową premierą obrazu, który jest aktorskim debiutem Soni Szyc - córki Borysa Szyca. Główna bohaterka - siedemnastoletnia Mańka (Sonia Szyc) - nieoczekiwanie wkracza do świata ojca (Borys Szyc), z którym od dawna nie utrzymuje kontaktów. Nie zamierza zabawić w nim długo, ale ten standardowo krzyżuje jej plany. Nie tylko odkrywa, że dziewczyna mierzy się z trudnym życiowo wyzwaniem, ale też, wbrew woli córki, postanawia jej pomóc. Co jednak czterdziestoletni mężczyzna może wiedzieć o rozterkach dorastającej nastolatki? Niewiele. Dlatego też wpada na pomysł, aby poszukać wsparcia i rady u byłych partnerek. Spotkania z barwną grupą "eks", wśród których znajdą się zarówno wojująca feministka jak i tancerka z nocnego klubu, staną się dla ojca i córki szansą na nowy początek. Finał ich wspólnych perypetii zaskoczy każdego.   

"War Pony": Wnuczka Elvisa Presleya za kamerą

Film "War Pony" w reżyserii Giny Gammell i Riley Keough (wnuczka Elvisa Presleya), który prezentowany będzie w sekcji "Ahoj Przygodo!", to laureat prestiżowej Złotej Kamery dla najlepszego debiutu na festiwalu filmowym w Cannes. 

Akcja obrazu rozgrywa się w rezerwacie Pine Ridge, zamieszkiwanym przez Indian z plemienia Lakotów. Miejsce to, ignorowane przez państwowe instytucje, nie daje raczej złudzeń na świetlaną przyszłość. W pogrążającym się w stagnacji oraz kryzysie ekonomicznym otoczeniu jedyną szansą na przetrwanie wydaje się kombinowanie, nierzadko prowadzące do szemranych interesów. W takim świecie przyszło funkcjonować dwóm głównym bohaterom "War Pony" - dwudziestokilkuletniemu Billowi oraz dekadę młodszemu Matho. Dzieli ich wiele, ale łączy, obok wspólnych korzeni, to, że obaj poszukują swojego miejsca, zmagając się z brutalną rzeczywistością biedy, bezrobocia, dysfunkcyjnych rodzin oraz wyzysku. Nagrodzony Złotą Kamerą dla najlepszego debiutu na ostatnim festiwalu w Cannes film łączy w sobie lekkość poetyki kina inicjacyjnego z uważną obserwacją i społecznym zacięciem. Subtelnie prowadzona narracja w połączeniu ze świetnymi rolami naturszczyków dają angażujący emocjonalnie słodko-gorzki obraz walki z przeciwnościami losu.

"Chłopiec z niebios": Najlepszy scenariusz festiwalu w Cannes

Nagrodzony w Cannes za najlepszy scenariusz, szwedzki kandydat do Oscara "Chłopiec z nieba", pokazywany będzie na Mastercard OFF CAMERA w sekcji "Festiwalowe Hity".

Film opowiada o brutalnej walce o wpływy na prestiżowym uniwersytecie islamu sunnickiego Al-Azhar w Kairze, po śmierci najwyższego duchowego przywódcy religijnego, Wielkiego Imama. Głównym bohaterem jest prostoduszny syn rybaka, który rozpoczęciu studiów zostaje wplątany w intrygę

Nagrodzony Złotą Palmą za najlepszy scenariusz film Tarika Saleha był jednym z najszerzej komentowanych tytułów ostatniego festiwalu w Cannes. Ten brawurowy polityczny thriller przybliża temat niebezpiecznych relacji religii i władzy, ale też pokazuje, jak łatwo zmanipulować można młode umysły. Choć akcja "Chłopca z niebios" rozgrywa się w Egipcie, Saleh z przyczyn politycznych zmuszony był do tego, by w całości nakręcić go w Turcji.

"When You Finish Saving the World": Reżyserski debiut Jessego Eisenberga

"When You Finish Saving the World" Jesssego Eisenberga to słodko-gorzka opowieść o pokoleniu Z i niełatwych rodzinnych relacjach. Lekkie komediowe brzmienia mieszają się tu z poważnymi, zaangażowanymi dyskusjami, a prześmiewczy ton równoważy czuła narracja o potrzebie zrozumienia. W głównych rolach zobaczymy Julianne Moore i znanego z serialu "Stranger Things" Finna Wolfharda, który będzie gościem festiwalu.

Pracująca na co dzień w schronisku dla ofiar przemocy domowej Evelyn pomimo starań nie potrafi zrozumieć nastoletniego syna. Począwszy od jego muzycznej pasji, po typowe dla nastolatka rozterki. Chłopak z kolei, kompletnie pochłonięty wirtualną rzeczywistością, nie przejmuje się specjalnie nie tylko rodzinnymi obowiązkami, ale i codziennym życiem w realu czy interakcją ze znajomymi. Konfrontacja tych dwóch, zupełnie odmiennych postaw wydaje się być nieunikniona - brzmi opis fabuły filmu "When You Finish Saving The World".

Jesse Eisenberg przyjedzie do Krakowa, by tuż przed seansem specjalnym "When You Finish Saving the World", który odbędzie w Kinie Kijów 29 kwietnia 2023 roku o godzinie 19.00, odebrać Nagrodę "Pod Prąd". Organizatorzy festiwalu honorują nią artystów i artystki uciekających od sztampy, poszukujących, idących własną drogą, nie zważając na obowiązujące mody i trendy.

"Jak tam Katia?": Ukraińskie kobiety walczą o sprawiedliwość

Jednym z najciekawszych filmów sekcji "Herstorie", która prezentuje produkcje stworzone przez bezkompromisowe reżyserki, wywracające do góry nogami normy genderowe, jest ukraińska produkcja "Jak tam Katia?" w reżyserii Christiny Tynkevych.

Główna bohaterka, Anna, to trzydziestopięcioletnia samotna matka, która pracuje jako kierowca karetki. Kobieta robi wszystko, by zapewnić lepszą przyszłość swojej córce Katii. Zwłaszcza że wraz z nią i starzejącą się matką dzielą niewielkie, niezbyt komfortowe mieszkanie. Codzienny heroizm bohaterki, w której rolę wciela się nagrodzona na festiwalu w Locarno Anastasiya Karpenko, zostaje jednak wystawiony na kolejną poważną próbę. 

Kiedy Katia zostaje potrącona przez samochód, jej matka ma świadomość, że z uwagi na to, kto siedział za kierownicą, wyjątkowo trudno będzie dojść sprawiedliwości. A słowa o równości wobec prawa włożyć można między bajki. Jedynym wyjściem może okazać się wzięcie sprawy w swoje ręce. 

Ukraińska reżyserka Christina Tynkevych w swoim pełnometrażowym debiucie zastanawia się nad problemem uprzywilejowania, systemowej korupcji i niesprawiedliwości. Wykorzystując charakterystyczną dla filmów z tej części Europy poetykę społecznego realizmu, opowiada o dylemacie związanym z działaniem wbrew własnym przekonaniom i systemowi wartości w obliczu ekstremalnej sytuacji.

"Plan 75": Japoński kandydat do Oscara

W sekcji "Techno Party", której tematyką jest rozwój technologii i jej wpływ na relacje międzyludzkie, widzowie Mastercard OFF CAMERA będą mogli zobaczyć japońskiego kandydata do Oscara - "Plan 75". W mrocznej wizji niedalekiej przyszłości, w której liryczne elementy łączą się z ostrym społecznym komentarzem, reżyserka Chie Hayakawa buduje dystopijną przyszłość japońskiego społeczeństwa.

Japonia to kraj słynący z rozwiniętej technologii oraz doskonałej opieki medycznej, które przekładają się na wysoką średnią życia jej obywateli. W połączeniu z niskim współczynnikiem dzietności stanowi to jednak dla rządu sygnał alarmowy. Starzejące się społeczeństwo jest zapowiedzią rychłego kryzysu ekonomicznego oraz zaburzenia równowagi państwa. Rozwiązaniem ma być rządowy program kryjący się pod nazwą Plan 75. 

Zachęca on do eutanazji osoby, które ukończyły siedemdziesiąty piąty rok życia. Obecne na każdym kroku reklamy, adresowane do zdezorientowanych seniorów, zachwalają wszelkie korzyści, jakie płyną z rewolucyjnego programu. Jednym z argumentów ma być wynagrodzenie, które balansującym na granicy ubóstwa uczestnikom Planu pozwoli zrealizować ostatnie marzenie. Starsza kobieta, której środki do życia znikają w błyskawicznym tempie, pragmatyczny sprzedawca programu oraz filipiński robotnik staną tym samym przed najważniejszymi dla siebie wyborami. 

"Other's People Children": Insynkt macierzyński

W sekcji "Wszystko w rodzinie", prezentującej spojrzenie na zmieniające się modele rodziny, warto zwrócić uwagę na film Rebeki Zlotowski "Other's People Children".

Główna bohaterka Rachel (Virginie Efira) jest czterdziestoletnią nauczycielką angielskiego w miejscowym liceum. Na pierwszy rzut oka wydaje się być w zupełności zadowolona ze swojego życia, wyznaczanego przez spotkania z siostrą, pomaganie starzejącemu się ojcu i lekcje gry na gitarze. Wszystko jednak zmienia się, kiedy rozpoczyna romans z Alim - mężczyzną w średnim wieku i ojcem czteroletniej Leili. Kobieta coraz częściej zaczyna zajmować się dziewczynką. A wspólne spacery, wieczory i zabawy niespodziewanie dla niej samej uświadamiają jej, że być może jej instynkt macierzyński jest silniejszy, niż do tej pory sądziła. 

Pokazywany w Konkursie Głównym ubiegłorocznego festiwalu w Wenecji nowy film Rebeki Zlotowski jest, jak mówi sama reżyserka, wyjątkowo osobisty. Nie tylko bowiem ukazuje wątpliwości i macierzyńskie dylematy kobiety w średnim wieku, ale z tej marginalizowanej przez kino bohaterki czyni centralną postać. Dodatkowo uświadamiając widzom nie tyle nawet potencjalne niebezpieczeństwa tzw. rodzin patchworkowych, ale przede wszystkim tworząc pełen empatii oraz zrozumienia portret dojrzałej i świadomej swych potrzeb postaci.

"Całkowite zaćmienie": Leonardo DiCaprio u Agnieszki Holland

Podczas festiwalu Mastercard OFF CAMERA w Krakowie odbędzie się specjalny pokaz filmu Agnieszki Holland "Całkowite zaćmienie". Widzowie będą mogli nie tylko podziwiać niezwykły talent aktorski Leonardo DiCaprio, ale także usłyszeć muzykę Jana A.P. Kaczmarka. Tuż przed projekcją rozmowę z reżyserką między innymi na temat twórczości jednego z najbardziej rozpoznawalnych polskich kompozytorów muzyki filmowej poprowadzi Grażyna Torbicka. Pokaz odbędzie się 5 maja o godzinie 19 w Kinie Kijów.

Głośny film Agnieszki Holland z 1995 roku, zrealizowany według scenariusza Christophera Hamptona, opowiada historię burzliwego romansu dwóch wielkich artystów, których twórczość, po ich śmierci, stała się przedmiotem kultu.

"Całkowite zaćmienie" to jedna z pierwszych dużych ról Leonardo DiCaprio, pokazująca skalę jego niezwykłego talentu. Muzykę do filmu stworzył Jan A.P. Kaczmarek - nominowany do BAFTA i Złotych Globów wybitny kompozytor, laureat Oscara za film "Marzyciel".

"Kociarze": Kino w Ogrodzie Botanicznym

Podczas tegorocznej edycji Mastercard OFF CAMERA widzowie będą mogli obejrzeć festiwalowe filmy także na świeżym powietrzu. Kinowe ekrany zostaną zamontowane na Placu Szczepańskim, na Rynku Podgórskim, przy Galerii Krakowskiej oraz - po raz pierwszy - w Ogrodzie Botanicznym. To właśnie w tej ostatniej lokalizacji będzie można obejrzeć znany już z kin dokument "Kociarze".  

To wzruszająca, piękna i wspaniale nakręcona opowieść o dziewięciu mężczyznach, którzy kochają koty. Reżyserka Mye Hoang na bohaterów swojego filmu wybiera osoby, które dzieli wszystko - zawód, status majątkowy, miejsce zamieszkania czy wiek. Łączy je jednak miłość do kotów i nieodparta chęć pomocy wszystkim czworonogom, których spotykają na swojej drodze. W "Kociarzach" śledzimy losy strażaka, aspirującego aktora, kierowcy ciężarówki, kaskadera, prezesa, policjanta, programisty, nauczyciela i bezdomnego imigranta żyjącego na ulicach Nowego Jorku. Życie każdego z nich zostało na zawsze zmienione przez pojawienie się urokliwego futrzaka, którego spotkali na swojej drodze.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Mastercard OFF CAMERA 2023
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy