Gdynia: Startuje walka o Złote Lwy
W poniedziałek, 7 maja, rozpoczyna się Gdynia Film Festival - najważniejszy przegląd krajowego kina. O nagrodę Złotych Lwów powalczy 13 tytułów, siedem z nich będzie miało w Gdyni premierę.
Wśród tytułów, które rywalizować będą o główną nagrodę Gdynia Film Festival, znalazły się produkcje, które znamy już z ekranów kin.
"80 milionów" (recenzja) Waldemara Krzystka to oparta na faktach historia akcji wyprowadzenia z wrocławskiego banku pieniędzy przez młodych działaczy Solidarności, "Baby są jakieś inne" (recenzja) Marka Koterskiego to samochodowa przejażdżka z udziałem Adama Wornowicza i Roberta Więckiewicz, z kolei "Sponsoring" (recenzja) Małgorzaty Szumowskiej to polsko-francuska koprodukcja opowiadająca o dziennikarce luksusowego magazynu dla kobiet (Juliette Binoche), która przygotowuje artykuł na temat sponsoringu.
O Złote Lwy powalczy też "Droga na drugą stronę" (recenzja) w reżyserii Ancy Damian - animowana historia rumuńskiego aresztanta Claudiu Crulica, niewinnie osadzonego w krakowskim areszcie, gdzie podjął protestacyjną głodówkę i zmarł oraz polski kandydat do Oscara - "W ciemności" (recenzja) Agnieszki Holland.
Reżyserskie debiuty zaprezentuje w Gdyni trójka artystów.
"Bez wstydu" Filipa Marczewskiego, uznanego reżysera krótkometrażowych filmów dokumentalnych i fabularnych, opowiada o zakazanym uczuciu, jakie rodzi się pomiędzy 18-letnim Tadkiem i jego siostrą. Młody reżyser z dużą dojrzałością podejmuje trudne tematy - skomplikowanej miłości i kazirodczego tabu. W głównych rolach zobaczymy Mateusza Kościukiewicza i Agnieszka Grochowska. Film miał już premierę w kwietniu na krakowskim festiwalu Off Plus Camera, na ekrany kin wejdzie w sierpniu.
Podręcznikowy przykład związku kazirodczego - przeczytaj wywiad z reżyserem Filipem Marczewskim.
"Dzień kobiet" Marii Sadowskiej to inspirowana faktami historia Haliny, kasjerki w sieci handlowej "Motylek", której życie zmienia się drastycznie wraz z awansem. Wyższe stanowisko to nowe obowiązki, nowe przywileje, ale i trudności, z którymi będzie musiała się zmierzyć. W postać Haliny wcieliła się Katarzyna Kwiatkowska. Reżyserka nazywa film feministycznym westernem: "Nie jestem wielką, wojującą feministką ale sprawy kobiet leżą mi na sercu" - przyznaje.
"W sypialni" Tomasza Wasilewskiego to opowieść o 40-letniej Edycie (Katarzyna Herman), która umawia się przez internet z przypadkowymi mężczyznami. W trakcie spotkań usypia adoratorów, podając im po kryjomu proszki na sen. A potem spędza noce w ich mieszkaniach. Pewnego dnia na jednym z portali nawiązuje kontakt z 35-letnim Patrykiem (Tomasz Tyndyk). Spotykają się. Kiedy Edycie nie udaje się podać mu środka nasennego, zmuszona jest lepiej go poznać. Tak rodzi się jej fascynacja mężczyzną.
W Konkursie Głównym Gdynia Film Festival nie zabraknie filmów artystów, uznawanych za niepokorny głos współczesnego polskiego kina. Dla Leszka Dawida, autora nagrodzonej w Gdyni "Ki", film o zespole Paktofonika będzie dopiero drugą fabularną próbą, z kolei Przemysław Wojcieszek filmem "Sekret" potwierdza niepodważalną pozycję jako największego outsidera polskiego kina.
"Jesteś bogiem"Leszka Dawida to biograficzna opowieść o zespole Paktofonika na podstawie głośnego scenariusza Macieja Pisuka. Obraz koncentruje się na historii Magika, Rahima i Fokusa, którzy za sprawą takich utworów, jak słynny "Jestem Bogiem", stali się głosem pokolenia młodych Polaków ostatnich kilkunastu lat.
- Polskie kino ma zwyczaj czekania... Potrzeba bardzo dużo czasu, żeby nasza kinematografia zajęła się jakimś aktualnym tematem. Ta historia ma już ponad 10 lat, ale poza Magikiem żyją przecież wszyscy bohaterowie - mówi producent Jerzy Kapuściński, dodając, że "Jesteś Bogiem" ma być utrzymane w klimacie najwybitniejszych filmów nowej fali brytyjskiego kina społecznego, jak: "Control" Antona Corbijna, czy "Trainspotting" Danny'ego Boyle'a.
Bohaterem filmu "Sekret" Przemysława Wojcieszka jest trzydziestoletni Ksawery (w tej roli Tomasz Tyndyk), który pracuje jako drag queen w nocnych klubach. Pewnego dnia poznaje mroczną przeszłość swojej rodziny. Dowiaduje się, że jego ukochany dziadek zamordował żydowską rodzinę, która po drugiej wojnie światowej chciał wrócić do swojego dawnego domu. Obraz miał swoją premierę podczas tegorocznego festiwalu w Berlinie.
W stawce reżyserów, którzy powalczą w tym roku o Złote Lwy, znalazło się kilku twórców, dla których są to powroty po wieloletnim okresie milczenia.
Maciej Żak co prawda ostatni obraz nakręcił w 2008 roku, jednak tematyka jego nowego filmu nie ma nic wspólnego z romantyczno-komediową atmosferą poprzednich dzieł tego reżysera: "Rozmów nocą", czy "Ławeczki". "Supermarket" to opowieść o młodym chłopaku podejrzanym o dokonanie poważnego przestępstwa na terenie dużego sklepu w pewien szczególny wieczór. Aresztowany zostaje oddany na obserwację psychiatryczną. Dopiero tam opowiada, co się tak naprawdę wydarzyło w sylwestrową noc oraz pierwszych godzinach Nowego Roku.
O wiele dłużej kazał czekać na swój najnowszy film Piotr Trzaskalski, autor głośnego "Ediego", który ostatni raz za kamerą stanął w 2005 roku przy okazji "Mistrza". W "Moim rowerze" Trzaskalski ukaże skomplikowane stosunki rodzinne. Film opowie historię dziadka, ojca i syna borykających się z własnymi problemami. Pewne wydarzenie łączy ich i skłania do refleksji nad własnym życiem. Główne role w filmie zagrają Artur Żmijewski oraz debiutujący na ekranie znany muzyk jazzowy Michał Urbaniak.
W gronie konkursowych tytułów nie zabrakło również rozgrywającej się podczas II wojny światowej "Obławy" Macieja Krzyształowicza (od czasu jego reżyserskiego debiutu - "Eukaliptus" - minęło już 11 lat!). To z jednej strony historia pokazująca bez upiększeń prawdziwą twarz okupacji, a z drugiej, dynamiczny wojenny thriller. Jego głównym bohaterem jest kapral Wydra (Marcin Dorociński), żołnierz partyzanckiego oddziału, który zmaga się nie tylko z Niemcami i polskimi zdrajcami, ale także z własną przeszłością... W obrazie zobaczymy także: Macieja Stuhra, Sonię Bohosiewicz oraz Weronikę Rosati.
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Poniżej lista wszystkich konkursowych tytułów:
1. "80 milionów", reż. Waldemar Krzystek
2. "Baby są jakieś inne", reż. Marek Koterski
3. "Bez wstydu", reż. Filip Marczewski
4. "Droga na drugą stronę", reż. Anca Damian
5. "Dzień kobiet", reż. Maria Sadowska
6. "Jesteś bogiem", reż. Leszek Dawid
7. "Mój rower", reż. Piotr Trzaskalski
8. "Obława", reż. Marcin Krzyształowicz
9. "Sekret", reż. Przemysław Wojcieszek
10. "Sponsoring", reż. Małgośka Szumowska
11. "Supermarket", reż. Maciej Żak
12. "W ciemności", reż. Agnieszka Holland
13. "W sypialni", reż. Tomasz Wasilewski