48. FPFF: Gdynia dla filmowców i widzów

"Doppelganger. Sobowtór" rozpocznie 18 września 48. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. /Jarosław Sosiński /materiały prasowe

Filmem w reżyserii Jana Holoubka "Doppelgänger. Sobowtór", inspirowanym prawdziwymi historiami polskich agentów specjalnych PRL, rozpocznie się 18 września 48. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Wśród 16 tytułów Konkursu Głównego widzowie zobaczą między innymi "Chłopów" DK i Hugha Welchmanów, "Imago" Olgi Chajdas, "Różyczkę 2" Jana Kidawy-Błońskiego oraz "Figuranta" Roberta Glińskiego.

Jak zapewniała na konferencji zwiastującej festiwal jego dyrektorka artystyczna Joanna Łapińska, poziom tegorocznych filmów Konkursu Głównego jest wysoki. Podkreślała też, że szczególnie cieszy ją różnorodność gatunków filmowych. Łapińska podziękowała za wsparcie, jakie otrzymała od branży filmowej po objęciu funkcji dyrektorki artystycznej FPFF w Gdyni. Zaznaczyła, że jest pierwszą kobietą na tym stanowisku. W jej opinii wydarzenie powinno integrować środowisko i być festiwalem filmowców otwartym na widzów spragnionych polskiego kina. Oprócz Joanny Łapińskiej w konferencji prasowej wziął udział dyrektor festiwalu Leszek Kopeć, koordynatorka Gdynia Industry Ola Salwa oraz scenograf i laureat Platynowych Lwów Allan Starski.

Reklama

Poznaliśmy składy jury

W tym roku filmy w Konkursie Głównym oceni jury, którego pracami pokieruje reżyser i scenarzysta Filip Bajon. Partnerować mu będą aktorka Dorota Pomykała, montażystka Magdalena Chowańska, pianista i kompozytor Marcin Masecki, autor zdjęć filmowych Janusz Gauer, scenarzystka i producentka Kasia Sarnowska oraz kostiumografka Kasia Walicka-Maimone. Tradycyjnie obok Konkursu Głównego odbywać się będą także dwa inne - Konkurs Filmów Krótkometrażowych, którego pracom przewodniczyć będzie producentka Agnieszka Dziedzic oraz Konkurs Filmów Mikrobudżetowych, w którym filmy oceni jury kierowane przez reżysera Jana P. Matuszyńskiego.

Komentując dla Interii wybór członków jury Joanna Łapińska zaznaczyła, że to lista wypracowana wspólnie z Komitetem Organizacyjnym. "Jestem zadowolona ze wszystkich gremiów jurorskich. Wydaje mi się, że różnorodny skład osobowy wniesie ciekawą i nieprzewidywalną energię, szczególnie jeśli chodzi o ostateczne werdykty" – powiedziała dyrektorka artystyczna.

Tydzień z Allanem Starskim

Nagrodę Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych za całokształt twórczości otrzyma w tym roku Allan Starski. Scenograf odbierze statuetkę Platynowych Lwów podczas finałowej gali 48. FPFF. "Wiadomość o przyznaniu mi Platynowych Lwów przyjąłem z radością. Poczułem dumę, że w moim scenograficznym dorobku znalazły się dzieła nie tylko bogate w obrazie, ale też znaczące dla polskiej i światowej kinematografii. Przez cały tydzień będę prezentował filmy, którego odegrały ważna rolę w moim życiu" – mówił Allan Starski. 

Na festiwalu obejrzymy m.in. "Panny z Wilka" Andrzeja Wajdy. Widzowie będą również mieli okazję uczestniczyć w masterclass Allana Starskiego prowadzonym przez operatora Pawła Edelmana. Wydarzeniem specjalnym będzie wystawa projektów Allana Starskiego, którą oglądać będzie można w Galerii Gdyńskiego Centrum Filmowego.

Mistrzowska Piątka

W nowym cyklu – Mistrzowska Piątka – pięcioro filmowców opowie o polskich filmach szczególnie dla nich ważnych; tytułach, które ich ukształtowały i do dziś fascynują. Agnieszka Smoczyńska wybrała "Opętanie" Andrzeja Żuławskiego, Filip Bajon "Jak daleko stąd, jak blisko" Tadeusza Konwickiego, Ewa Puszczyńska "Jak być kochaną" Wojciecha Jerzego Hasa, Jan P. Matuszyński "Nic śmiesznego" Marka Koterskiego, a Allan Starski "Popiół i diament" Andrzeja Wajdy.

W roli prowadzących spotkania wcielą się również filmowcy m.in. reżyserzy Mariusz Wilczyński i Xawery Żuławski oraz aktor Robert Więckiewicz. Mistrzowska Piątka to wydarzenie wymyślone przez dyrektorkę artystyczną, a inspirowane podobnym cyklem tegorocznego Berlinale.

Wydarzenia specjalne

Nie byłoby Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych bez wydarzeń specjalnych. Szkoła Filmowa w Łodzi podczas 48. FPFF świętować będzie swoje 75-lecie. Z tej okazji wyświetlane będą etiudy absolwentów, którzy w tym roku mają swoje filmy w Konkursie Głównym i Konkursie Filmów Mikrobudżetowych. 

Wytwórnia Filmów Oświatowych i Instytut Adama Mickiewicza zapraszają na pokaz filmu "Solaris mon amour" w reżyserii Kuby Mikurdy. Na wieczór z twórczością Grzegorza Królikiewicza zaprasza Filmoteka Narodowa Instytut Audiowizualny. Z kolei "Kajtek Czarodziej" Magdaleny Łazarkiewicz, "O psie, który jeździł koleją" Magdaleny Nieć czy "O dwóch takich, co ukradli księżyc" Leszka Gałysza – to tylko kilka tytułów, które znalazły się w tegorocznym programie Gdyni Dzieciom.

Dwa wydarzenia związane będą z okrągłymi rocznicami: "50 lat później", czyli pokaz filmu "Wniebowzięci" Andrzeja Kondratiuka oraz 100-lecie urodzin Waleriana Borowczyka – jednego z najbardziej wyjątkowych i zarazem kontrowersyjnych twórców w historii kina.

Tradycją FPFF jest współpraca z innymi festiwalami. Podczas 48. edycji odbędą się aż trzy pokazy "Twarze Agaty" w reżyserii Małgorzaty Kozery, "Ula" Agnieszki Iwańskiej oraz "Apolonia, Apolonia" w reżyserii Lei Glob. Co ciekawe, wszystkie filmy poświęcone są niezwykłym kobietom - artystkom. W tegorocznej sekcji Filmy z Gdyni znalazło się 6 tytułów dotyczących Gdyni i gdynian, albo są zrealizowane przez tutejszych producentów, albo reżyserowane przez gdyńskich twórców. A w sekcji Polonica znajdą się 3 tytuły: "Delegation" Asafa Saban, "Disco Boy" Giacomo Abbruzzese i "Norwegian Dream" Igora Leiviego Devolda.

Spotkania branżowe

Nie sposób pominąć sekcji Gdynia Industry, czyli programu paneli dyskusyjnych, konsultacji oraz spotkań networkingowych skierowany do przedstawicieli branży filmowej. Ma on na celu zarówno zdiagnozowanie bieżących wyzwań stojących przed branżą, aktywnie poszukiwać rozwiązań systemowych oraz wspierać wymianę doświadczeń i informacji między bardziej i mniej doświadczonymi profesjonalistami. Ola Salwa, koordynatorka Gdynia Industry przyznała, że tegoroczny program koncentruje się na tematach debiutów, dystrybucji, sztucznej inteligencji i tantiemach, a podzielony jest na trzy części – panele i debaty, networking oraz konsultacje i spotkania informacyjne.

Zielona Gdynia

Mniej plastiku i drukowanych materiałów promocyjnych, zrównoważony transport, promowanie świadomości ekologicznej – FPFF kontynuuje rozwiązania, które mają uczynić go bardziej zielonym. Z myślą o środowisku znacząco ograniczona została ilość drukowanych materiałów promocyjnych Festiwalu. Organizatorzy odchodzą także od korzystania z jednorazowych plastikowych opakowań i promują zrównoważony transport. Przyznawana zostanie też po raz drugi nagroda Klimatyczny Film dla produkcji wdrażającej zielone praktyki na planie filmowym, na każdym etapie produkcji: od scenariusza, przez przygotowania, plan, zdjęcia, aż po postprodukcję.

48. FPFF Gdyni odbędzie się w dniach 18-23 września.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy