Gdynia Industry: spotkania, debaty, panele i nowy projekt dla studentów
Gdynia Industry to program paneli dyskusyjnych, konsultacji oraz spotkań networkingowych skierowany do przedstawicieli branży filmowej. Ma on na celu diagnozowanie bieżących wyzwań stojących przed branżą, aktywne poszukiwanie rozwiązań systemowych oraz wspieranie wymiany doświadczeń i informacji między bardziej i mniej doświadczonymi profesjonalistami.
Ważną częścią tegorocznej 49. edycji Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych jest Gdynia Industry. Co w tym roku przygotowano dla branży filmowej?
"Nie byłybyśmy w stanie przygotować tak mocnego, wyrazistego i - co niezwykle ważne, aktualnego programu Gdynia Industry, gdyby nie szerokie wsparcie branży filmowej, za które bardzo dziękuję" - mówi Joanna Łapińska, dyrektorka artystyczna festiwalu.
"Od poprzedniej edycji festiwalu w polskiej branży filmowej nastąpiły liczne zmiany, mamy szerszą niż do tej pory możliwość dyskutowania o wyzwaniach, możliwościach i szansach, jakie teraz się przed filmowcami i filmowczyniami otwierają" - dodaje Ola Salwa, kierująca Gdynia Industry.
Tegoroczny program składa się z kilku części: rozmowy i debaty środowiskowe, nowy projekt dla studentów szkół filmowych Gdynia Campus Rocznik 2024, panele i prezentacje, networking. Pełny program Gdynia Industry dostępny jest na stronie festiwalu.
Podczas wydarzenia odbędą się spotkania z osobami stojącymi na czele kluczowych instytucji filmowych w ramach formuły "W rozmowie z".
We wtorek, 24 września, z branżą filmową porozmawia Grzegorz Łoszewski, Prezes Stowarzyszenia Filmowców Polskich. W piątek, 27 września, odbędzie się rozmowa z Karoliną Rozwód, Dyrektorką Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. W jej trakcie zostaną przedstawione też założenia i kierunki zmian w Programach Operacyjnych na 2025 rok. Natomiast w sobotę, 28 września, odbędzie się coroczne Forum Stowarzyszenia Filmowców Polskich.
Tegoroczny program Gdynia Industry otworzy wyjątkowe wydarzenie - jego program stworzyli wspólnie studenci polskich szkół oraz wydziałów filmowych. W harmonogramie Gdynia Campus - Rocznik 2024 są m.in. warsztaty dotyczące finansowych aspektów produkcji filmowej i masterclassy z uznanymi twórcami.
Partnerem tego wydarzenia jest serwis streamingowy Netflix, fundator stypendiów dla 50. uczestników programu Gdynia Campus Rocznik 2024.
Istotną częścią wydarzenia jest networkingowy lunch Filmmakers Europe, podczas którego uczestnicy spotkają się z przedstawicielami takich kluczowych instytucji jak: PISF, SFP, Koło Młodych SFP, KIPA, Koło Młodych Producentów KIPA, Polska Gildia Producentów, Gildia Reżyserów Polskich, ZAPA, oraz z przedstawicielami nadawców i dystrybutorów.
INTERIA jest patronem medialnym festiwalu.