Berlinale 2024
Reklama

Złoty Niedźwiedź dla "Dahomey"! Prestiżowe nagrody przyznane

Poznaliśmy laureatów 74. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Berlinie! Wśród zwycięzców znaleźli się m.in. Mati Diop (Złoty Niedźwiedź za najlepszy film), Sebastian Stan (najlepsza rola główna) oraz Emily Watson (najlepsza rola drugoplanowa)

Berlinale 2024: Złoty Niedźwiedź dla "Dahomey"

Laureatem Złotego Niedźwiedzia na 74. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie został film dokumentalny "Dahomey" w reżyserii Mati Diop. W produkcji przedstawiona jest historia 26 skarbów królewskich, które zostały skradzione w epoce kolonialnej z afrykańskiego królestwa i przewiezione do Francji. Produkcja pokonała w rywalizacji o Złotego Niedźwiedzia dla najlepszego filmu takie produkcje jak m.in. włoski "Another End" z Gaelem Garcíą Bernalem i gwiazdą "Najgorszego człowieka na świecie" Renate Reinsve, meksykańsko-amerykański "La Cocina", "A Different Man" Aaron Schimberg z tytułową rolą Sebastiana Stana czy “A Traveler’s Needs" Honga Sang-soo z Isabelle Huppert.

Reklama

Srebrnym Niedźwiedziem - Nagrodą Jury uhonorowano film “The Empire" Bruno Dumonta; Srebrny Niedźwiedź - Nagroda Grand Prix Jury trafił do Hong Sangsoo za film “A Traveler’s Needs" ("Yeohaengjaui pilyo").

Srebrnego Niedźwiedzia w kategorii najlepszy reżyser odebrał  Nelson Carlos De Los Santos Arias za film "Pepe". Nagrodę za najlepszy scenariusz przyznano Matthiasowi Glasnerowi za “Dying"; za najlepszą rolę drugoplanową uznano kreację Emily Watson w filmie "Small Things Like These", a główną - Sebastiana Stana ("A Different Man").

Złoty Niedźwiedź za najlepszy film krótkometrażowy trafił w ręce twórców “An Odd Turn", a Martin Gschlacht odebrał Srebrnego Niedźwiedzia za wybitne osiągnięcie artystyczne.

Honorowego Złotego Niedźwiedzia za całokształt twórczości podczas 74. festiwalu filmowego w Berlinie otrzymał Martin Scorsese. W tym roku przewodniczącą jury była Lupita Nyong'o, a w jego skład wchodzili Brady Corbet, Ann Hui, Christian Petzold, Albert Serra, Jasmine Trinca i Oksana Zabużko.

Berlinale 2024: Kontrowersje na początek Festiwalu

Tegorocznej edycji Berlinale towarzyszyły kontrowersje związane z decyzją organizatorów, by na imprezę zaprosić członków skrajnie prawicowej partii AfD. Pod wpływem środowiskowej presji dyrekcja Berlinale ostatecznie wycofała zaproszenia i zorganizowała happening przed uroczystą inauguracją imprezy.

Zobacz też:

Znamy najlepszy francuski film roku. Dobra zapowiedź przed Oscarami?

Brak nominacji do Oscara to skandal? Reżyserka filmu "Barbie" przerwała milczenie!

Wyczekiwany film z szansą na pięć Oscarów już w kinach. Co poza tym?

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Berlinale
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy