Reklama

Najlepsze filmy o przyjaźni. Te tytuły poruszyły serca widzów na całym świecie

Brawurowe role Geeny Davis i Susan Sarandon w filmie "Thelma i Louise" przeszły do historii kina, a film zyskał status kultowego. Ridley Scott bezbłędnie sportretował damską przyjaźń na ekranie. Nie jest to jedyny tytuł, zagłębiający się w tego typu relacje, który warto obejrzeć. Sprawdźcie poniżej nasze propozycje!

Brawurowe role Geeny Davis i Susan Sarandon w filmie "Thelma i Louise" przeszły do historii kina, a film zyskał status kultowego. Ridley Scott bezbłędnie sportretował damską przyjaźń na ekranie. Nie jest to jedyny tytuł, zagłębiający się w tego typu relacje, który warto obejrzeć. Sprawdźcie poniżej nasze propozycje!
"Thelma i Louise" /Image Capital Pictures / Film Stills / Forum /Agencja FORUM

"Thelma i Louise", reż. Ridley Scott

"Thelma i Louise" z 1991 roku w reżyserii Ridleya Scotta opowiada historię dwóch przyjaciółek, które postanawiają wyrwać się z szarej codzienności i wyruszyć w trasę. W wyniku dramatycznych wydarzeń jedna z nich zabija mężczyznę w akcie samoobrony. Kobiety podejmują ucieczkę przed ścigającym je detektywem. 

W rolach głównych wystąpiły Geena Davis i Susan Sarandon. Aktorki zostały docenione za brawurowe kreacje - obydwie były nominowane do Oscara dla najlepszej pierwszoplanowej roli kobiecej. To trzeci film Ridleya Scotta w NFR, obok "Łowcy androidów" i "Obcego".

Reklama

"Stań przy mnie", reż. Rob Reiner

"Stań przy mnie" jest adaptacją opowiadania Stephena Kinga pod tytułem "Ciało". Opowiada o czterech nastolatkach, którzy udają się w podróż do miejsca, gdzie podobno znajduje się ludzkie ciało. W rolach głównych poza Riverem Phoenixem wystąpili Wil Wheaton, Corey Feldman i Jerry O'Connell.

Film Roba Reinera otrzymał nominację do Oscara za scenariusz adaptowany oraz dwie nominacje do Złotych Globów - za najlepszy dramat i reżyserię.

"Nietykalni", reż. Olivier Nakache, Eric Toledano

Tytułowymi "Nietykalnymi" jest osobliwy duet: sparaliżowany milioner Phillippe (François Cluzet) oraz pełniący obowiązki jego opiekuna, mający kilkakrotne zatargi z prawem, mieszkaniec ponurego blokowiska Driss (Omary Sy). Z czasem relacja między pochodzącymi z tak odmiennych środowisk bohaterami nabiera charakteru przyjacielskiego: energiczny i bezpośredni Driss jest dla Phillipe'a uosobieniem szaleństwa, którego nigdy nie zdoła osiągnąć.

"Nietykalni" są oparci na prawdziwych wydarzeniach; pierwowzorem postaci milionera był spadkobierca znanej książęcej rodziny - Philippe Pozzo di Borgo, którego autobiograficzna książka stała się wydawniczym bestsellerem na długo przed powstaniem filmu Nakache i Toledano.

"Buntownik z wyboru", reż. Gus Van Sant

"Buntownik z wyboru" to film w reżyserii Gusa Van Santa i ze scenariuszem autorstwa Bena Afflecka i Matta Damona, którzy w nim wystąpili. Głównym bohaterem jest utalentowany matematycznie, lecz mieszkający w ubogiej dzielnicy Will. Jego życie przepełnia rutyna. Na co dzień sprząta na uniwersytecie, a wieczory spędza w pobliskim barze z kolegami. Wkrótce jego geniusz odkrywa profesor matematyki (Stellan Skarsgard) i zachęca chłopaka, by się kształcił. Ten jednak wciąż wpada w tarapaty. W trudnym konflikcie wewnętrznym nieoceniona okazuje się być relacja Willa z psychologiem (Robin Williams), który wywraca jego perspektywę na świat do góry nogami.

"Duchy Inisherin", reż. Martin McDonagh

"Duchy Inisherin" w reżyserii Martina McDonagha to poruszająca opowieść o dwóch przyjaciołach, rozgrywająca się na tle zapierających dech w piersiach irlandzkich krajobrazów, wciąga od pierwszej minuty. W głównych rolach występują Colin Farrell i Brendan Gleeson, a w pozostałych rolach zobaczymy Kerry Condon ("Trzy billboardy za Ebbing, Missouri"), Barry'ego Keoghana ("Czarnobyl"), Gary'ego Lydona ("Czas wojny") i Pat Shrott ("Stacja benzynowa"). 

Film zdobył nominacje do Oscara w dziewięciu kategoriach, lecz nie wygrał żadnej statuetki. Został nagrodzony innymi statuetkami: otrzymał trzy Złote Globy i cztery nagrody BAFTA.

Czytaj więcej: "Nietykalni": Ten film stał się światowym fenomenem. Opowiadał prawdziwą historię

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy