Reklama

Oscary 2018: 13 nominacji dla "Kształtu wody"

We wtorek, 23 stycznia, ogłoszono nominacje do tegorocznych Oscarów. Aż trzynaście otrzymał "Kształt wody" Guillermo del Toro. Nas cieszy wyróżnienie dla "Twojego Vincenta" w kategorii najlepszy film animowany.

We wtorek, 23 stycznia, ogłoszono nominacje do tegorocznych Oscarów. Aż trzynaście otrzymał "Kształt wody" Guillermo del Toro. Nas cieszy wyróżnienie dla "Twojego Vincenta" w kategorii najlepszy film animowany.
Ile ostatecznie statuetek dostanie "Kształt wody"? /materiały prasowe

"Twój Vincent" to pierwszy w historii film pełnometrażowy stworzony w pełni techniką malarską. Najpierw nakręcono do niego zdjęcia z udziałem aktorów, następnie wyświetlano na płótnie pojedyncze kadry, które klatka po klatce odmalowywało grono artystów, by stworzyć ujęcie. Do nakręcenia filmu wykorzystano 65 tys. obrazów, namalowanych specjalnie przez 125 malarzy z 20 krajów - 65 z Polski, 60 z zagranicy - wybranych na podstawie 5 tys. nadesłanych do twórców zgłoszeń. Film współtworzyli malarze 15 różnych narodowości - pochodzących także ze Stanów Zjednoczonych, Grecji, Ukrainy - którzy nigdy nie siedzieli razem w jednym pomieszczeniu: artyści pracowali w Grecji, Wrocławiu i Gdańsku. Łącznie zużyli 3 tys. litrów farby.

Stworzone płótna - ponad tysiąc wyjściowych podobrazi, na których nanoszono zmiany - połączono, dzięki czemu film jest ożywioną, sfabularyzowaną prezentacją malarstwa van Gogha, pośmiertnie uznanego za ojca sztuki nowoczesnej. 

Reklama

Wydarzenia przedstawione w "Twoim Vincencie" dzieją się rok po śmierci tytułowego artysty. Ich główną osią jest list Vincenta do brata, Theo van Gogha, który nigdy nie został wysłany. Zadaniem syna listonosza zaprzyjaźnionego z Vincentem, jest dostarczenie go bratu malarza. Vincent i Theo - "dwa serca, jeden umysł" - byli połączeni szczególnie bliską więzią. Theo fundował Vincentowi nie tylko płótna i farby, ale przede wszystkim podsycał jego wiarę w siebie. Był też jego pierwszym, najważniejszym czytelnikiem - odbiorcą pisanych codziennie listów, także o naturze samego siebie i znaczeniu malarstwa.

Wśród twórców filmu znaleźli się także kostiumografka Dorota Roqueplo odpowiedzialna za stroje z 1890 r., kompozytor Clint Mansell oraz debiutujący Robert Gulaczyk, który wcielił się w filmowego Vincenta. Współautorem scenariusza filmu jest Jacek Dehnel.

Nominacja do Oscara w kategorii najlepszy pełnometrażowy film animowany jest kolejną jego szansą na otrzymanie najważniejsze statuetki - wcześniej film był nominowany m.in. do Złotych Globów. Produkcja dostała też Europejską Nagrodę Filmową dla najlepszego filmu animowanego, Nagrodę Publiczności na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Animowanych w Annecy oraz nagrodę dla najlepszego filmu animowanego na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Szanghaju.

Wcześniej, w 2008 roku, współreżyser filmu Hugh Welchman odebrał Oscara za krótkometrażową animację "Piotruś i Wilk", której był producentem.

Na statuetkę w kategorii najlepszy pełnometrażowy film animowany mają szanse także filmy "Coco" Lee Unkricha i Adriana Moliny, "Fernando" Carlosa Saldanhy, "The Breadwinner" Nory Twomey oraz "Dzieciak rządzi" Toma McGratha. Ten pierwszy - faworyt w tej kategorii - może otrzymać Oscara także za najlepszą piosenkę.

Wielkim wygranym tegorocznych nominacji jest jednak przede wszystkim "Kształt wody". Produkcja została nominowana w najważniejszych kategoriach: najlepszy film, reżyseria i scenariusz oryginalny. Szanse na statuetki mają też gwiazdy filmu: Sally Hawkins za rolę pierwszoplanową i Octavia Spencer oraz Richard Jenkins za drugoplanowe. Dzieło Guilermo del Toro nominowano także za najlepsze zdjęcia, muzykę, montaż, dźwięk, scenografię, kostiumy i montaż dźwięku.

"Kształt wody" to nagrodzony Złotym Lwem na tegorocznym festiwalu filmowym w Wenecji najnowszy film twórcy wyróżnionego trzema Oscarami "Labiryntu fauna". Baśń dla dorosłych, której akcja rozgrywa się u szczytu zimnej wojny, w Stanach Zjednoczonych około roku 1962. Elisa (Hawkins) wiedzie monotonną, samotną egzystencję, a całą noc pracuje w pilnie strzeżonym, sekretnym laboratorium rządowym. Jej życie zmienia się na zawsze, gdy wraz z koleżanką z pracy, Zeldą (Spencer), odkrywa, że w laboratorium przeprowadzany jest otoczony ścisłą tajemnicą eksperyment, który zaważyć może na przyszłych losach świata.

Osiem nominacji do Oscara uzyskała "Dunkierka" Christophera Nolana. Produkcja, która opowiada o misji przeprowadzonej przez Brytyjczyków w czasie II wojny światowej, dzięki której 330 000 aliantów zostało uratowanych przed nacierającym oblężeniem nazistów, może dostać Oscary m.in. za najlepszy film i reżyserię. Produkcję doceniono także za muzykę, zdjęcia, montaż, dźwięk, montaż dźwięku i scenografię.

O jedną nominację mniej otrzymały "Trzy billboardy za Ebbing, Missouri". Produkcja, której główną bohaterką jest kobieta walcząca o wykrycie sprawcy odpowiedzialnego za morderstwo jej córki, powalczy z dwiema wcześniejszymi o miano najlepszego filmu. Wyróżniono grającą w filmie Frances McDormand za rolę pierwszoplanową, a w rywalizacji o Oscara za męską rolę drugoplanową zmierzą się partnerujący jej Sam Rockwell i Woody Harrelson. Obraz uzyskał także nominacje za najlepszy scenariusz oryginalny, muzykę i montaż.

Sześć nominacji otrzymał "Czas mroku". Głównym bohaterem filmu Joe Wrighta jest premier Wielkiej Brytanii Winston Churchill w przededniu podjęcia decyzji o przystąpieniu jego kraju do drugiej wojny światowej. Produkcja także powalczy o miano najlepszego filmu. Z kolei odtwórca głównej roli Gary Oldman jest faworytem w kategorii najlepszy aktor pierwszoplanowy. Obraz nominowano także za najlepsze zdjęcia, kostiumy, scenografię oraz charakteryzację.

Pięć nominacji do Oscara uzyskał komediodramat "Lady Bird". Jego reżyserka Greta Gerwig jest dopiero piątą kobietą nominowaną w kategorii najlepszy reżyser (jako jedyna Oscara otrzymała Kathryn Bigelow za "The Hurt Locker. W pułapce wojny"). Aktorkę dla której jest to zaledwie drugi film, a pierwszy zrealizowany samodzielnie, nominowano także za najlepszy scenariusz oryginalny. Film ma szansę także na najważniejszego Oscara, a jego gwiazda 23-letnia Saiorse Ronan zmierzy się z McDormand i Hawkins w wyścigu o miano najlepszej aktorki. W drugoplanowym odpowiedniku tej kategorii powalczy z kolei Laurie Metcalf, wcielająca się w matkę tytułowej bohaterki.

Z McDormand, Hawkins i Ronan zmierzy się również piękna Margot Robbie, dla której jest to dopiero pierwsza nominacja do Oscara. Gwiazda "Wilka z Wall Street" w filmie "Jestem najlepsza. Ja, Tonya" wcieliła się w kontrowersyjną łyżwiarkę figurową Tonyę Harding, podejrzewaną o zaplanowanie ataku na konkurującą z nią na lodzie Nancy Kerrigan. Produkcję nominowano także za najlepszy montaż, a wcielająca się w matkę tytułowej bohaterki Allison Janney jest faworytką w kategorii najlepsza rola drugoplanowa.

Na drugim biegunie w stosunku do Robbie znajduje się ostatnia z nominowanych w tej kategorii - Meryl Streep. Jedna z największych gwiazd kina została doceniona przez członków Amerykańskiej Akademii Filmowej już po raz 21! Aktorkę wyróżniono za główną rolę w najnowszym filmie Stevena Spielberga "Czwarta władza". Film przedstawia historię dwójki wydawców dziennika "The Washington Post" Katherine Graham (Streep) i Bena Bradlee (Tom Hanks), którzy stają na czele bezprecedensowego starcia amerykańskiej prasy z najwyższymi władzami, walcząc o prawo do ujawnienia szokujących tajemnic, przez cztery dekady ukrywanych przez najwyższe władze USA. Produkcja ma szansę także na Oscara w kategorii najlepszy film, ale zaledwie dwie nominacje to z pewnością porażka dla Stevena Spielberga.

Cieszą się za to z pewnością twórcy horroru "Uciekaj!", dosyć niespodziewanie nominowanego aż w czterech kategoriach, w tym za najlepszy film. Jego twórca Jordan Peele ma szanse na Oscara zarówno za najlepszą reżyserię, jak i scenariusz oryginalny, a odtwórca głównej roli Daniel Kaluuya został nominowany za najlepszą rolę pierwszoplanową. Oprócz Kaluuyi i Oldmana szansę na Oscara ma także kolejny czarnoskóry aktor Denzel Washington (“Roman J. Israel, Esq"), a także młodziutki Timothée Chalamet ("Tamte dni, tamte noce") i zdobywca trzech Oscarów Daniel Day-Lewis, dla którego rola w "Nici widmo" jest ostatnią w karierze. Przynajmniej tak aktor utrzymuje.

"Nić widmo" ma zresztą szansę na pięć innych Oscarów, w tym za najlepszy film. Nominowano także twórcę produkcji - Paula Thomasa Andersona w kategorii najlepszy reżyser oraz partnerującą Day-Lewisowi na planie Lesley Manville za żeńską rolę drugoplanową. Produkcja może dostać Oscary także za najlepszą muzykę i kostiumy.

Niespodzianką są aż cztery nominacje dla dramatu "Mudbound". Grająca w niej piosenkarka Mary J. Blige ma szansę na statuetkę za rolę drugoplanową. Ona także wykonuje nominowaną do Oscara piosenkę "Mighty River". Produkcję Dee Rees nominowano także za scenariusz oryginalny i zdjęcia. Ich autorka Rachel Morrison, która pracowała wcześniej m.in. przy takich projektach jak "Lada dzień", "Fruitvale" oraz "Cake", a w lutym na ekrany kin wejdzie "Czarna Pantera" Ryana Coglera, której również była operatorką, jest pierwszą autorką zdjęć nominowaną przez Akademię.

Ostatnia z produkcji, która ma szansę na najważniejszego Oscara - w tym roku nominowano aż dziewięć filmów - to dramat "Tamte dni, tamte noce". Statuetkę może również dostać wspomniany Timothée Chalamet, grający w filmie Luki Guadagnino główną rolę, a także pojawiająca się w produkcji piosenka "Mystery of Love". Nominację za najlepszy scenariusz oryginalny uzyskał ponadto weteran kina - 89-letni James Ivory, który mimo kilku szans, nigdy dotąd nie otrzymał statuetki.

Innym weteranem kina, którzy został nominowany jest Christopher Plummer. Doceniono go za drugoplanową kreację w filmie Ridleya Scotta "Wszystkie pieniądze świata". Przypomnijmy, że 88-latek zagrał rolę w ekspresowym tempie podczas dokrętek, zastępując wyrzuconego w niesławie Kevina Spaceya. Co ciekawe, w kuluarach mówiło się, że to Spacey zagrał w filmie rolę, która zapewni mu trzeciego w karierze Oscara.

Oscary mogę również dostać 85-letni John Williams i 68-letni Roger Deakins. Dla tego pierwszego - autora muzyki do "Gwiezdnych wojen: Ostatniego Jedi" - jest to nominacja numer... 45 (wygrywał czterokrotnie). Z kolei ten drugi - operator filmu "Blade Runner 2049" - walczy o Oscara już po raz czternasty, ale jak dotąd nie udało mu się otrzymać statuetki.

Już wcześniej było wiadomo, że Polska nie ma szans na Oscara za najlepszy film nieanglojęzyczny - "Pokot" odpadł w przedbiegach. Mogą go natomiast zdobyć: "Niemiłość" Andrieja Zwiagincewa (Chile), "The Square" Rubena Ostlunda (Szwecja), "Fantastyczna kobieta" Sebastiana Lelio (Chile), "Dusza i ciało" Ildiko Enyedi (Węgry) oraz "The Insult" Ziada Doueiriego (Liban).

Największą niespodzianką wśród tegorocznych nominacji jest pominięcie Jamesa Franco za główną rolę w "Disaster Artist". Przypomnijmy, że aktor otrzymał za kreację Tommy'ego Wiseau Złoty Glob, jednak pomiędzy wręczeniem statuetek Hollywoodzkiego Stowarzyszenia Prasy Zagranicznej, a ogłoszeniem oscarowych nominacji pojawiły się wobec niego oskarżenia o molestowanie seksualne... Sam film nominowano jedynie za najlepszy scenariusz adaptowany.

Zaskoczeniem może być również pominięcie wśród reżyserskich nominacji: Martina McDonagha ("Trzy billboardy za Ebbing, Missouri)", Stevena Spielberga ("Czwarta władza") i Luki Guadagnino ("Tamte dni, tamte noce") - dwaj pierwsi byli nominowani do Złotego Globu. Członkowie Akademii wybrali wspomnianych Gretę Gerwig i Jordana Peele'a, dla których są to pierwsze nominacje w ogóle, oraz Christophera Nolana i Guilermo del Toro, dla których są to pierwsze nominacje w tej kategorii, a także Paula Thomasa Andersona.

Tegoroczne nominacje oscarowe ogłosili Andy Serkis i Tiffany Haddish! W krótkich filmikach prezentujących poszczególne kategorie wystąpili m.in. Gal Gadot, Priyanka Chopra, Rosario Dawson, Salma Hayek, Michelle Rodriguez, Zoe Saldana, Molly Shannon, Rebel Wilson i Michelle Yeoh. Rozdanie statuetek odbędzie się w nocy z 4 na 5 marca (polskiego czasu) podczas jubileuszowej - 90. oscarowej gali. Uroczystość poprowadzi podobnie jak przed rokiem Jimmy Kimmel.

Oscary 2018 - nominacje:

Najlepszy film:

“Tamte dni, tamte noce"
“Czas mroku"
“Dunkierka"
“Uciekaj!"
“Lady Bird"
“Nić widmo"
“Czwarta władza"
“Kształt wody"
“Trzy billboardy za Ebbing, Missouri"

Najlepszy reżyser:

Christopher Nolan  (“Dunkierka")
Jordan Peele (“Uciekaj!")
Greta Gerwig ("Lady Bird")
Paul Thomas Anderson (“Nić widmo")
Guillermo del Toro (“Kształt wody")

Najlepsza aktorka:

Sally Hawkins (“Kształt wody")
Frances McDormand  ("Trzy billboardy za Ebbing, Missouri")
Margot Robbie (“Jestem najlepsza. Ja, Tonya")
Saoirse Ronan  (“Lady Bird")
Meryl Streep (“Czwarta władza")

Najlepszy aktor:

Timothée Chalamet ("Tamte dni, tamte noce")
Daniel Day-Lewis (“Nić widmo")
Daniel Kaluuya (“Uciekaj!")
Gary Oldman (“Czas mroku")
Denzel Washington  (“Roman J. Israel, Esq")

Najlepsza aktorka drugoplanowa:

Mary J. Blige (“Mudbound")
Allison Janney (“Jestem najlepsza. Ja, Tonya")
Leslie Manville (“Nić widmo")
Laurie Metcalf  (“Lady Bird")
Octavia Spencer (“Kształt wody")

Najlepszy aktor drugoplanowy:

Willem Dafoe (“The Florida Project")
Woody Harrelson  ("Trzy billboardy za Ebbing, Missouri")
Richard Jenkins (“Kształt wody")
Christopher Plummer (“Wszystkie pieniądze świata")
Sam Rockwell ("Trzy billboardy za Ebbing, Missouri")

Najlepszy scenariusz oryginalny:

“I tak cię kocham"
“Uciekaj!"
“Lady Bird"
“Kształt wody"
“Trzy billboard za Ebbing, Missouri"

Najlepszy scenariusz adaptowany:

“Tamte dni, tamte noce"
“The Disaster Artist"
“Logan"
“Gra o wszystko"
"Mudbound"

Najlepszy film nieanglojęzyczny:

“Fantastyczna kobieta" (Chile)
“Dusza I ciało" (Węgry)
“The Insult"  (Liban)
“Niemiłość"  (Rosja)
The Square" (Szwecja)

Najlepsze zdjęcia:

Roger Deakins (“Blade Runner 2049")
Bruno Delbonnel (“Czas mroku")
Hoyte van Hoytema (“Dunkierka")
Rachel Morrison (“Mudbound")
Dan Laustsen (“Kształt wody")

Najlepszy montaż:

“Baby Driver"
“Dunkierka"
“Jestem najlepsza. Ja, Tonya"
“Kształt wody"
“Trzy billdoardy za Ebbing, Missouri"

Najlepsza muzyka:

Hans Zimmer (“Dunkierka")
Johnny Greenwood (“Nić widmo")
Alexandre Desplat (“Kształt wody")
John Williams (“Gwiezdne wojny: Ostatni Jedi")
Carter Burwell (“Trzy billboardy za Ebbing, Missouri")

Najlepsza piosenka:

“Remember Me" (z filmu “Coco")
“Mystery of Love" (z filmu "Tamte dni, tamte noce")
“This Is Me" (z filmu “Król rozrywki")
“Mighty River" (z filmu “Mudbound")
“Stand Up For Something" (z filmu “Marshall")

Najlepsza pełnometrażowa animacja:

“Dzieciak rządzi"
"Coco"
“The Breadwinner"
“Ferdinand"
"Twój Vincent"

Najlepsza krótkometrażowa animacja:

“Dear Basketball"
“Garden Party"
“Lou"
“Negative Space"
“Revolting Rhyme"

Najlepszy pełnometrażowy dokument:

“Abacus: Small Enough to Jail""
“Faces Places"
“Ikar"
“Last Men in Aleppo"
“Strong Island"

Najlepszy krótkometrażowy dokument:

“Edith & Eddie"
“Heaven is a Traffic Jam"
“Heroin(e)"
“Knifeskills"
“Traffic Stop"

Najlepszy film krótkometrażowy:

“Dekalb Elementary"
“The 11 O'Clock"
“My Nephew Emmett"
“The Silent Child"
“All Of Us"

Najlepsze kostiumy:

“Piękna i Bestia"
Czas mroku"
“Nić widmo"
“Kształt wody"
"Powiernik królowej"

Najlepsza scenografia:

“Piekna i Bestia"
“Blade Runner 2049"
“Czas mroku"
“Dunkierka"
‘Kształt wody"

Najlepsza charakteryzacja:

"Czas mroku"
“Powiernik królowej"
“Cudowny chłopak"

Najlepszy dźwięk:

“Baby Driver"
“Blade Runner 2049"
“Dunkierka"
“Kształt wody"
“Gwiezdne wojny: Ostatni Jedi"

Najlepszy montaż dźwięku:

“Baby Driver"
“Blade Runner 2049"
“Dunkierka"
“Kształt wody"
“Gwiezdne wojny: Ostatni Jedi"

Najlepsze efekty wizualne:

“Blade Runner 2049"
“Strażnicy Galaktyki 2"
“Kong: Wyspa czaszki"
“Gwiezdne wojny: Ostatni Jedi"
“Wojna o planetę małp"

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Oscary 2018
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama