Reklama

Mastercard OFF CAMERA 2024: Znamy pełne składy jury. Laureaci Oscarów u boku Andrzeja Seweryna

Jeden z najwybitniejszych polskich aktorów - Andrzej Seweryn, zdobywcy Oscarów - Christopher Hampton i Michael O'Connor, reżyserka castingu Ridleya Scotta - Kate Rhodes James, producentka filmowa - Alise Gelze, dyrektorka festiwalu Finale w Pilznie i wieloletnia selekcjonerka festiwalu w Karlowych Warach - Lenka Tyrpáková oraz laureatka Krakowskiej Nagrody Filmowej na festiwalu Mastercard OFF CAMERA w 2021 roku - Isabel Lamberti. To oni zasiądą w Jury Konkursu Głównego "Wytyczanie Drogi" oraz Konkursu Polskich Filmów Fabularnych. Będzie można spotkać ich w Krakowie w czasie Mastercard OFF CAMERA, który rozpoczyna się już za kilka dni.

Jeden z najwybitniejszych polskich aktorów - Andrzej Seweryn, zdobywcy Oscarów - Christopher Hampton i Michael O'Connor, reżyserka castingu Ridleya Scotta - Kate Rhodes James, producentka filmowa - Alise Gelze, dyrektorka festiwalu Finale w Pilznie i wieloletnia selekcjonerka festiwalu w Karlowych Warach - Lenka Tyrpáková oraz laureatka Krakowskiej Nagrody Filmowej na festiwalu Mastercard OFF CAMERA w 2021 roku - Isabel Lamberti. To oni zasiądą w Jury Konkursu Głównego "Wytyczanie Drogi" oraz Konkursu Polskich Filmów Fabularnych. Będzie można spotkać ich w Krakowie w czasie Mastercard OFF CAMERA, który rozpoczyna się już za kilka dni.
Andrzej Seweryn zasiądzie w jury Konkursu Głównego "Wytyczanie Drogi" /E. Dufaj /materiały prasowe

Jury Konkursu Głównego "Wytyczanie drogi"

Jury Konkursu Głównego "Wytyczanie Drogi" Mastercard OFF CAMERA spośród dziesięciu konkursowych filmów, które wywołały zachwyt na największych festiwalach filmowych na świecie będzie musiało wybrać jeden, który otrzyma Krakowską Nagrodę Filmową Andrzeja Wajdy oraz 25 000 dolarów. Laureatką 16. edycji Mastercard OFF CAMERA została Tonia Noyabrova za film "Do You Love Me?". O tym, kto w tym roku dostanie statuetkę zadecydują: Andrzej Seweryn, Christopher Hampton i Alise Gelze.

Reklama

Andrzej Seweryn to aktor i reżyser teatralny oraz filmowy, a także pedagog. W 1968 roku ukończył Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w Warszawie, po czym został zaangażowany do stołecznego Teatru Ateneum. Jego pierwsza wybitna rola filmowa to Maks Baum w "Ziemi obiecanej" Andrzeja Wajdy. Kolejne filmy, które przyniosły mu uznanie krytyki to: "Na srebrnym globie" Andrzeja Żuławskiego, "Granica" Jana Rybkowskiego, "Człowiek z żelaza", "Bez znieczulenia" i "Dyrygent" Andrzeja Wajdy.

Andrzej Seweryn został odznaczony Orderem Sztuk Pięknych i Nauk Humanistycznych, Legią Honorową Republiki Francuskiej, Złotym Medalem Gloria Artis - Zasłużony Kulturze Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

Christopher Hampton debiutował mając 18 lat sztuką "When Did You Last See My Mother?". Jej adaptacja w Londynie uczyniła go najmłodszym dramatopisarzem na West Endzie. Od tamtego czasu napisał wiele sztuk, między innymi "Filantrop", "Dzikusy", "Opowieści Hollywoodu", "Biały Kameleon", "Wszystko o Ewie" czy "Życie Pani Pomsel". Hampton jest autorem librett do trzech oper Philipa Glassa, współautorem trzech musicali, z których jeden to "Bulwar Zachodzącego Słońca". Przetłumaczył na język angielski m.in. sztuki Ibsena, Molière’a i Czechowa. Do dziś jego sztuki, musicale i tłumaczenia zapewniły mu cztery nagrody Tony, trzy nagrody Olivier, pięć nagród Evening Standard oraz Nagrodę New York Drama Critics’ Circle. Hampton jest autorem licznych scenariuszy filmowych, takich jak "Niebezpieczne związki", "Całkowite zaćmienie", "Spokojny Amerykanin", "Pokuta", czy "Ojciec" z Anthonym Hopkinsem w roli głównej.

Wśród jego nagród filmowych są dwa Oscary, trzy nagrody BAFTA, nagroda Europejskiej Akademii Filmowej, Amerykańskiej Writers’ Guild, Prix Italia, nagroda specjalna Jury Festiwalu Filmowego w Cannes, Scenarzysta roku Hollywood Film Awards oraz nagroda Collateral Award Weneckiego Festiwalu Filmowego za najlepszą adaptację literacką.

Alise Gelze wyprodukowała filmy zarówno długo- jak i krótkometrażowe, które miały swoje premiery na prestiżowych festiwalach takich jak Cannes, Berlinale, Rotterdam IFF, czy Karlowe Wary IFF. Najgłośniejsze z produkcji Alise to filmy "Oleg" Jurisa Kursietisa, którego światowa premiera miała miejsce w Cannes, "Mother, I Love You" Janisa Nordsa, który zdobył ponad 15 krajowych i międzynarodowych nagród, włączając nagrodę na Berlinale oraz "Mellow Mud" Renars’a Vimby, który zdobył nagrodę Kryształowego Niedźwiedzia na Berlinale.

Alise jest laureatką nagrody łotewskiego Ministerstwa Kultury, absolwentką EAVE i ACE Producers oraz członkinią Łotewskiej Krajowej Izby Producentów jak również Europejskiej Akademii Filmowej.

Jury Konkursu Polskich Filmów Fabularnych

Jurorzy Konkursu Polskich Filmów Fabularnych wyłonią spośród dziesięciu polskich produkcji tę, która wygra nagrodę w wysokości 100 000 złotych, a także wybiorą Najlepszą Aktorkę, Najlepszego Aktora oraz laureata nagrody Mastercard Rising Star. W jury Konkursu Polskiego zasiądą: Kate Rhodes James, Lenka Tyrpáková, Isabel Lamberti oraz Michael O'Connor.

Kate Rhodes James studiowała aktorstwo w Guildhall School of Music and Drama w Wielkiej Brytanii. Szybko zorientowała się, że stoi po złej stronie kamery i ruszyła na wyprawę w świat castingu. Jej pierwsze doświadczenie w castingu to asystowanie przy serialu "Kroniki młodego Indiany Jonesa" produkowanego przez Lucasfilm.

Kate współpracowała z takimi reżyserami jak: Ridley Scott, Edward Berger, Tom Shankland, Noah Hawley, Miguel Sapochnik, Lone Scherfig, Clare Kilner, Alan Taylor, Donald Glover, Hiro Murai i wielu innych. Obecnie Kate jest w trakcie obsadzania nowego filmu Ridleya Scotta, biografii grupy Bee Gees, kontynuując współpracę z wybitnym twórcą, z którym nakręciła "Napoleona", "Ostatni pojedynek" oraz "Dom Gucci".

Lenka Tyrpáková jest selekcjonerką, konsultantką festiwali filmowych oraz Dyrektorką Artystyczną Festiwalu Filmowego Finale w Pilznie. W latach 2005-2023 współpracowała z Międzynarodowym Festiwalem Filmowym w Karlowych Warach jako członek komisji selekcyjnej oraz jako selekcjonerka filmów z Europy Centralnej, Wschodniej i z Bałkanów.

Od 2008 roku jest selekcjonerką Praskiego Festiwalu Filmów Krótkometrażowych, a w 2023 została Dyrektorką Artystyczną Czeskiego Festiwalu Filmowego Finale w Pilznie, największego krajowego festiwalu konkursowego dla czeskich filmów. Lenka współpracuje jako konsultantka w kilkoma międzynarodowymi festiwalami filmowymi i jest członkinią Europejskich Nagród Filmowych.

Isabel Lamberti urodziła się w Niemczech, ale dorastała w Hiszpanii i Holandii. Rozwijając swoją karierę filmową, Isabel pokochała kino "na granicy", zacierające granicę pomiędzy dokumentem i fikcją. Jej filmy krótkometrażowe "Volando voy", "Amor" i "Father" były pokazywane i nagradzane na licznych międzynarodowych festiwalach filmowych. "La Última Primavera" ("Last Days of Spring") to pełnometrażowy debiut Isabel, którego światowa premiera miała miejsce na festiwalu w San Sebastian, gdzie film wygrał nagrodę New Directors Award.

"Last Days of Spring" pokazywany był też na prestiżowym festiwalu Cannes, w sekcji Cannes Acid. Film pokazywany był na wielu innych międzynarodowych festiwalach i zdobył masę nagród, między innymi Krakowską Nagrodę Filmową na festiwalu Mastercard OFF CAMERA w 2021 roku.

Kreatywność i wszechstronność Michaela O’Connora sprawiła, że jako kostiumograf pracował z najlepszymi reżyserami Wielkiej Brytanii. Najbardziej cenionym i znanym szerokiej publiczności filmem, przy którym pracował Michael jest "Księżna" w reżyserii Saula Dibba z Keirą Knightley. Za tę właśnie produkcję otrzymał Oscara, nagrodę BAFTA i Costume Designers’ Guild. 

Michael był również nominowany do wspomnianych nagród za pracę przy filmach "Kobieta w ukryciu" z Ralphem Fiennesem i Felicity Jones, czy "Jane Eyre" w reżyserii Cary Fukanagi z Mią Wasikowski. Inne projekty, przy których pracował to "Brick Lane" Sary Gavron, "Niezwykły dzień panny Pettigrew" autorstwa Bharata Nalluri z Amy Adams i Frances McDormand. Realizował także wspólne projekty ze zdobywcą Oscara Forestem Whitakerem.  Michael projektował też kostiumy do filmu Peta Travisa "Dredd", "Tulipanowa gorączka" Justina Chadwicka, "Prywatna wojna" Matthew Heinemana, "Amonit" Francisa Lee, "Szalony świat Louisa Waina" Willa Sharpe'a, "Emily" Francis O'Connor, debiutu Andrew Cumminga "Ucieczka z ciemności", "Lee" Ellen Kuras z Kate Winslet czy "Firebrand" Karima Ainouza.

Wszystkich jurorów będzie można zobaczyć podczas Gali Zamknięcia 17. Mastercard OFF CAMERA 4 maja 2024 roku w Sali Audytoryjnej im. Krzysztofa Pendereckiego Centrum Kongresowego ICE Kraków, podczas które poznamy laureatki i laureatów nagród we wszystkich dziesięciu konkursach, w których pula nagród wynosi ponad 300 000 PLN.

Harmonogram pokazów oraz bilety i karnety w sprzedaży na offcamera.pl. Festiwal startuje już 26 kwietnia.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Mastercard OFF CAMERA 2024
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy