"Zdarzenie": O TWÓRCACH
M. NIGHT SHYAMALAN (Reżyseria, Scenariusz)
"Zdarzenie" to ósmy film w dorobku M. Nighta Shyamalana, który nakręcił dotąd następujące tytuły: "Praying with Anger", "Wide Awake" (wideo, tv: "Dziadek i ja"), "Szósty zmysł", "Niezniszczalny", "Znaki", "Osada", "Kobieta w błękitnej wodzie". O niezwykłej pozycji Shyamalana zadecydował astronomiczny sukces kasowy "Szóstego zmysłu", który uczynił z niego jednego z najbardziej obiecujących młodych twórców światowego kina. Film zyskał aż sześć nominacji do Oscara, w tym dla filmu roku oraz za scenariusz i reżyserię Shymalana. Zadebiutował jako dziesięciolatek, w ciągu 6 lat nakręcił około 50 filmów, jako 17-latek oświadczył rodzinie, że mimo uzyskanego stypendium na prestiżowym uniwersytecie nie będzie kontynuował rodzinnych tradycji lekarskich, lecz zacznie studiować reżyserię filmową. Studia ukończył w 1992 roku, kręcąc przejmujący film "Parying with Anger" - o młodym Hindusie wychowanym w Stanach, który odwiedza Indie i czuje się tam obco. Film został uznany za debiut roku przez American Film Institute. Shyamalan ma w swoim dorobku także scenariusz ekranizacji książki dziecięcej "Stuart Malutki".
TAK FUJIMOTO (Zdjęcia)
Pracował z M. Nightem Shyamalanem przy filmach: "Zdarzenie", "Znaki", "Szósty zmysł". Zaczynał jako operator Rogera Cormana, później współpracował z Jonathanem Demme. Nakręcił zdjęcia do filmów: "Melvin and Howard" (wideo, tv: "Melvin i Howard"), "Milczenie owiec", "Filadelfia", "Dzika namiętność", "Married to the Mob" (wideo, tv: "Poślubiona mafii"), "The Manchurian Candidate" (wideo, tv: "Kandydat"), a także "Ściśle tajne", "Szaleństwa młodości", "Tysiąc akrów krzywd" i "Ferris Bueller's Day Off" (wideo, tv: "Wolny dzień pana Ferrisa Buellera").
JEANNINE OPPEWALL (Scenografia)
Ukończyła wprawdzie studia anglistyczne, ale kiedy przeniosła się do Los Angeles, dostała pracę w pracowni cenionych designerów, Charlesa i Raya Eamesów. Poza projektami pracownia produkowała także filmy oświatowe i instruktażowe oraz opracowywała ekspozycje na zamówienie klientów. Po kilkuletniej praktyce przeszła do pracy w mediach, by nawiązać współpracę ze scenografem Paulem Sylbertem. Pracę w filmie rozpoczęła na planie filmu "Tender Mercies" (wideo, tv: "Pod czułą kontrolą"), by dziś szczycić się czterema nominacjami do Oscara: za "Tajemnice Los Angeles", "Miasteczko Pleasantville", "Niepokonanego Seabiscuita" i "Dobrego agenta". Pracowała także nad filmami: "Zdarzenie", "Złap mnie, jeśli potrafisz", "Co się wydarzyło w Madison County", "The Music Box" (wideo, tv: "Pozytywka"). Zasiada we władzach hollywoodzkiej Akademii Filmowej.
CONRAD BUFF (Montaż)
Laureat Oscara za montaż "Titanika". Montował także filmy: "Strzelec", "Antwone Fisher", "Dzień próby", "Arlington Road" (wideo, tv: "Arlington Road", "Prawdziwe kłamstwa", "Terminator 2", "Otchłań", "Jagged Edge" (wideo, tv: "Nóż"). Wcześniej zajmował się efektami wizualnymi, pracując nad filmami: "Pogromcy duchów", "Duch", "E.T.", "Poszukiwacze zaginionej arki", "Imperium kontratakuje".
JAMES NEWTON HOWARD (Muzyka)
Jeden z najbardziej popularnych i płodnych kompozytorów muzyki filmowej w Hollywood. Był siedmiokrotnie nominowany do Oscara, jest autorem ponad 100 ścieżek dźwiękowych do filmów kinowych i telewizyjnych. Ostatnio nominowany był do Oscara za muzykę do filmu "Michael Clayton", Howard jest autorem muzyki do wszystkich filmów M. Nighta Shyamalana, poczynając od debiutanckiego "Szóstego zmysłu", przez "Niezniszczalnego" i "Znaki" aż do "Zdarzenie".
Howard otrzymał także nominacje do Oscara za muzykę do filmów "Mój chłopak się żeni", "Ścigany" oraz "Książę przypływów". Był też nominowany za najlepszą piosenkę za utwory z filmów "Junior" oraz "Szczęśliwy dzień". Za obie te piosenki był również nominowany do Złotego Globu. Trzecią nominację do Złotego Globu otrzymał za muzykę do stylowego remake'u "King Konga" w reżyserii Petera Jacksona.
W ostatnim czasie Howard skomponował muzykę do uznanego przez krytykę dramatu "Michael Clayton" z George'em Clooneyem. Skomponował także muzykę do szeregu filmów, których premiery odbyły ostatnio i czekają na premierę jak "Koń wodny: Legenda głębin", "Świadek bez pamięci", "Jestem legendą", "Wojna Charliego Wilsona" oraz kolejnego filmu Christophera Nolana o Batmanie "Mroczny rycerz".
Howard ma w swoim imponującym dorobku muzykę między innymi do takich filmów jak "Krwawy diament", "RV" (wideo, tv: "RV - szalone wakacje na kółkach"), "Freedomland" (wideo: "Kolor zbrodni"), "Batman: Początek", "Tłumaczka", "Zakładnik", "Hidalgo - ocean ognia", "Piotruś Pan", "Ulubieńcy Ameryki", "Planeta skarbów", "Uciekająca panna młoda", "Dinozaur", "Romy and Michelle's High School Reunion" (wideo, tv: " Romy i Michele na zjeździe absolwentów", "Lęk pierwotny", "Francuski pocałunek", "Wyatt Earp", "Dave" (wideo, tv: "Dave"), "Upadek", "Wielki kanion", "Moja dziewczyna", "Linia życia", "Pretty Woman" oraz "Major League" (wideo, tv: "Pierwsza liga").
Howard jest też często nagradzany za swoją muzykę do filmów i seriali telewizyjnych. Otrzymał nagrodę Emmy za wybitny temat muzyczny do serial "Gideon's Crossing" oraz był nominowany do Emmy w tej samej kategorii za "Ostry dyżur". Prowadził również działalność estradową, współpracował między innymi z Eltonem Johnem i Barbrą Streisand.
BETSY HEIMANN (Kostiumy)
Współpracowała z M. Nightem Shyamalanem przy filmach "Kobieta w błękitnej wodzie" i "Zdarzenie". Pochodzi z Chicago, uczestniczyła w realizacji kilku znaczących filmów ostatnich lat, m.in. "Wściekłe psy" i "Pulp Fiction" Quentina Tarantino czy "Jerry Maguire", "U progu sławy" i "Vanilla Sky" Jamesa Camerona. Inne tytuły: "Co z oczu, to z serca", "Karen Sisco" (serial tv), "Godziny szczytu 3", "Czerwony smok", "Family Man", "Akademia tajemniczych sztuk pięknych", "Be Cool".