"Wampiry i świry": O TWÓRCACH
JASON FRIEDBERG (reżyseria/scenariusz/produkcja) i AARON SELTZER (reżyseria/scenariusz/produkcja) współpracują ze sobą od lat. Nakręcili razem "Komedię romantyczną", "Wielkie kino", "Poznaj moich Spartan" i "Totalny kataklizm".
Napisali razem ponad dwadzieścia scenariuszy - między innymi do "Szklanką po łapkach" i "Straszny film".
Obaj pochodzą z Kalifornii i poznali się podczas studiów w Santa Barbara. Kiedy kończyli studia byli już właścicielami dwóch butików na Melrose Avenue i sprzedali scenariusz do "Szklanką po łapkach". Pisanie szło im tak dobrze, że postanowili sprzedać sklepy i poświęcić się karierze filmowej.
WYBRANA FILMOGRAFIA (SCENARZYŚCI):
2008 Poznaj moich Spartan (Meet the Spartans)
2008 Totalny kataklizm (Disaster Movie)
2007 Wielkie kino (Epic Movie)
2006 Komedia romantyczna (Date Movie)
2000 Straszny film (Scary Movie)
1996 Szklanką po łapkach (Spy Hard)
PETER SAFRAN (produkcja) założył The Safran Company czyli jedną z najlepszych firm zajmujących się promowaniem talentów. Wyprodukował takie filmy jak "Pogrzebany", "Za jakie grzechy", "Poznaj moich Spartan" i "Totalny kataklizm". Na swoim koncie ma też produkcję dokumentalnego "If I Were a King" o kulisach pokazu Sean Johna i "Bad Boys of Comedy" dla HBO. Obecnie produkuje film "Flypaper".
Ma ogromny zmysł do interesów i odnosi sukcesy w różnych dziedzinach showbusinessu. Pracował w Brillstein-Grey Management, jego klientami byli m.in. Sean "Diddy" Combs, Djimon Hounsou, David Hyde Pierce, Paul Reiser, James Gunn and Jason Friedberg i Aaron Seltzer.
Kiedy założył The Safran Company przeszli do niej wszyscy jego klienci. Współpracuje m.in. z Microsoftem (wyprodukował osiem filmów krótkometrażowych filmików w ramach promocji Xbox Live Platform, do współpracy zaprosił Jamesa Gunna.)
Pochodzi z Nowego Jorku, choć wychowywał się w Londynie. Ukończył Princeton (studiował politologię), a także prawo na New York University's School of Law.
ARNON MILCHAN (produkcja wykonawcza) to uznany producent kina wysoko-budżetowego i niezależnego. W ciągu ostatnich dwudziestu pięciu lat zrealizował ponad sto filmów. Urodził się w Izraelu, studiował na Uniwersytecie w Genewie. Jego pierwszym sukcesem było przekształcenie firmy ojca w największe przedsiębiorstwo agrochemiczne w kraju. Do tej pory Milchan ma zmysł do interesów.
Niedługo potem zaczął pisać do filmu, telewizji i teatrów, co zawsze go interesowało. Jednym z jego pierwszych projektów był "Amadeusz" Romana Polańskiego, a także "Dizengoff 99", "La Menace", "The Medusa Touch" i mini-serial "Masada". W latach osiemdziesiątych wyprodukował między innymi "Króla komedii" Martina Scorsese, "Dawno temu w Ameryce" Sergio Leone i "Brazil" Terry'ego Gilliama.
Po sukcesach "Pretty Woman" i "Wojny państwa Rose" Milchan założył New Regency Productions, w ramach którego zrealizowano takie filmy, jak "J.F.K" , "Sommersby", "Czas zabijania", "Uwolnić orkę", "Klient", "Tin Cup", "Liberator", "Tajemnice Los Angeles" , "Adwokat Diabła", "Negocjator", "Miasto Aniołów", "Osaczeni" , "Podziemny krąg", "Daredevil", "Człowiek w ogniu", "Zgadnij kto", "Strażacki pies" czy "Alvin i wiewiórki".
Najnowszymi filmami, które wyprodukował są "Lustra" z Kieferem Sutherlandem, "Ślubne wojny" z Kate Hudson (która jest także producentką filmu) i Anne Hathaway, "Obcy na poddaszu"- komedię przygodową o grupie nastolatków, która broni swojego domu w Michigan przed atakiem kosmitów; "Marley i ja" na podstawie książki Johna Grogana z Owenem Wilsonem, Jennifer Aniston, Alanem Arkinem, Erichem Danem i Kathleen Turner.
Milchan nawiązał współpracę z dwoma, wpływowi partnerami - Nine Network i Twentieth Century Fox. Fox odpowiada za dystrybucję filmów Regency na całym świecie (z wyjątkiem Niemiec, z którymi Regency zawarło osobną umowę), łącznie z sieciami kablowymi w Stanach, a także telewizją płatną i publiczną w innych krajach.
Firma Milchana prężnie działa na rynku telewizyjnym, za pośrednictwem Regency Television ("Zwariowany świat Malcolma", "The Bernie Mac Show"). Regency wykupiło także udziały Chanel 10, BabyFirstTV i Izraeli TV Network. Ma także wyłączność do transmisji wydarzeń związanych z Sony Ericsson Women's Tennis Association.
SHAWN MAURER (zdjęcia) współpracował z Jasonem Friedbergiem i Aaronem Seltzerem przy "Komedii romantycznej", "Wielkim kinie", "Poznaj moich Spartan" i "Totalnym kataklizmie".
Pierwszy film, w którego tyłówce umieszczono jego nazwisko, to "Bandwagon - Autobus Do Sławy" Johna Schultza. Maurer pracował w Schultzem jeszcze przy "Magicznych butach" i "Zachary Beaver przyjeżdża do miasta".
Był autorem zdjęć do takich filmów jak "Dziewczyny z drużyny", "Biegnij, Ronnie, biegnij!" i "Kofeina".
Pochodzi z Oregonu. Studiował na Loyola Marymount University w Los Angeles (jego film "Leila" zdobył uczelnianą nagrodę).
WILLIAM ELLIOTT (scenografia) współpracował z Jasonem Friedbergiem i Aaronem Seltzerem przy "Komedii romantycznej", "Wielkim kinie", "Poznaj moich Spartan" i "Totalnym kataklizmie".
Pracował przy takich filmach jak "Witaj w domu, panie Jenkins", "Życie na wrotkach", "Straszny film 3", "Tajniak", "Raperzy z Malibu", "Doktor Dollittle" i "Ace Ventura : Psi detektyw".
Ma na swoim koncie nominacje do Oscara i nagrody BAFTA za scenografię do "Nietykalnych" Briana De Palmy.
PECK PRIOR (montaż) współpracował z Jasonem Friedbergiem i Aaronem Seltzerem przy "Komedii romantycznej", "Wielkim kinie", "Poznaj moich Spartan" i "Totalnym kataklizmie".
Zaczynał karierę w przemyśle filmowym od pracy w Universal Studios - pracował przy m.in. filmach "Blues Brothers" i "Conan Barbarzyńca".
Pracował przy wielu komediach (takich jak "Wujaszek Buck", "Weekend u Berniego 2", "Zwierzak", "Gorąca laska" czy "Grzanie ławy"), ale także przy takich produkcjach jak "Ray" Taylora Hackforda, "Koszmar minionego lata" czy "Uniwersalny żołnierz: powrót".
ALIX HESTER (kostiumy) jest autorką kostiumów do takich filmów jak "Step Up", "Zły dotyk", "Ciasto z niespodzianką" i "Blondynka w koszarach". Była też autorką kostiumów Vince'a Vaughna w filmie "Polowanie na druhny".
JERRY P. JACOBS (ko-produkcja) wyprodukował ponad trzydzieści filmów i zajmuje się tym od dwudziestu lat. Współpracuje zarówno z twórcami filmowymi (m.in. Robem Reinerem, Davidem Mametem, Howardem Deutchem oraz Jasonem Friedbergiem i Aaronem Seltzerem) jak i telewizyjnymi. W tym samym roku wyprodukował niezależną produkcją za czterdzieści tysięcy i film za czterdzieści milionów. Oba zrobiły klapę. "Wampiry i świry" to druga parodia, którą współ-produkował.
CHRISTOPHER LENNERTZ (muzyka) komponuje, produkuje, dyryguje i aranżuje. Współpracuje z twórcami telewizyjnymi, filmowymi, producentami gier komputerowych. Przygodę z muzyką zaczął jako dziewięciolatek. Studiował w USC Thornton School of Music. Zanim skończył 40 lat skomponował muzykę do niemal 40 filmów i 4 seriali.
Współpracował z takimi twórcami jak Basil Poledouris, Michael Kamen, Mark Mancina, Ozomatli, The RZA czy Alien Ant Farm. W 2002 roku Cinemusic okrzyknęło go najlepszym nowym kompozytorem. Współpracował z grupą Ozomatli przy albumie "Street Signs", który zdobył nagrodę Latin Grammy dla najlepszego albumu rockowego.
Na swoim koncie ma Interacive Academy Award za "Medal of Honor: Rusing Sun", dwa lata później nominowano go za muzykę do "Gun".
Jego kompozycje można usłyszeć w takich serialach, jak "Nie z tego świata" ("Supernatural") czy "Potępieniec"("Brimstone").
Filmy, do których skomponował muzykę to między innymi "The Perfect Holiday", "Alvin i wiewiórki" ("Alvin and the Chipmunks"), "Dr Dolittle 3" ("Dr. Dolittle 3"), "Sposób na rekina" ("Shark Bait'), "Kontrakt" ("The Deal"), "Bezcenna Jane" ("Painkiller Jane") i "Kraina śmierci" ("Deathlands").