"Tower Heist. Zemsta cieciów": TWÓRCY FILMU
BRETT RATNER (Reżyser)
To obecnie jeden z najbardziej wziętych reżyserów i producentów hollywoodzkich. Osiem z jego filmów w krótkim okresie czasu zarobiło łącznie na całym świecie ponad 1,5 miliardów dolarów. W wieku 26 lat Ratner wyreżyserował swój pierwszy film fabularny, przebojową komedię "KasaMowa" /Money Talks/, z udziałem Charliego Sheena i Chrisa Tuckera. Jego drugi film - komedia akcji "Godziny szczytu" /Rush Hour/, z Jackie Chanem i Chrisem Tuckerem zarobił 250 milionów dolarów, dając początek kolejnym niezwykle popularnym i dochodowym filmom z tej serii.
W filmografii reżysera są takie tytuły jak: "Family Man", z udziałem Nicolasa Cage'a i Téi Leoni, prequel "Milczenia owiec" - "Red Dragon", z Edwardem Nortonem, Anthonym Hopkinsem, Ralphem Fiennesem i Emily Watson, obrazy "Po zachodzie słońca" /After the Sunset/, "X-man: Ostatni bastion" /X-Man/, "Szefowie wrogowie" /Horrible Bosses/ (w charakterze producenta), "Blue Blood" oraz "Zakochany Nowy York" /New York, I love you/.
BRIAN GRAZER (Producent)
Z filmem i telewizją związany jest od ponad dwudziestu pięciu lat, pracując w charakterze autora i producenta wielu programów i filmów. Osobiście czterokrotnie nominowany był do Nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej, z czego raz, w 2002 roku wyróżniono go Oscarem za film "Piękny Umysł" /A Beautiful Mind/ w kategorii Najlepszy Film Roku. Sam obraz otrzymał jeszcze trzy inne statuetki Akademii oraz cztery Nagrody Złotego Globu.
Przez lata pracy w show biznesie Grazer otrzymał w sumie 43 nominacje do Nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej i 131 nominacji do nagrody Emmy. Firmowane jego nazwiskiem filmy przyniosły w sumie wpływy w wysokości ponad 13,5 miliardów dolarów ze sprzedaży biletów, muzyki i DVD na całym świecie. W uznaniu jego zasług dla filmu oraz umiejętności łączenia biznesowych i artystycznych osiągnięć, Gildia Amerykańskich Producentów Filmowych uhonorowała go w 2001 roku prestiżową Nagrodą im. Davida O. Selznicka (Lifetime Achievement Award). Jego osiągnięcia docenione zostały również przez Hollywoodzką Izbę Handlową, która w 1998 roku uznała, że nazwisko Grazera powinno się znaleźć wśród innych sław hollywoodzkich na Walk of Fame (Promenadzie Sław).
Oprócz "Pięknego umysłu" Grazer ma na swoim koncie inne, równie cenione filmy, jak np. "Apollo 13", za który w 1995 roku został wyróżniony nagrodą Gildii Producentów im Daryla F. Zanucka, jak również otrzymał nominację do Oscara. Innym wysoko ocenionym obrazem był "Plusk" /Splash/ także nominowany do Oscara w kategorii Najlepszy Oryginalny Scenariusz (1986).
Nazwisko Grazera firmuje wiele filmowych przebojów ostatnich lat, jak np.: "Robin Hood", "Kod Da Vinci" /The Da Vinci Code/, "Anioły i demony" /Angels&Demons/, "Grinch: Świąt nie będzie" /The Grinch/; "Gruby i chudszy" /The Nutty Professor/; "Kłamca, kłamca" /Liar,Liar/; "Spokojnie tatuśku" /"Parenthood"/, "Okup" /Ransom/, "Clean and Sober", "Szpiedzy tacy jak my" /Spies Like Us/, "The Cat in the Hat", "Okrucieństwo nie do przyjęcia" /Intolerable Cruelty/, "8 Mila", "Gliniarz w przedszkolu" /Kindergarten Cop/ "Ognisty podmuch" /Backdraft/, czy też ostatnio "Frost/Nixon" (nominacja do Oscara w 5 kategoriach), "American Gangster" oraz dramat "Oszukana" /Changeling/.