"Syberiada polska": REALIZATORZY
JANUSZ ZAORSKI (reżyseria)
Urodzony w 1947 roku, jeden z najmłodszych debiutantów w historii polskiej kinematografii, reżyser kilkunastu filmów kinowych i telewizyjnych, seriali, sztuk teatralnych i słuchowisk radiowych. Wielokrotnie nagradzany na krajowych (Złote Lwy na FPFF w Gdyni za "Matkę Królów") i zagranicznych festiwalach filmowych (Srebrny Lampart za "Pokój z widokiem na morze" i Złoty Lampart za "Jezioro Bodeńskie" na MFF w Locarno, Srebrny Niedźwiedź na MFF w Berlinie za "Matkę Królów"). Autor ekranizacji dzieł takich pisarzy, jak Edward Redliński ("Awans"), Stanisław Grochowiak ("Partita na instrument drewniany"), Stanisław Dygat ("Jezioro Bodeńskie"), Kazimierz Brandys ("Matka Królów"), czy Maria Nurowska ("Panny i wdowy"). Od 1988 roku kierownik artystyczny Zespołu Filmowego "Dom", w latach 1991-93 Prezes Komitetu ds. Radia i Telewizji, a w latach 1994-95 przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.
Wybrana filmografia:
2013 - SYBERIADA POLSKA
1997 - SZCZĘŚLIWEGO NOWEGO JORKU
1988 - PIŁKARSKI POKER
1985 - JEZIORO BODEŃSKIE
1984 - BARYTON
1982 - MATKA KRÓLÓW
1975 - PARTITA NA INSTRUMENT DREWNIANY
1974 - AWANS
1972 - KAPRYSY ŁAZARZA
MIROSŁAW SŁOWIŃSKI (producent)
Urodzony w 1953 roku, szef studia filmowego Satchwell Warszawa, doktor nauk humanistycznych, producent filmu i serialu TV "Quo Vadis" (reż. Jerzy Kawalerowicz), "Kto nigdy nie żył..." (reż. Andrzej Seweryn), "Syberiady polskiej" i szeregu filmów dokumentalnych, m.in.: "Wielka Pętla Wielkopolski", "Ziemia warta odkrycia", "Przyjechała nasza malarka znaczy jest już lato...", "Przyjaciółki", "Poznański stadion. Euro 2012. Oni muszą to zrobić". Autor 6 książek m.in. "Błazen - dzieje postaci i motywu", "Cztery uczty jeden świat", "Dwa życia jak dwa psalmy. Historia mówiona Toshy i Leona Jedwab". Laureat Nagrody Naukowej I Stopnia MNiSZ. Laureat nagrody "Przyjaznego Brzegu" za multimedialne przedsięwzięcie promujące Wielką Pętlę Wielkopolski (2007).
MICHAŁ KOMAR (scenariusz)
Urodzony w 1946 roku krytyk literacki, pisarz, absolwent ekonomiki produkcji, doktor nauk humanistycznych, który ma na koncie współpracę z redakcjami "Szpilek", "Miesięcznika literackiego", "Dialogu" i kierownictwo literackie zespołu "Silesia".
Wybrana filmografia:
2013 - SYBERIADA POLSKA
1990 - KAPITAN CONRAD
1985 - OSOBISTY PAMIĘTNIK GRZESZNIKA PRZEZ NIEGO SAMEGO SPISANY
1983 - LATA DWUDZIESTE... LATA TRZYDZIESTE
1980 - MISJA
1978 - SZPITAL PRZEMIENIENIA
MACIEJ DUTKIEWICZ (scenariusz)
Urodzony w 1958 roku absolwent Wydziału Reżyserii FAMU w Pradze oraz Wydziału Filmowego i Teatralnego na Toronto York University. Reżyser wielkich przebojów polskich kin "Nocne graffiti" i "Fuks", a także najpopularniejszych seriali ostatnich lat "Złotopolscy", "Defekt" i "Ojciec Mateusz".
Wybrana filmografia:
2013 - SYBERIADA POLSKA
2001 - W PUSTYNI I W PUSZCZY (adaptacja)
1999 - FUKS
1999 - OPERACJA SAMUM
1996 - NOCNE GRAFFITI
ANDRZEJ WOLF (zdjęcia)
Urodzony w 1955 roku absolwent Wydziału Operatorskiego PWSFTviT w Łodzi operator wielu filmów i seriali, promotor polskiego kina offowego. Wieloletni współpracownik BBC.
Wybrana filmografia:
2013 - SYBERIADA POLSKA
2003 - BAO-BAB, CZYLI ZIELONO MI
1987 - MISJA SPECJALNA
1983 - LATA DWUDZIESTE... LATA TRZYDZIESTE
1982 - MATKA KRÓLÓW (Operator kamery)
JANUSZ SOSNOWSKI (scenografia)
Urodzony w 1947 roku jeden z najbardziej cenionych polskich scenografów, wykładowca na PWSFTviT w Łodzi, laureat nagród na festiwalach w Gdyni i Brukseli. Twórca scenografii do m. in. "Ćmy", "Przesłuchania", "Seksmisji", "Domu wariatów", "Kingsajz", "Panny Nikt", "Szczęśliwego Nowego Jorku", "Wrót Europy" i "Quo Vadis".
KRZESIMIR DĘBSKI (muzyka)
Urodzony w 1953 roku kompozytor i muzyk jazzowy, studiował kompozycję w poznańskiej Akademii Muzycznej. Z zespołem String Connection koncertował w całej Europie, USA i Kanadzie. Laureat I nagrody światowego Konkursu Jazzowego w Hoeillart (Belgia), a także Fryderyka '99 w kategorii kompozytor roku i nagrody "Master of Cinemagic" na VI Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Cinemagic.pl w Warszawie. Wielokrotnie zdobywał tytuł Najlepszego Skrzypka, Kompozytora, Aranżera Roku w ankietach magazynu Jazz Forum. W 1985 r. znalazł się na liście 10-ciu najlepszych skrzypków jazzowych amerykańskiego pisma Down Beat. Autor muzyki do filmów Jacka Koprowicza ("Medium"), Juliusza Machulskiego ("Kingsajz", "Deja Vu", "Szwadron", "VIP", "Pieniądze to nie wszystko"), Jerzego Skolimowskiego ("Ferdydurke"), Radosława Piwowarskiego ("Autoportret z kochanką"), Jerzego Hoffmana ( "Ogniem i mieczem", "Stara Baśń", "Bitwa Warszawska 1920"), Gavina Hooda ("W pustyni i w puszczy"), Andrzeja Maleszki ("Magiczne drzewo") i wielu innych.
MICHAŁ ŻARNECKI (dźwięk)
Urodzony w 1946 roku, absolwent Akademii Muzycznej w Warszawie, laureat nagrody Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych za dźwięk w filmie "Pręgi", twórca oprawy dźwiękowej filmów Krzysztofa Kieślowskiego ("Amator", "Personel", "Przypadek", "Bez końca"), Stanisława Barei ("Miś"), Marka Koterskiego ("Ajlawju"), Andrzeja Żuławskiego ("Na srebrnym globie"), Magdaleny Piekorz ("Pręgi", Senność"), Ewy Stankiewicz ("Nie opuszczaj mnie"), Janusza Kamińskiego ("Hania") i Sławomira Fabickiego ("Z odzysku").
MILENIA FIEDLER (montaż)
Doktor habilitowany sztuki filmowej, absolwentka Wydziału Montażu Filmowego FAMU w Pradze, prezes Polskiego Stowarzyszenia Montażystów, dwukrotnie uhonorowana nagrodą Złotych Lwów na Festiwalu Polskich Filmów w Gdyni za montaż filmów "Weiser" i "Czas zdrady" Wojciecha Marczewskiego, laureatka Polskiej Nagrody Filmowej Orzeł za montaż "Katynia" Andrzeja Wajdy. Pracowała nad tak znanymi filmami, jak "Och Karol 2", "Lincz", "Tatarak", "Nie kłam, kochanie", "Dlaczego nie", "Nigdy w życiu", "Zróbmy sobie wnuka", "Egoiści", "Zakochani", "Fuks", "Szczęśliwego Nowego Jorku", "Wrota Europy".
HANNA ĆWIKŁO (kostiumy)
W latach osiemdziesiątych stała współpracowniczka Krzysztofa Kieślowskiego ("Krótki film o zabijaniu", "Dekalog", "Krótki film o miłości"). Pracowała również przy takich filmach, jak "Konopielka", "O-bi, o-ba. Koniec cywilizacji", "Piłkarski poker", "Gnoje", "Pora na czarownice" i "Zygfryd".
ANNA ADAMEK (charakteryzacja)
Charakteryzatorka filmowa i teatralna - już od 1968 roku tworzyła charakteryzacje do obrazów filmowych, seriali oraz przedstawień teatru telewizji. Zajmowała się charakteryzacją w takich filmach jak Różyczka (2010), Pan Tadeusz (1999, współpraca charakteryzatorska), Oczarowanie Chopina (1999, charakteryzacja).