"Piła VI": O OBSADZIE
TOBIN BELL (Jigsaw) urodził się 7 sierpnia 1942 roku w Nowym Jorku. Aktorstwo ma we krwi. Jego matką jest brytyjska aktorka Eileen Bell. Dlatego, gdy podjął studia u Lee Strasberga i Ellen Burstyn w nowojorskim Actors' Studio, a później kształcił się w Neighbourhood Playhouse, nikt z rodziny i przyjaciół się nie dziwił. Bell wiedział od zawsze, że będzie aktorem. Początkowo ciągnęło go do teatru. Występował w repertuarze szekspirowskim i święcił triumfy na nowojorskim festiwalu szekspirowskim. Grał na scenach New York Public Theater, Ensemble Studio Theater, Playwright's Horizons. Późnej zaczął grać w filmach i w serialach telewizyjnych.
Na dużym ekranie po raz pierwszy pojawił się u schyłku lat 80. Zagrał wówczas agenta FBI w głośnym filmie "Mississippi w ogniu" Alana Parkera. Dwa lata później, w 1990 roku wcielił się w postać kuratora sądowego w obrazie Martina Scorsese "Chłopcy z ferajny", w którym główną rolę zagrał Robert De Niro. Jednak Bell nie zawsze grał bohaterów pozytywnych. Przeciwnie! Przecież międzynarodową sławę i trwałe miejsce w historii kina grozy zawdzięcza roli Jigsaw'a, czyli Pana Zagadki, czarnego charakteru z serii kultowych horrorów "Piła". Za udział w tych filmach był dwukrotnie nominowany do nagrody MTV Music Awards "Złoty Popcorn" w 2006 (za "Piłę II") i 2007 roku (za "Piłę III") w kategorii: czarny charakter.
Kreacją aktorską w kolejnych częściach "Piły" i udziałem w filmie "Unabomber" udowodnił, że jest aktorem, który doskonale sprawdza się w rolach wymagających doskonałego warsztatu i umiejętności wniknięcia w psychikę nawet najbardziej skomplikowanego bohatera.
Zagrał w kilkudziesięciu filmach m.in.: "Pechowa przesyłka", "Czwarte Piętro", "Good Neighbour", "Czarna Maska 2: Miasto masek", "Zwariowani detektywi", "Pełnia zła" i "Powerplay". Do najciekawszych ról, które stworzył należą: Jigsaw (oczywiście!) w kolejnych częściach "Piły", David Ferrie w "Ruby", Mendoza w "Na linii ognia", Nordic w "The Firm", rewolwerowiec Dog Kelly w "Szybkich i martwych", Luciano Morano w "Seryjnym zabójcy". Ma na swoim koncie także wiele ról serialowych w produkcjach telewizyjnych: "Prezydenckim pokerze", "Obrońcy", "Rodzinie Soprano", "Czarodziejkach", "Once and Again", "Z archiwum X", "Gwiezdnych wrotach", "Ostrym dyżurze", "Nikicie", "Nowojorskich gliniarzach", "Szpitalu dobrej nadziei". Widzowie kojarzący go zwykle z poważnymi rolami mogą także zobaczyć komediowe wcielenie aktora w "Kronikach Seinfelda", a także posłuchać jak dowcipnie użyczył głosu Zaragosie w filmie animowanym wytwórni DreamWorks "Droga do El Dorado", a w 2003 roku wystąpił w teledysku do piosenki "Without Me" Eminema.
COSTAS MANDYLOR (Hoffman) przyszedł na świat 3 września 1965 roku w Melbourne. Jest Australijczykiem greckiego pochodzenia, dlatego biegle posługuje się i angielskim, i greckim. Zawodowo grał w piłkę nożną i wiązał swoją przyszłość jedynie z footballem. Jednak jako 21-latek doznał poważnej kontuzji, dlatego musiał pożegnać się z marzeniami o karierze sportowej. Nie poddał się i uznał, że skoro nie może zostać piłkarzem, zostanie aktorem. W 1987 roku przeprowadził się do Hollywood. Dwa lata po przeprowadzce zaistniał. Wywalczył sobie drugoplanową rolę w dramacie o Holocauście, Triumf ducha w reżyserii Roberta Younga. Zagrał u boku Willema Dafoe i zaczął być zauważany w branży. Dwa lata później Oliver Stone obsadził go w roli włoskiego arystokraty w biograficznym filmie The Doors poświęconym karierze tytułowej, kultowej kapeli i jej lidera Jima Morrisona. Rok później (w 1992 roku) zaczął występował w głośnym serialu telewizyjnym "Gdzie diabeł mówi dobranoc". Wcielił się w rolę Kenny'ego Lacosa. Wystąpił w "Gangsterach", "Wojownik gwiazdy północy", "Last Exit to Earth". Zagrał także u boku Denzela Washingtona w wysokobudżetowym filmie akcji "Zabójcza perfekcja". Jest gwiazdą emitowanego od 2004 roku serialu "Siódme Niebo". W 2000 roku tygodnik "People" uznał go za jednego z najbardziej seksownych mężczyzn. Dziewięć lat wcześniej na stronach tego samego tygodnika jego nazwisko znalazło się w rankingu 50 najpiękniejszych mężczyzn świata.
BETSY RUSSELL (Jill) urodziła się 6 września 1963 roku w San Diego w Kalifornii. Spędziła tam całe dzieciństwo i młodość. Jednak nazajutrz po skończeniu szkoły (!) przeprowadziła się do Los Angeles. Jako nastolatka występowała w reklamach, więc była przekonana, że po przenosinach do LA szybko zostanie dostrzeżona.
Faktycznie dość szybko znalazła angaż w produkcjach klasy B. Występowała w telewizyjnych hitach: "Drużyna A.T.J. Hooker" i "Family Ties". Pojawiała się gościnnie w pojedynczych odcinkach znanych seriali. Na dużym ekranie zadebiutowała w 1982 roku w obrazie "Zróbmy to", rok później zagrała w popularnym wśród nastoletniej publiczności filmie erotycznym "Prywatna szkoła". Wystąpiła w kilku filmach dla młodzieży ("Urwis w spódnicy" (1985), dwie części "Obozu Cheerleaderek" (1987, 1990). Występowała na ekranie do końca lat 90. Wówczas zrobiła sobie przerwę i poświęciła swój czas wychowaniu dwóch synów. Powróciła w 2006 roku. I był to spektakularny come back w filmie "Piła III". Wcieliła się w rolę żony Jigsawa - Jill Tuck. Od tej pory wystąpiła we wszystkich kolejnych częściach kultowego horroru.
SHAWNEE SMITH (Amanda) urodziła się 3 lipca 1970 roku w mieście Orangeburg w Karolinie Południowej. Zadebiutowała w wieku 12 lat rolą tancerki w musicalu Annie. Trzy lata później zdobyła uznanie za swą kreację w telewizyjnym filmie "Crime of Innocencie". Za tę rolę w 1985 roku otrzymała nagrodę Youth in Film. Wówczas zdecydowała, że będzie aktorką. Studiowała w Los Angeles' Playhouse West na wydziale aktorskim. Zajęcia były tam prowadzone między innymi przez Boba Carnegie czy Jeffa Goldbluma.
Początkowo ciągnęło ją w stronę teatru. I odnosiła sukcesy. Krytycy dobrze pisali o jej rolach i spektaklach, w których wystąpiła. Szczególnie po udziale w przedstawieniach "To Gillian on her 37th Birthday" i "The Hands of its Enemy" z Richardem Dreyfusem posypały się pozytywne recenzje. Wkrótce jednak zaczęła otrzymywać role w filmach i teatr zszedł na drugi plan. Wystąpiła w takich filmach, jak: "Żelazny orzeł", "Summer School", "Blob zabójca", "Kim jest Harry Crumb?", "Godziny rozpaczy", "Zostawić Las Vegas". W telewizji wystąpiła między innymi w serialach: "Jackie Collins - Uśmiechy losu", "Bastion", "Lśnienie", "Jak pan może, panie doktorze?". W horrorach z serii "Piła" występuje od początku, czyli od 2004 roku, kiedy powstał pierwszy film legendarnej dziś serii. W pierwszych częściach występowała jako jedyna ofiara Pana Zagadki, której udało się przeżyć. Potem stała się pomocnicą i powiernicą psychopatycznego bohatera. Można ją było również zobaczyć w dwóch superprodukcjach Michaela Bay'a: "Armagedon" i "Wyspa".
Jej drugą pasją jest muzyka. Jest liderką punkowo-metalowego zespołu Fydolla Ho. Jej piosenka znalazła się na ścieżce dźwiękowej do "Piły II".