"Nim diabeł dowie się, że nie żyjesz": OBSADA
PHILIP SEYMOUR HOFFMAN (Andy)
W roli Andy'ego na ekranie podziwiamy Philipa Seymoura Hoffmana, niezapomnianego odtwórcę nagrodzonej Oscarem tytułowej kreacji w dramacie "Capote", który współprodukował przez swoją firmę Cooper's Town Productions. Rola legendarnego pisarza przyniosła aktorowi również szereg innych nagród i wyróżnień, w tym statuetkę Złotego Globu oraz nagrodę Amerykańskiej Gildii Aktorów Ekranowych. Swoje laury przyznało gwiazdorowi 18 różnych stowarzyszeń krytyków filmowych. W tym samym roku, tj. 2006, Hoffman otrzymał także inne trofea, w tym statuetkę Emmy, za kreację w serialu telewizji HBO "Empire Falls", w którym zagrał u boku takich gwiazd, jak Paul Newman, Joanne Woodward i Robin Wright Penn.
Jego filmografia zawiera również szereg innych tytułów, które zapadły widzom w pamięć, w tym "Wzgórze nadziei", "Nadchodzi Polly", "Hazardzistę", "Happiness", "Magnolię", "Czerwonego smoka", "Lewego sercowego", "25. godzinę"... Wśród jego najnowszych osiągnięć artystycznych znajdują się role w filmach "Wojna Charliego Wilsona", "The Savages" i "Synecdoche, New York". Pojawia się zarówno w komercyjnych produkcjach (jak np. "Mission: Impossible 3"), jak i dziełach niezależnych.
Związany jest nie tylko z kinem. To również mistrz teatru. Jest dyrektorem artystycznym i członkiem Labyrinth Theater Company. W swoim dorobku ma szereg wybitnych kreacji scenicznych: "Long Day's Journey Into Night" (nominacja do nagród Tony i Drama Desk Award), "The Seagull", "True West" (nominacje do Tony i Drama Desk Award, statuetka Outer Critics Circle Award), "Defying Gravity", "The Merchant of Venice", "Shopping and Fucking" i "The Author's Voice".
Wielokrotnie na scenie stawał również jako reżyser. Amerykanie i Brytyjczycy (w trakcie festiwalu w Edynburgu oraz na scenach teatrów londyńskich) mogli podziwiać takie jego spektakle, jak "The Last Days of Judas Iscariot", "In Arabia We'd All Be Kings", "Jesus Hopped The 'A' Train" (wszystkie oparte na dramatach Stephena Adly'ego Guirgisa).
ETHAN HAWKE (Hank)
Za rolę w "Dniu próby" uzyskał nominację do Oscara dla najlepszego aktora drugoplanowego. Kolejną nominację do statuetki Amerykańskiej Akademii Filmowej przyniósł mu scenariusz do filmu "Przed zachodem słońca", który napisał razem z Richardem Linklaterem oraz July Delpy. Pomimo młodego wieku, cieszy się uznaniem zarówno jako aktor, pisarz, scenarzysta, jak i reżyser.
Na ekranie zadebiutował w 1985 roku w filmie science fiction "Explorers". Miał wówczas zaledwie 14 lat. W swoim dorobku filmowym ma m.in. udział w takich głośnych filmach, jak "Stowarzyszenie Umarłych Poetów", "Alive. Dramat w Andach", "Przed wschodem słońca", "Gattaca - Szok przyszłości", "Wielkie nadzieje", "Dzień próby" i wielu innych.
Jako reżyser zadebiutował w 2001 roku filmem "Chelsea Walls", którego akcja rozgrywa się w ciągu jednego dnia w słynnym nowojorskim hotelu. W obsadzie znaleźli się m.in. Uma Thurman, Kris Kristofferson, Rosario Dawson, Natasha Richardson i Steve Zahn. W swoim reżyserskim dorobku Hawke ma również krótkometrażówkę "Straight To One" - o młodej, zakochanej parze, a także pełnometrażowy obraz "The Hottest State", do którego napisał również scenariusz według własnego utworu literackiego, który został bardzo dobrze przyjęty przez recenzentów.
Z powodzeniem Ethan Hawke radzi sobie na scenie. W swoim dorobku scenicznym ma m.in. udział w "Mewie" w National Actors Theater oraz "Sophistry" Jonathana Marca Shermana. Regularnie pojawiał się w sztuce "Buried Child" Sama Sheparda w reżyserii Gary'ego Sinise na deskach Steppenwolf Theater Company w Chicago. W Lincoln Center Theatre grał u boku Kevina Kline'a w "Henryku IV". Głośno było o jego występie w sztuce "Hurlyburly" o Hollywood i tych, którzy marzą, by się tam znaleźć. Praca sceniczna ("Hurlyburly") przyniosła mu z kolei statuetki Lucille Lortel Award oraz Drama League Award.
MARISA TOMEI (Gina)
Kolejna gwiazda filmu "Nim diabeł dowie się, że nie żyjesz" to Marisa Tomei, laureatka Oscara za najlepszą kreację drugoplanową w filmie "Mój kuzyn Vinny". Najlepiej znana jest z repertuaru komediowego, aczkolwiek kreacja w "Za drzwiami sypialni" pokazała, iż jest równie utalentowaną aktorką dramatyczną (rola przyniosła jej nominację do statuetki Amerykańskiej Akademii Filmowej).
Filmografia Marisy Tomei zawiera m.in. takie pozycje, jak "War Inc", "Gang Dzikich Wieprzy", "Factotum", "Czego pragną kobiety", "Aleja snajperów", "Zawód: Dziennikarz", "Guru", "Chaplin" i wiele innych. Równie bogata jest jej biografia teatralna. Do jej najsłynniejszych występów należy gra u boku Ala Pacino i Dianne Wiest w broadwayowskiej inscenizacji "Salome" Oscara Wilde'a. Grała również w "We Won't Pay! We Won't Pay!" Dario Fo, "Waiting for Lefty" Clifforda Odeta i wielu innych. Gdy nie pracuje przed kamerą, to właśnie deskom scenicznym poświęca swój czas. Jest członkinią Naked Angels Theater Company w Nowym Jorku.
ALBERT FINNEY (Charles)
Jeden z najwybitniejszych hollywoodzkich aktorów ekranowych i scenicznych, pięciokrotnie nominowany do Oscara. Utalentowany producent i reżyser. Doskonale znany widzom z występów w takich produkcjach, jak "Tom Jones", "Morderstwo w Orient Expressie", "The Dresser And Under The Volcano" oraz "Erin Brokovich". W sumie ma za sobą udział w kilkudziesięciu filmach, spośród których część zapisała się już w historii kina.
Jego talent dostrzegła nie tylko Amerykańska Akademia Filmowa, ale i dziennikarze przyznające statuetki Złotego Globu. Kreacja Winstona Churchilla w realizacji HBO "The Gathering Storm" przyniosła mu nie tylko to wyróżnienie, ale i statuetkę Emmy. Finney może się również poszczycić nagrodami Tony za role w sztukach "Luther" oraz "A Day in the Death of Joe Egg".
Urodził się i wychował w miejscowości Salford w hrabstwie Lancashire w Anglii. Tajniki sztuki aktorskiej zgłębiał w Królewskiej Akademii Sztuk Dramatycznych. Na scenie po raz pierwszy stanął jako 20-latek. Od razu zagrał w inscenizacji "Juliusza Cezara". Do dziś zagrał w ponad 50 sztukach, przedstawianych na najsłynniejszych scenach w Londynie, a także w innych teatrach w Wielkiej Brytanii oraz w Stanach Zjednoczonych.
Na ekranie Finney debiutował u boku Laurence'a Oliviera w filmie "The Entertainer". U boku Audrey Hepburn można go było zobaczyć w filmie "Two For The Road". Chętnie przyjmuje role zarówno na dużym, jak i na małym ekranie. Znakomite kreacje stworzył m.in. w serialu "Karaoke" i "Cold Lazarus". Nie zabrakło go również w filmie telewizyjnym "The Image". W Jana Pawła II wcielił się w obrazie "Papież Jan Paweł II".
W 1965 roku razem z Michaelem Medwinem założył firmę Memorial Films, w której pełni funkcje reżysera i producenta.
Praca na planie "Nim diabeł dowie się, że nie żyjesz" to jego kolejne spotkanie z Lumetem. Wcześniej pracowali razem przy "Morderstwie w Orient Expressie".
ROSEMARY HARRIS (Nanette)
Rosemary Harris to wybitna aktorka sceniczna i telewizyjna, która na swoim koncie ma również niezmiernie ciekawe kreacje filmowe. Jedna z nich - w obrazie "Tom and Viv" przyniosła jej nominację do statuetki Amerykańskiej Akademii Filmowej. Praca teatralna przyniosła jej pięć nagród Drama Desk. Wielokrotnie była nominowana do statuetki Tony. Wyróżnienie to zdobyła dzięki roli Eleanor w inscenizacji "A Lion In Winter". Praca w telewizji z kolei przyniosła jej statuetkę Złotego Globu za kreację Berty Palitz Weiss w miniserialu "Holocaust". Z kolei za rolę George Sand w produkcji "Notorious Woman" otrzymała Emmy.
Wśród innych dokonań Rosemary Harris wymienić należy takie filmy, jak: "Being Julia", "Sunshine", "The Ploughman's Lunch", "A Flea In Her Ear" i "Shiralee", a także produkcje telewizyjne: "Belonging", "Death of A Salesman", "Strange Interlude" i "To The Lighthouse". Młodsi widzowie mogą ją kojarzyć jako ciotkę May w filmach o przygodach Spidermana.
Urodziła się w Wielkiej Brytanii i dorastała w Indiach. Po ukończeniu nauki w Królewskiej Akademii Sztuk Dramatycznych zaczęła pracować na scenie i przed kamerą - zarówno w Anglii, jak i w Stanach Zjednoczonych. Zaczynała od ról w takich spektaklach, jak "The Heiress", "Climate of Eden" i "The Seven Year Itch". W telewizji pojawiała się w "Studio One" i "Alfred Hitchcock Przedstawia". Grała u boku największych - m.in. Petera O'Toole, Richarda Burtona, Johna Gielguda, Laurence'a Oliviera.
Dziś nie tylko gra, ale i wykłada na uniwersytecie oxfordzkim. Jest żoną pisarza Johna Ehle. Ich córka - Jennifer Ehle - również jest aktorką.
BRIAN F. O'BYRNE (Bobby)
Irlandzki aktor Brian F. O'Byrne równie dobrze czuje się na scenie, jak i przed kamerą. Można go było oglądać m.in. w takich filmach, jak "Za wszelką cenę", "Bandits", "The Grey Zone". Jeszcze częściej można podziwiać go na deskach teatralnych. Grał m.in. w off-broadwayowskich inscenizacjach "Bug" i "No Reservations". Ciekawe role stworzył również w telewizji - w tym w produkcjach: "Blackwater Lightship", "Oz" i "Law & Order: SVU". Czterokrotnie był nominowany do nagrody Tony - statuetkę otrzymał za kreację morderczego pedofila w sztuce "Frozen".
MICHAEL SHANNON (Dex)
Michael Shannon dorastał w Lexington, Kentucky. Pracę zawodową rozpoczął na scenach Chicago. Przez lata do współpracy zapraszały go takie teatry, jak Illinois Theatre Center, Steppenwolf, The Next Lab i A Red Orchid Theatre. W końcu postanowił spróbować też swoich sił w Londynie, gdzie przez rok grał na scenach West Endu.
Jednak scena to nie jedyny jego żywioł. Od początku swojej przygody z aktorstwem występował przed kamerą - zarówno telewizyjną, jak i kinową. U Olivera Stone'a zagrał w "World Trade Center". Michael Bay zaprosił go do udziału w filmie "Bad Boys II". Zresztą to jeden z ulubionych aktorów producenta Jerry'ego Bruckheimera, który zaprosił go również do "Pearl Harbor". W swoim filmowym dorobku Michael ma również takie filmy, jak "8. mila", "Lucky You", "Vanilla Sky".
AMY RYAN (Martha)
Amy Ryan z miesiąca na miesiąc staje się coraz większą gwiazdą. Ben Affleck powierzył jej kreację w "Gdzie jesteś Amando", Peter Hedges dał jej z kolei rolę w filmie "Dan in Real Life", gdzie zagrała u boku Steve'a Carella. Chętnie gra w produkcjach ambitnych, niezależnych. Widzowie mogą ją kojarzyć z festiwalowego hitu - "Keane" Lodge'a Kerrigana, a także z filmów "The Missing Person" oraz "Bob Funk". Wśród głośniejszych produkcji z jej udziałem należy wymienić "Capote" Benneta Millera, także bardziej komercyjne przedsięwzięcia - w tym "Wojnę światów" Stevena Spielberga.
Z powodzeniem Amy Ryan radzi sobie również na deskach teatralnych. W 2000 roku uzyskała nominację do statuetki Tony za kreację w inscenizacji dramatu "Wujaszek Wania". Grała też w "Tramwaju zwanym pożądaniem" w reżyserii Eda Halla. Neil La Bute zaprosił ją do londyńskiej produkcji "The Distance from Here".
Ryan jest też dużo w telewizji. W swoim dorobku ma ponad 30 gościnnych występów w najpopularniejszych amerykańskich serialach i programach. Ta urodzona w Queens w Nowym Jorku aktorka uchodzi za jedną z najbardziej obiecujących twarzy w Hollywood.