"Kazimierz Kutz - Kolekcja": KAZIMIERZ KUTZ
Urodzony w 1929 roku w Szopienicach reżyser filmowy i teatralny, pisarz, pedagog, poseł, senator.
W 1944 po ukończeniu niemieckiej szkoły podstawowej, jako kilkunastoletni chłopiec został przymusowo wysłany na roboty do Rzeszy. Po wyzwoleniu kontynuował naukę w polskim gimnazjum w Mysłowicach, a w 1949 roku, po ukończeniu szkoły średniej, rozpoczął studia na Wydziale Reżyserii w Łódzkiej Szkole Filmowej, gdzie po roku został asystentem przy katedrze literatury u Reginy Dreyer i dramaturgii filmowej u Aleksandra Jackiewicza.
Po studiach rozpoczął praktykę zawodową jako asystent Andrzeja Wajdy przy "Pokoleniu". W latach 1955-56 pracował w Zespole Filmowym "Start", w 1957 przeniósł się do "Kadru". Jako samodzielny reżyser filmowy debiutował w 1959 filmem Krzyż Walecznych; do dziś wyreżyserował ponad 20 filmów fabularnych z czego sześć o Śląsku. Zrealizował m.in. filmową trylogię śląską (Sól ziemi czarnej (1970), Perła w koronie (1972), Paciorki jednego różańca (1979)) - za ten ostatni film otrzymał Grand Prix FPFF w 1980. Drugi raz Grand Prix dostał w 1994 na XIX FPFF za film Zawrócony.
Reżyser ma również na swoim koncie ponad 20 spektakli teatru żywego planu (między innymi: Śmierć gubernatora L. Kruczkowskiego w Teatrze Rozmaitości we Wrocławiu, Koncert H. Bahra w Teatrze Klasycznym w Warszawie, Przedstawienie Hamleta we wsi Głucha Dolna I. Bresana w Teatrze na Woli w Warszawie, Kopciuch J. Głowackiego w Teatrze Powszechnym w Warszawie, Dwoje na huśtawce W. Gibsona w Scenie na Piętrze w Poznaniu) i Teatru TV (zrealizował m. in. Sceny z życia Holly Golighly wg "Śniadania u Tiffany'ego" T. Capote, Opowieści Hollywoodu C. Hamptona, Samobójcę M. Erdmana, Kolację na cztery ręce P. Barza).
W latach 1972-76 kierował Zespołem Filmowym "Silesia" a między 1984-87 pełnił funkcję zastępcy kierownika artystycznego zespołu filmowego "Kadr". Na przełomie lat 70 i 80-tych ubiegłego wieku wykładał na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego, a kilka lat później również na Wydziale Reżyserii PWST w Krakowie.
W 1981 Kazimierz Kutz został prezesem Śląskiego Towarzystwa Filmowego, które współtworzył, a w latach 1990-91 piastował stanowisko dyrektora krakowskiego oddziału TVP; w tym czasie był również członkiem Komitetu Kinematografii. Jest laureatem wielu nagród i wyróżnień, m. in. Nagrody im. Konrada Swinarskiego przyznawanej przez miesięcznik "Teatr". W 1993 otrzymał honorową odznakę ZAIKS-u za wybitne osiągnięcia twórcze przyznaną z okazji 75-lecia tej instytucji.
W latach 1997-2007 był senatorem, w kadencji 2001-05 wicemarszałkiem senatu, od roku 2007 jest posłem na Sejm RP. W plebiscycie Gazety Wyborczej na najwybitniejszego Ślązaka XX wieku zajął pierwsze miejsce wśród żyjących. Kazimierz Kutz realizuje się również jako pisarz, scenarzysta filmowy i teatralny, publicysta i felietonista. Silną więź z własnym regionem potwierdza patronowaniem licznym instytucjom i inicjatywom kulturalnym na Śląsku.