"Drzwi w podłodze": SYLWETKI
JEFF BRIDGES (TED COLE)
Zadebiutował w serialu telewizyjnym „Sea Hunt” u boku swojego ojca. Od tego czasu zagrał w ponad 60 filmach (m.in. „Niepokonany Seabiscuit”, „K-PAX”, „Big Lebowski”, „Bez lęku”, „The Fisher King”, „Miłość ma dwie twarze”) . Otrzymał 4 nominacje do Oscara (“Ukryta prawda”, “Gwiezdny przybysz”, “Piorun i lekka stopa”, “Ostatni seans filmowy”). W 1983 roku założył organizację non-profit End Hunger Network zajmującą się dożywianiem dzieci. Jest uznanym fotografikiem i malarzem. W listopadzie 2003 powerHouse Books wydało jego pierwszy album zatytułowany „Pictures”. Znajdują się w nim zdjęcia, które aktor robił na planach filmowych przez ponad 25 lat. Prace objeżdżają aktualnie amerykańskie galerie.
KIM BASINGER (MARION COLE)
Córka trębacza z jazzowego big bandu i baletnicy z baletu wodnego. 16-letnia Kim wybrana na Miss Georgia pojechała na kolejne wybory do Nowego Jorku i tam już została. Otrzymała kontrakt w agencji modelek i zaczęła się kształcić w tym kierunku. Występowała także pod pseudonimem Chelsea i śpiewała. W połowie lat 70. przeniosła się do Los Angeles i zaczęła pokazywać się w telewizji. Najpierw były epizody w „Aniołkach Charliego”. Wkrótce zadebiutowała na dużym ekranie w filmie „The Natural” Barry’ego Levinsona. Jej kariera potoczyła się brawurowo. Pojawiła się u boku Seana Connory w „Nigdy nie mów nigdy”, Bruce’a Willisa w „Ślepej randce”. Zagrała dziennikarkę w „Batmanie”. Rola w „9 i ½ tygodnia” przyniosła jej ogromną popularność. Wystąpiła w ponad 20 filmach („Pret a Porter”, „The Getaway”,
„8 Mila”). W 1998 roku za rolę w „Tajemnicach Los Angeles” dostała Oscara.
JON FOSTER (EDDIE O’HARA)
Rola w tym filmie jest jego wielkoekranowym debiutem. Dotychczas grał jedynie
w serialach i filmach telewizyjnych, m.in.: „Murder in Greenwich”, „Life as a House”, „Thirteen Days”, „Danny”, Judging Amy”.
TOD WILLIAMS (REŻYSER, SCENARZYSTA)
Pochodzi z rodziny słynnego amerykańskiego architekta. Studiował malarstwo
i literaturę. Po studiach pracował w redakcji The New York Times. Po wstąpieniu do American Film Institute zaczęła się jego przygoda z filmem.
Premiera jego debiutu „The Adventures of Sebastian Cole” odbyła się w 1998 roku na festiwalu w Toronto. Film znalazł się też w oficjalnej selekcji festiwalu
w Sundance, gdzie nominowano go do nagrody za najlepszy scenariusz i męską rolę drugoplanową (dla Clarka Gregga).
Obecnie pracuje nad adaptacją powieści Ernesta Hemingwaya „Mieć i nie mieć”.
JOHN IRVING (AUTOR POWIEŚCI)
Jeden z najchętniej kupowanych na świecie pisarzy. Publikuje od końca lat 60. Na ekran przeniesiono pięć jego powieści: w 1982 roku „Świat według Garpa”, w 1984 roku „Hotel New Hepshire”, w 1998 „Modlitwa za Owena”, w 1999 roku „Regulamin tłoczni win”, i 2004 roku „Jednoroczna wdowa”.