"Dom snów": O OBSADZIE
Od roli Jamesa Bonda po pracę w londyńskim Old Vic Theatre - DANIEL CRAIG udowadnia wciąż na nowo kolejnymi rolami kinowymi, telewizyjnymi i teatralnymi jak wszechstronny talent posiada. W swoim dorobku ma nominację do nagrody BAFTA
i Złoty Glob za swój debiut w roli agenta 007 w filmie "Casino Royal" - najbardziej kasowym z bondowskiej serii.
Craig urodził się w 1968 roku w Chester, a wychowywał w okolicach Liverpoolu, gdzie po raz pierwszy zetknął się ze sztuką w teatrze Everyman and Playhouse. Będąc kilkunastoletnim młodzieńcem przeniósł się do Londynu i dołączył do National Youth Theatre, a następnie rozpoczął naukę w Guildhall School of Music and Drama. Obecnie jest rozchwytywanym przez reżyserów artystą filmowym i teatralnym, który dołączył do grona najwybitniejszych aktorów brytyjskich.
W 2006 roku zagrał u boku Sandry Bullock i Gwyneth Paltrow w filmie "Bez skrupułów" (reż. Douglas McGrath), za który był nominowany do nagrody Independent Spirit za najlepszą rolę drugoplanową. W swojej bogatej filmografii ma również kolejną rolę Jamesa Bonda w "007 Quantum Of Solace" w reżyserii Marca Frostera oraz udział w takich produkcjach filmowych, jak "Droga do zatracenia (reż. Sam Mendes); "Opór" (reż. Edward Zwick), którego scenariusz został oparty na prawdziwej historii braci żyjących w okupowanej przez nazistów Polsce; "Złoty kompas" (reż. Chris Weitz) z Nicole Kidman i Evą Green; "Zakochany głupiec" (reż. Baillie Walsh); "Elizabeth" (reż. Shekhar Kapur); "Hotel Splendide" (reż. Terence Gross); "Marzyłam o Afryce" (reż. Hugh Hudson); "Miłość i wściekłość" (reż. Cathal Black); "Obsession" (reż. Peter Sehr); "Zew wolności" (reż. John G. Avildsen); "Matka" (reż. Roger Michell); "Sylvia" (reż. Christine Jeffs); "Obłęd" (reż. John Maybury); "Przekładaniec" (reż. Matthew Vaughn) i "Przetrzymać tę miłość" (reż. Roger Michell).
Niedawno Daniel Craig otrzymał kolejną nominację do nagrody Independent Spirit za rolę w filmie "Kowboje i Obcy", produkcji Stevena Spielberga. To już trzeci film Spielberga, w którym wystąpił Craig - ich inne wspólne produkcje to nominowany do Oscara obraz "Monachium" i wchodzące niebawem na ekrany polskich kin "Przygody Tintina" na podstawie kultowego francuskiego komiksu, gdzie Craig podkładał głos Rackhama Czerwonego.
Craig to także bardzo doświadczony aktor teatralny. Jego dorobek sceniczny obejmuje główne role w sztukach "Hurlyburly" z Peter Hall Company w Old Vic Theatre; "Aniołach w Ameryce" w National Theatre, czy w "A Number" w Royal Court Theatre, u boku Michaela Gambona. W 2009 roku Craig występował przez 12 tygodni na Broadway'u razem z Hugh Jackmanem we współczesnej amerykańskiej sztuce "A Steady Rain", która opowiada o burzliwych doświadczeniach dwóch gliniarzy z Chicago.
Daniel ma także na swoim koncie wiele znaczących ról w produkcjach telewizyjnych, w tym w wielokrotnie nagradzanej adaptacji BBC "Kopenhagi" Michaela Frayna oraz w filmach: "Burzliwe życie Moll Flanders" (reż. David Attwood), "Zgadnij, kto zabił?" (reż. David Richards), "The Ice Hous" (reż. Tim Fywell), "Orzeł Sharpe'a" (reż. Tom Clegg), "Miecz chwały" (reż. Bill Anderson), serialu "Our Friends In The North"
i dwuczęściowej produkcji BBC "Archangel", opartej na książce Roberta Harrisa pod tym samym tytułem.
NAOMI WATTS (Ann Patterson) to utalentowana aktorka, która konsekwentnie, od lat zbiera pochwały za swoje dokonania artystyczne. W 2004 roku była nominowana do Oscara dla najlepszej aktorki pierwszoplanowej za udział w filmie Alejandro Gonzálesa I?árritu "21 gramów", gdzie zagrała u boku Benicio Del Toro i Seana Penna. Za tę rolę otrzymała też wiele innych wyróżnień: Nagrodę Publiczności na festiwalu w Wenecji, nagrodę Stowarzyszenia Krytyków Filmowych z Los Angeles, nagrodę Film Independent oraz nominacje do nagrody BAFTA, nagrody Amerykańskiej Gildii Aktorów Filmowych i nagrody Satelite.
Watts zagrała ostatnio w filmie Douga Limana "Fair Game" - ponownie u boku Seana Penna, a także u Woody'ego Allena w "Poznasz przystojnego bruneta",
w towarzystwie takich gwiazd, jak Josh Brolin, Anthony Hopkins, Freida Pinto i Antonio Banderas. Można ją podziwiać również w "Mother And Child" (reż. Rodrigo García) z Annette Bening i Samuelem L. Jacksonem; "The International" (reż. Tom Tykwer) z Clivem Owenem; "J. Edgar" (reż. Clint Eastwood) z Leonardo DiCaprio; "The Impossible" (reż. Juan Antonio Bayona), gdzie zagrała u boku Ewana McGregora oraz w "Movie 43" z Lievem Schreiberem.
Naomi Watts nieustannie poszerza imponującą listę swoich ról, którą zapoczątkował jej świetny debiut w kontrowersyjnym dramacie Davida Lyncha "Mullholland Drive", za który otrzymała niezliczoną ilość nagród od różnych stowarzyszeń krytyków,
w tym od National Board of Review oraz National Society of Film Critics. Wielbiciele zapamiętają na pewno jej role w "King Kongu" - epickim remake'u wyreżyserowanym przez Petera Jacksona. Ponadto Watts ma na swoim koncie udział w takich produkcjach jak: "Już tu nie mieszkamy" (reż. John Curran); "Zabić prezydenta" (reż. Niell Mueller) z Seanem Pennem i Donem Cheadle; "Jak być sobą" (reż. David O. Russell) z Judem Law i Dustinem Hoffmanem; "Zostań" (reż Marc Forster)
z Ewanem McGregorem i Ryanem Goslingiem; "The Ring" (reż. Gore Verbinski ) oraz w sequelu "The Ring 2" (reż. Hideo Nakata ); "Rozwód po francusku" (reż. James Ivory) z Kate Hudson, Glenn Close i Stockard Channing; "Malowany welon" (reż. John Curran) na podstawie powieści W. Somerset Maughama z Edwardem Nortonem; "Wschodnie obietnice" (reż. David Kronenberg) z Viggo Mortensenem oraz w thrillerze "Funny Games" (reż. Michael Haneke).
Urodzona w Anglii, Watts przeniosła się w wieku czternastu lat do Australii, gdzie rozpoczęła studia aktorskie. Pierwsze kroki stawiała u Johna Duigana w filmie "Randka na przerwie". W podwójnej roli, aktorki i producentki, wystąpiła
w krótkometrażowym filmie "Ellie Parker" (reż. Scott Coffee), który był prezentowany w konkursie festiwalu filmowego w Sundance w 2001 roku.
Wśród wielu nagród i wyróżnień, które otrzymała Naomi jest też nagroda Montecito przyznawana przez jury międzynarodowego festiwalu filmowego w Santa Barbara
w 2006 roku za rolę w "King Kongu" oraz nagroda festiwalu w Palm Springs za rolę
w "21 gramach" w 2003 roku, nagroda Breakthrough na festiwalu w Hollywood i tytuł Female Star of Tomorrow na ShoWest - oba wyróżnienia przyznano jej w 2002 roku za rolę w "Mulholland Drive".
Naomi Watts obecnie mieszka w Nowym Jorku i Los Angeles.
Zdobywczyni Oscara, RACHEL WEISZ (Libby), znana z wyrazistych ról kobiet inteligentnych, o silnym charakterze, ciągle poszukuje nowych wyzwań zawodowych, zarówno na polu filmowym, jak i teatralnym.
Weisz podbiła serca krytyków rolą w ekranizacji bestsellerowej powieści Johna le Carré "Wierny ogrodnik", w reżyserii Fernando Meirellesa, autora głośnego filmu "Miasto boga". Jej kreacja została nagrodzona Oscarem, Złotym Globem, nagrodą Amerykańskiej Gildii Aktorów Filmowych i nagrodą BIFA oraz nominacją do nagrody BAFTA.
Niedawno Weisz zagrała w niezależnym dramacie politycznym "The Whistleblower" wyreżyserowanym przez Larysę Kondracki. Oparty na prawdziwych wydarzeniach film, przedstawia historię policjantki z Nebraski, która podczas służby w siłach pokojowych ONZ w powojennej Bośni, odkrywa proceder sprzedawania kobiet do domów publicznych w Europie tuszowany przez rząd Stanów Zjednoczonych. Film miała premierę w 2010 roku na festiwalu filmowym w Toronto i zebrał entuzjastyczne opinie krytyków. Weisz wystąpiła także u boku Billa Nighy i Ralpha Fiennesa w filmie Davida Hare'a "Page Eight" wyprodukowanym dla BBC.
Z Fernando Meirellesem Weisz spotkała się ponownie na planie filmu "360". Scenariusz "360", napisany przez Petera Morgana, inspirowany jest skandalizującą sztuką Arthura Schnitzlera z końca XIX wieku "Reigen. Zehn Dialoge" ("Korowód"). Jej najnowsze produkcje filmowe to także najnowszy film Terrence'a Malicka (jeszcze bez tytułu), gdzie zagrała obok Javiera Bardem, Rachel McAdams i Bena Afflecka oraz "Oz: The Great and Powerful" (reż. Sam Raimi) z Milą Kunis, Jamesem Franco
i Michelle Williams, którego premiera jest planowana na 2013 rok. Rachel Weisz zagrała główną rolę w najnowszej, czwartej części przygód Jasona Bourne'a - "The Bourne Legacy" (reż. Tony Gilroy) z Edwardem Nortonem i Jeremy Rennerem, który ma trafić do kin już w 2012 roku.
W 2009 Weisz zdobyła uznanie krytyków za rolę Hypatii w filmie Alejandro Amenábara "Agora", w którym jej partnerem był Max Minghella. Film miał premierę na festiwalu filmowym w Cannes. Dorobek filmowy Weisz zawiera takie pozycje, jak: "Niesamowici bracia Bloom" (reż. Rian Johnson) z Markiem Ruffalo; "Jagodowa miłość" (reż. Wong Kar Wai) z Judem Law, Natalie Portman, Norah Jones i Davidem Strathairnem; "Nostalgia anioła" (reż. Peter Jackson); romantyczna komedia "Na pewno, być może" (reż. Adam Brookes) z Ryanem Reynoldsem, Islą Fisher i Abigail Breslin; "Fred Claus - brat Świętego Mikołaja" (reż. David Dobkin) z Vincem Vaughn
i Paulem Giamatti; "Ława przysięgłych" (reż. Gary Fleder); "Przekręt doskonały" (reż. James Foley) i "Był sobie chłopiec" (reż. Chris i Paul Weitz) z Hugh Grantem i Toni Colette.
Międzynarodowa publiczność zna ją przede wszystkim dzięki roli w przebojach kinowych Stephena Sommersa "Mumia" i "Mumia powraca", gdzie wystąpiła razem
z Brendanem Fraserem. Można było ją podziwiać również w filmach: "Wróg u bram" (reż. Jean-Jacques Annaud); "Pragnę cię" (reż. Michael Winterbottom); "Dziewczyny z farmy" (reż. David Eland); "Kochankowie szturmowego morza" (reż. Beeban Kidron) oraz "Ukryte pragnienia" Bernardo Bertolucciego.
W 2010 Weisz otrzymałą nagrodę Laurence'a Oliviera dla najlepszej aktorki za rolę Blanche DuBois w sztuce Tennessee Williamsa "Tramwaj zwany pożądaniem". Spektakl był grany w londyńskich teatrach od 28 lipca do 3 października 2009 roku. W roli producentki miała okazję się sprawdzić w filmie Neil LaBute'a "Kształt rzeczy", w którym również zagrała. Wcześniej grała w sztuce teatralnej pod tym samym tytułem w Londynie i Nowym Jorku.
Za kreację w sztuce Noëla Cowarda "Sztuka życia", wyreżyserowanej przez Seana Mathiasa otrzymała Critics' Circle Theatre Award dla najbardziej obiecującego debiutanta. Wystąpiła także na West Endzie w sztuce "Nagle, zeszłego lata" również w reżyserii Mathiasa.
Początki jej kariery sięgają czasów studiów na uniwersytecie w Cambridge, gdzie założyła grupę teatralną Talking Tongues, która brała udział w festiwalu Guardian Edinburgh Fringe i zdobyła na nim prestiżową nagrodę.