"Był sobie chłopiec": AKTORZY
HUGH GRANT (Will)
Hugh Grant ma na swoim koncie wiele ról teatralnych, telewizyjnych i filmowych. Ostatnio, wystąpił u boku Renee Zellweger w komedii: Bridget Jones's Diary"/Dziennik Bridget Jones, wielkim przeboju kasowym zarówno w Wielkiej Brytanii, jak i innych krajach. Przedtem zagrał w komedii Woody'ego Allena "Small Time Crooks"/Drobne cwaniaczki z Woody Allenem, Tracey Ullman i Jonem Lovitzem. Obecnie, pracuje na planie nie zatytułowanej jeszcze komedii romantycznej z Sandrą Bullock, do której scenariusz napisał Marc Lawrence. W 1999 r. Grant zagrał z Julią Roberts w "Notting Hill", za rolę tę otrzymał nominację do Złotego Globu. Scenariusz "Notting Hill" został napisany i film został wyprodukowany przez ten sam zespół, który stworzył "Four Weddings and a Funeral"/Cztery wesela i pogrzeb. Po tym filmie, Hugh Grant zagrał wraz z Jeanne Tripplehorn i Jamesem Caanem w "Mickey Blue Eyes"/Mickey Niebieskie Oko. Ta komedia romantyczna byłą drugim filmem fabularny, wyprodukowanym przez Simian Film, firmę założoną przez Granta z Elizabeth Hurley. Grant zagrał też w "Extreme Measures"/Krytyczna terapia z Gene'm Hackmanem, był to pierwszy film wyprodukowany przez Simian Films. Simian Films związany jest z Castle Rock.
Granta zauważono po raz pierwszy w 1982 r., jeszcze podczas studiów w Oxfordzie, gdy wystąpił w filmie "Privileged." Ale dopiero rola młodego człowieka z przełomu wieków, zmierzającego się z własnym homoseksualizmem, w produkcji Merchant - Ivory "Maurice" z 1987 r. przyniosła Grantowi międzynarodowe uznanie i nagrodę dla najlepszego aktora na Festiwalu w Wenecji. Sukces ten spowodował wiele propozycji ról, Grant zagrał potem w "The Dawning" z Anthony'm Hopkinsem, "The Lair of the White Worm" Kena Russella, "The Big Man" u boku Joanne Whalley-Kilmer i rolę Chopina w filmie Jamesa Lapine'a "Impromptu". Okazją do ponownej pracy pod kierunkiem Jamesa Ivory'ego była ważna rola dziennikarza w "Remains of the Day"/Okruchy dnia u boku Anthony'ego Hopkinsa i Emmy Thompson.
Grant zdobył międzynarodową sławę w 1994 r. rolą w "Four Weddings and a Funeral"/Cztery wesela i pogrzeb, w reżyserii Mike'a Newella, u boku Andie MacDowell. Za tę rolę zdobył Złotego Globa i Nagrodę Brytyjskiej Akademii Filmowej (Bafta). W tym samy roku Grant wystąpił w filmie Romana Polańskiego "Bitter Moon" u boku Kristin Scott Thomas i w "Sirens"/Syreny w reżyserii Johna Duigana.
W następnym roku Grant wystąpił jako Edward Ferrars w nagrodzonej Oskarem ekranowej adaptacji powieści Jane Austen "Sense and Sensibility"/Duma i uprzedzenie oraz w roli nerwowego przyszłego ojca w komedii Chrisa Columbusa "Nine Months"/Dziewięć miesięcy, wraz z Julianne Moore, Robinem Williamsem i Tomem Arnoldem. Trzy inne filmy z jego udziałem zrealizowane w 1995 r., to: "The Englishman Who Went Up a Hill but Came Down a Mountain" w reżyserii Christophera Mongera, komedia brytyjska "An Awfully Big Adventure" Mike'a Newella i "Restoration".
Role telewizyjne Granta to, m.in.: "The Changeling", "The Trials of Oz" (BBC), "Our Sons" (ABC) z Julie Andrews, "Dangerous Love" i "Till We Meet Again" (dla CBS.).
W teatrze wystapił w "An Inspector Calls" (w reżyserii Richarda Wilsona w Manchester's Royal Exchange Theatre), "Lady Windermere's Fan", "Hamlecie" i "Koriolanie" (Nottingham Playhouse.)
Inne filmy z udziałem Granta, to: "White Mischief", "Bengali Nights" i "Rowing in the Wind."
TONI COLLETTE (Fiona)
Toni Collette zwróciła na siebie uwagę i podbiła serca publiczności cenioną przez krytyków rolą w "Muriel's Wedding"/Wesele Muriel, ta kreacja przyniosła jej wiele nagród, m.in. Australian Film Industry Award w kategorii Najlepsza Główna Rola Żeńska, Film Critics Circle of Australia Award dla Najlepszej Aktorki i nominację do Złotego Globu.
Ostatnio, Collette zagrała rolę trawionej niepokojem matki małego chłopca w cieszącym się powodzeniem na całym świecie thrillerze "The Sixth Sense"/Szósty zmysł, u boku Bruce'a Willisa i Haleya Joela Osmenta. Rola ta przyniosła jej nominację do Oscara w kategorii Najlepsza Aktorka Drugoplanowa. Innym filmem, w którym niedawno wystąpiła jest "Shaft" Johna Singletona, z Samuelem L.Jacksonem.
Collettte zakończyła ostatnio pracę w filmie Stephena Daldry'ego "The Hours" z Nicole Kidman, Julianne Moore i Meryl Streep oraz w "Changing Lanes" Rogera Michella z Benem Affleckiem i Samuelem L.Jacksonem.
Zadebiutowała w filmie fabularnym w 1991 r. w "Spotswood" Marka Joffe, za tę rolę otrzymała nominację Australian Film Industry Award w kategorii Najlepszej Aktorki. W 1996 r. zagrała w "Lilian's Story", za co otrzymała Australian Film Industry Award dla Najlepszej Aktorki w Roli Drugoplanowej. Inne filmy z udziałem Toni Collette, to "The Pallbearer", "Emma", "Velvet Goldmine", "8.5 Women" Petera Greenawaya, "The Boys" (ponownie nagroda AFIA za rolę drugoplanową) ,Clockwatchers" i "Cosi."
RACHEL WEISZ (Rachel)
Rachel Weisz jest jedną z najbardziej zajętych aktorek młodego pokolenia. Niedawno zagrała u boku Brendana Frasera w sequelu do "The Mummy"/Mumia, "The Mummy Returns"/Mumia powraca, film ten miał rekordowe otwarcie w Stanach Zjednoczonych i innych krajach. Niedawno wystąpiła też z Jude'm Lawem i Josephem Fiennesem w "Enemy at the Gates"/ Wróg u bram Jeana Jacquesa Annauda i w "Beautiful Creatures" z Susan Lynch.
Inne filmy, w których zagrała, to m.in.: "Land Girls" (z Catherine McCormack), "Swept From the Sea" (z Vincentem Perezem), "Going All the Way" Marka Pellingtona (z Jeremy'm Daviesem i Benem Affleckiem), "Stealing Beauty" Bernardo Bertolucciego (z Liv Tyler i Jeremy'm Ironsem), "Chain Reaction"/Reakcja łańcuchowa (z Keanu Reevesem i Morganem Freemanem.). W teatrze wystąpiła w "Design For Living" Noela Cowarda (nagroda London Drama Critics Circle dla "Wybitnego Debiutanta") i "Suddenly Last Summer" w reżyserii Seana Mathiasa.
Jeszcze w czasie studiów w Cambridge, Weisz wraz z dwoma kolegami założyła "Talking Tongues" Theatre Group specjalizującą się w teatrze eksperymentalnym i nagrodzoną prestiżową "Guardian Award" na Festiwalu w Edynburgu. Ostatniego lata (2001) wróciła na deski teatralne w sztuce Neila Labute'a "The Shape of Things" w Almeida Theatre w Londynie. Rola ta przysporzyła jej wiele znakomitych recenzji.
Sztuka ta była następnie wystawiona na Broadwayu, obecnie trwają prace nad adaptacją filmową.
NICHOLAS HOULT (Marcus)
Nicholas Hoult ma dwanaście lat i jest uczniem Sylvia Young TheatreSchool w Londynie. Jakkolwiek "About a Boy"/Był sobie chłopiec jest pierwszym filmem fabularnym, w którym gra główną rolę, Nicholas od ósmego roku życia występuje w filmach, telewizji i teatrze. W filmie zadebiutował rolą Bobby'ego w filmie produkcji Boxer Films/Fox Searchlight "Intimate Relations".
Role telewizyjne Nicholasa, to produkcje BBC: "Silent Witness", "Mr White Goes to WestMinster", "World of Pub", "Waking the Dead", "Murder in Mind", "Holby City", "Doctors" i "Casualty" oraz produkcje ITV: "The Bill", "The Fallen Curtain" Ruth Rendall, "The Caucasian Chalk Circle." Nicholas wystapił ponadto z English National Opera w London Coliseum, najpierw w "The Nutcracker"/Dziadek do orzechów, a następnie w "Swan Lake"/Jezioro łabędzie.
VICTORIA SMURFIT (Susie)
Victoria Smurfit zdobywała szlify aktorskie w Bristol Old Vic Theatre School, gdzie wystapiła w "Mansfield Park", "King Lear"/Król Lear, "Love Labour's Lost/Stracone zachody miłości. Następnie występowała w "Translations" (Bristol Old Vic), "Jungle Book/ Księga dżungli i "Stags abd Hens"(na Festiwalu w Edynburgu). Filmy, w których zagrała, to: "The Beach"/Niebiańska plaża Danny'ego Boyle'a, "The Wedding Tackle" Rami'ego Dvira z Adrianem Dunbarem, "The Leading Man" Johna Duigana, "The Run of the Country" Petera Yatesa z Albertem Finneyem. Role telewizyjne Victorii Smurfit, to: "Ivanhoe" (rola Lady Roweny), serial "Ballykissangel" (rola Orli), "Cold Feet" i "Berkeley Square."