"Adam": BOHATEROWIE
"Inny" w Nowym Jorku :
Hugh Dancy jako Adam
Adam to tajemniczy, niewinny chłopak, którego cechą charakterystyczną jest rozbrajająca szczerość. To wspaniała postać, która dołączy do kanonu postaci filmowych cierpiących na autyzm - takich jak Raymond z "Rain Mana" czy ogrodnik z "Wystarczy być". Adama różni to, że jest bohaterem komedii romantycznej, czyli gatunku który raczej nie opowiada o ludziach cierpiących na takie zaburzenia jak autyzm.
Historia Adama jest wzruszająca, a jednocześnie zabawna. Odtwórca głównej roli musiał być szczególnym aktorem - przystojnym, nie bojącym się wyzwań i pokazywania trudnych emocji. Max Mayer zwrócił uwagę na Hugh Dancy'ego - Brytyjczyka znanego z "Wyznań zakupoholiczki" i "Rozważnych i romantycznych: Klubu miłośników Jane Austen".
"Hugh to bystry facet. Widać to już na pierwszy rzut oka, a inteligencja to jedna z naczelnych cech Adama. Do tej roli potrzebowałem kogoś, kto potrafi oddać trudne emocje bez przesadnej ekspresji. Hugh był idealny. Ma złożoną osobowość i jest ciekawy świata; świetnie rozumiał Adama." - mówi Mayer.
Atutem Dancy'ego okazała się także odwaga : "Zadzwonił do mnie po przeczytaniu scenariusza. Powiedział, że chętnie przyjmuje role, które są wyzwaniem, a zagranie Adama pomogłoby mu rozwinąć się aktorsko." - dodaje reżyser.
Producentka Leslie Urdang dostrzegła w Dancym coś, co mogła zauważyć tylko kobieta : "To czuły, wrażliwy i ciepły facet. Stworzony do roli w naszej komedii romantycznej. Do tego przystojny i czarujący - nie dziwne, że Beth straciła dla Adama głowę!"
"Ta rola wymaga od aktora całkowitego otworzenia się i emocjonalnego obnażenia. Hugh świetnie się spisał." - dodaje producentka, Miranda de Pencier.
Dancy zapragnął zagrać tytułową rolę już po kilku przeczytanych stronach scenariusza: "Adam to fascynująca i tajemnicza postać. Jest człowiekiem z krwi i kości, a jednocześnie na tyle nietypowym, że niełatwo oddać jego dziwactwa. W scenariuszu Maxa ujęło mnie przede wszystkim to, że nie przedstawił głównego bohatera jako ciekawostki medycznej. Adam to zwykły człowiek - ma swoje wady, zalety i problemy. A przede wszystkim spotyka go najlepsze, co może nas w życiu spotkać - miłość."
Hugh musiał się przygotować do tej roli : "Nie miałem pojęcia czym jest zespół Aspergera. Teraz moja wiedza na ten temat jest znacznie większa. Zrozumiałem jak niewiele wiemy o tym zaburzeniu."
Dancy dużo czytał, szperał w Internecie i konsultował się z Mayerem, który również zgłębił temat. Poza tym spotkał się z kilkoma "Aspergerczykami". "Jestem im bardzo wdzięczny za te spotkania. Cenię sobie zarówno rozmowy jak i możliwość poobserwowania osób dotkniętych zespołem Aspergera" - mówi aktor.
Zagranie Adama było wyzwaniem, któremu nie łatwo było podołać. "Przygotowania do roli polegały głównie na samodzielnej pracy. Musiałem wypracować nietypowe reakcje na zwykłe, spotykające nas co dzień, sytuacje. Aktor wciąż wchodzi w relacje z innymi, a Adam nie! To było rozwijające doświadczenie. Podjąłem ryzyko, które się opłaciło." - mówi Dancy.
Aktor przyznaje też, że zżył się z Adamem : "To ujmujący facet. Szczery, prawdziwy. Zawsze mówi co myśli; nikogo nie gra, nie kłamie. Nie przejmuje się konwenansami, bo nie wie czym one są. To prowadzi do zabawnych sytuacji, ale ani razu nie zobaczycie w tym filmie żartu na siłę. Obaj z Maxem uznaliśmy, że nie należy silić się na dowcipy."
Twórcy zadawali sobie pytanie, czy ktoś taki jak Adam naprawdę zakochałby się w Beth. Dancy twierdzi, że to zależy jak definiujemy miłość : "Być może Adam nie poczuł motylków w brzuchu, ale Beth przewróciła jego życie do góry nogami. Dla mnie ten film to opowieść o dwojgu ludzi próbujących znaleźć miłość w Nowym Jorku. A Adam na pewno nie zastanawiałby się czy ta historia jest realistyczna - zakochanie to dla niego zupełnie co innego niż dla nas!"
Szukając tego jedynego:
Rose Byrne jako Beth
Beth wprowadza się do budynku Adama niedługo po tym, jak umiera ojciec chłopaka. Niespodziewanie pojawia się między nimi chemia. Tajemniczy, inteligentny i inny niż wszyscy facet bardzo pociąga Beth. Jest uroczy i szczery; nikogo nie udaje i nie próbuje zaciągnąć jej do łóżka, tak jak robili to inni mężczyźni. Nie ma takiego drugiego jak on. To oznacza, że wszystko co Beth wie o miłości i randkowaniu na nic jej się nie przyda.
Adam i Beth uzupełniają się. Są jak Ying i Yang. Ona jest nauczycielką i aspirującą pisarką - ma wielu znajomych, jest uczuciowa i zżyta z rodziną. Ma też swoje problemy - nie potrafi zaufać.
Odtwórczyni roli Beth musiała być kobietą niezależną, a jednocześnie potrafiącą oddać to, że bohaterka traci głowę dla Adama. Mayer wiedział, że Rose jest idealna, kiedy na castingu odegrała jedną ze scen z już obsadzonym w roli tytułowej Hugh Dancym.
"Rose jest podobna do Beth. To piękna dziewczyna o sporym talencie komediowym. Rola całkowicie ją pochłonęła. W trakcie zdjęć zadawała mnóstwo pytań.." - mówi reżyser.
Jak dodaje Leslie Urdang : "To śliczna dziewczyna. Gdy tylko ją zobaczyłam wiedziałam, że ktoś taki jak ona zakochałby się w Adamie."
Aktorka zachwyciła się scenariuszem już po pierwszym przeczytaniu : "To ciepła, wzruszająca historia miłosna, której bohaterowie są nietypowi. Uwielbiam komedie romantyczne. Ta jest inna. Urzekło mnie to, że Max znalazł idealną równowagę między tym co powinno w filmie bawić, a tym co wzruszać."
Rose doskonale rozumie dlaczego Beth zakochała się w tak nietypowym mężczyźnie jak Adam : "Jest elegancką kobietą z Upper East Side, ale nie jest zarozumiała i sztywna. Nie ocenia, jest otwarta na nowe doświadczenia i ciekawa świata. Dzięki temu nawiązuje relację z Adamem."
W przygotowaniach do roli pomogło aktorce to, że zna kogoś z zespołem Aspergera : "Przyjaciel rodziny cierpi na to zaburzenie. Mam wrażenie, że coraz więcej ludzi jest nim dotkniętych. W Beth spodobało mi się to, że kiedy dowiedziała się o tym, że Adam ma zespół Aspergera w ogóle jej to nie zniechęciło. Była nim tak zafascynowana, że absolutnie się tym nie przejęła."
Rose i Hugh świetnie się dogadywali na planie : "Rewelacyjnie nam się ze sobą pracowało. Jestem pod wielkim wrażeniem tego, jak Hugh zagrał. Całkowicie wczuł się w rolę. Aktorstwo opiera się na interakcji. Podczas gry reagujemy na grę kolegów. Osoby z zespołem Aspergera nie wiedzą czym jest mowa ciała i gesty. Podziwiam Hugh; świetnie się spisał."
Wiele scen zapadło aktorce w pamięć: "Uwielbiam tę, w której Beth i Adam wpadają na rodziców Beth w teatrze. Adam zaczyna opowiadać o historii teatru i wszyscy są zaskoczeni tym ile gada. Film jest pełen scen, w których Adam jest po prostu Adamem, a Beth próbuje zapanować nad sytuacją."
Aktorkę wzruszyło przede wszystkim uczucie jakie narodziło się między bohaterami: "Adam kompletnie zmienił życie Beth. Nadał mu sens. Dzięki Adamowi dziewczyna odważyła się na szczerość. Ich związek nie jest idealny, dostarcza zarówno radości jak i smutku, ale dla obojga jest niezwykle ważnym doświadczeniem."
W roli rodziców Beth zobaczymy Petera Gallaghera i Amy Irving. Mayer współpracował z nimi w teatrze. "Pisząc scenariusz myślałem o Peterze w roli Marty'ego. A Amy widziałem niedawno w sztuce o Elizabeth Bishop i zrobiła na mnie tak duże wrażenie, że zaproponowałem jej rolę Rebeki. Bardzo się cieszę, że oboje zgodzili się zagrać w moim filmie." - mówi reżyser.
Jak dodaje Rose Byrne: "Wspaniale pracowało mi się z Peterem i Amy. To fantastyczni aktorzy. Peter idealnie wypadł w roli dominującego ojca, a Amy ma w sobie wiele gracji i matczynej miłości. Oglądają film nie trudno uwierzyć w łączące ich więzy krwi i trudną miłość między rodzicami, a córką. Na pierwszy rzut oka widać też, że Beth podziwia rodziców i jest owocem ich miłości."