"10 minut później: Trąbka": FILM NOWELOWY
„10 minut później: trąbka” jest jednym z najbardziej niezwykłych przedsięwzięć filmowych ostatnich lat. To film nowelowy, do którego realizacji zaproszono najwybitniejszych współczesnych reżyserów: Wima Wendersa, Spike’a Lee, Chena Kaige’a, Jima Jarmuscha, Victora Erice, Wernera Herzoga oraz Akiego Kaurismakiego.
Filmy nowelowe były popularne w latach 60-tych w europejskich kinach z repertuarem artystycznym. Zbiór nowel łączy najczęściej jeden motyw. Historie w nich opowiedziane mogą dziać się w jednym mieście - jak nowofalowa kolekcja "Paris Vu Par...", albo koncentrować się wokół jednego źródła - jak hołd dla Edgara Allana Poe "Spirits of the Dead", czy dotyczyć jednego, szczególnie nośnego wątku - dobrym tego przykładem jest "11’09”01".
W „10 minut później: trąbka” każdemu ze znakomitych twórców dano dokładnie dziesięć minut i całkowitą wolność artystyczną na skonstruowanie i przeniesienie na ekran swoich osobistych interpretacji CZASU. Reżyserzy zaproszeni do udziału w projekcie wykorzystują filmowe medium w sposób innowacyjny i prowokacyjny, zajmując się wszystkimi ludzkimi doświadczeniami: narodzinami, śmiercią, miłością, seksem, dramatem chwili, historią i starożytnym mitem. Akcja nowel toczy się w przeróżnych miejscach, od pustyni Indii, przez tropikalne dżungle, po ulice Nowego Jorku. Indywidualne, niepowtarzalne dzieła tych reżyserów połączone w jeden film zyskują nowe znaczenie i stają się dla kinomanów intrygującym, ekscytującym przeżyciem.
W „12 mil do Trony” Wenders zajmuje się drogą, rock’n’rollem i narkotykami.
W „Ograbiono nas” Spike’a Lee stwierdza, że elekcja Bush/Gore została ustawiona przez - cytując reżysera - „paru gangsterów.”
W „10 tysięcy lat starsi” Herzog odwiedza brazylijskie plemię, które stało się częścią współczesnego świata w 1981r.
„Wnętrze. Przyczepa. Noc.” Jarmuscha to krótka przerwa aktorki na planie spędzana w przyczepie.
Bohater „Psy nie mają piekła” Kaurismakiego śni o pracowitej przyszłości na polach naftowych Syberii. Jest tchórzem, więc nie może odejść bez odrobiny swej ojczyzny - swej przyszłej żony.
W „Linii życia” Victora Erice ciszę pewnego upalnego, letniego wieczora przerywa płacz noworodka. Rzecz dzieje się 28 czerwca 1940 roku, w dniu, w którym naziści przekroczyli granicę Hiszpanii.
„Dom głęboko ukryty” Kaige Chena to wzruszająca przypowieść o gwałtownie zmieniającym się obliczu dzisiejszego Pekinu.