Jak wykończyć panią T.?

Jak wykończyć panią T.?
Tytuł oryginału
Teaching Mrs. Tingle
Reżyser
Gatunek
horror, komedia
Obsada
, ,
Produkcja
USA (1999)
Premiery
Kino 5 maja 2000, DVD 29 maja 2003
Dystrybucja
Kino - Vision Film, DVD - Vision Film
Czas trwania
97 min
Wersje
2D
3,8
Oceń
Głosy
13

O filmie

W liceum Grandsboro High rozpoczyna się kolejny dzień nauki. Kolorowo ubrana młodzież przyjeżdża do szkoły samochodami, śmieje się, pokrzykuje. Przed pierwszym dzwonkiem na szkolnych korytarzach panuje gwar. Nagle uczniowie się rozstępują i stają pod ścianami. Rozmowy cichną. Środkiem korytarza kroczy ONA: Pani Eve Tingle (HELEN MIRREN), nauczycielka historii - jedna z takich belferek, które każdego z nas jeszcze długo po maturze nawiedzają w nocnych sennych koszmarach. Rzadko się uśmiecha, a jeśli już - to jest to ironiczny uśmieszek towarzyszący sadystycznej przyjemności poniżenia, w obecności całej klasy, odpytywanego delikwenta. Twarz Eve Tingle, ciemnowłosej kobiety w średnim wieku, wyraża nieskrywaną niechęć do tych, którym przekazuje swoją wiedzę i pretensję do reszty świata.
Wśród dziewcząt, którym Eve Tingle, od dwudziestu lat terroryzująca Grandsboro High, spędza sen z powiek, znajduje się Leigh Ann Watson (KATIE HOLMES). Leigh to grzeczna, spokojna nastolatka. Wie, że jej jedyną przepustką w świat jest stypendium przyznawane najlepszym absolwentom szkoły. Aby je otrzymać, potrzebuje tylko jednego: najwyższej oceny z historii. Lecz pani Tingle nie jest skora do wystawiania takich ocen.
Leigh ma dwoje sympatycznych przyjaciół - marzącą o karierze aktorki Jo Lynn (MARISA COUGHLAN) i buntowniczo nastawionego Luke'a Churnera (BARRY WATSON). Wraz z nimi zostaje po lekcjach przyłapana przez panią Tingle na czymś w rodzaju próby poprawienia oceny z wykradzionego sprawdzianu pisemnego. Posądzenie całej trójki o oszustwo nie jest do końca słuszne. Leigh, Jo i Luke zjawiają się w domu srogiej belferki, aby jakoś wyjaśnić zajście, ale ona każe im się wynosić. Tym razem jednakże polecenie nie odnosi skutku. Luke mierzy do pani Tingle z... kuszy - eksponatu, którym ilustrował swoją wypowiedź na lekcji historii. Po chwili lekko ranna i obezwładniona Eve Tingle leży na łóżku mając ręce przywiązane do jego poręczy. Pomiędzy nią a uczniami wywiązuje się gra w kotka i myszkę, w której pod koniec sytuacja wszystkim wymyka się spod kontroli. Uczniowie, próbując szantażu, chcą dać profesorce nauczkę - niech wie, co to strach i upokorzenie! Ich zamiary obracają się jednak w serię nieprzewidzianych, trochę groźnych, ale i komicznych zdarzeń. Pani Tingle, początkowo wrogo usposobiona do uczniów-intruzów, z czasem otwiera się przed nimi, zwierzając się z osobistych problemów. W rozmowach ze swymi nieproszonymi gośćmi nadal wpada niekiedy w ostry, mentorski ton, ale przynajmniej te rozmowy stają się coraz bardziej szczere. Może Eve Tingle nie jest taką złą kobietą, za jaką uchodzi? A może jej nagły przypływ czułości to tylko dalsza część zabawy w kto kogo przechytrzy? Tylko czekać finału tej opowieści!

Obsada

Wiadomości