Mia Farrow: Mężowie i role
Mia Farrow, jedna z najpopularniejszych amerykańskich aktorek filmowych, znana m.in. z filmów "Dziecko Rosemary", "Wielki Gatsby" czy "Mężowie i żony", 9 lutego obchodzi 75. urodziny.
Nie wszyscy wiedzą, że jej pierwszym mężem był Frank Sinatra. Wieloletni związek z Woodym Allenem zakończył się obyczajowym skandalem, gdy wyszedł na jaw romans reżysera z ich przybraną córką.
Mia Farrow: Mężowie i role 9
zobacz zdjęcia
Mia Farrow: Mężowie i role
Mia Farrow, jedna z najpopularniejszych amerykańskich aktorek filmowych, znana m.in. z filmów "Dziecko Rosemary", "Wielki Gatsby" czy "Mężowie i żony", 9 lutego obchodzi 75. urodziny.
Nie wszyscy wiedzą, że jej pierwszym mężem był Frank Sinatra. Wieloletni związek z Woodym Allenem zakończył się obyczajowym skandalem, gdy wyszedł na jaw romans reżysera z ich przybraną córką.
1 / 9
Maria de Lourdes Villiers Farrow jest córką australijskiego reżysera Johna Farrowa i irlandzkiej aktorki, znanej z roli dziewczyny Tarzana - Maureen O'Sullivan (na zdjęciu).
Na ekranie zadebiutowała w 1959 roku, grając małą rolę w reżyserowanym przez ojca filmie "John Paul Jones". W 1964 roku otrzymała rolę w serialu "Peyton Place", która przyniosła jej sporą popularność.
Źródło: East News
Autor: Everett Collection
2 / 9
Przełomem w jej aktorskiej karierze okazała się tytułowa rola w satanistycznym horrorze Romana Polańskiego "Dziecko Rosemary". Kandydaturę młodej aktorki, która właśnie została żoną Franka Sinatry, podsunęła polskiemu reżyserowi wytwórnia.
"Wiedziałem o niej tylko, że jest żoną Franka Sinatry. (...) Mia nie odpowiadała wprawdzie ani opisowi Levina, ani mojemu wyobrażeniu Rosemary - typowo amerykańskiej dziewczyny, silnej i zdrowej - ale jej umiejętności aktorskie były tak oczywiste, że zaangażowałem ją bez próbnych zdjęć" - podkreślał po latach Polański.
O tym, że był to dobry wybór, zaświadcza pierwsza w karierze Farrow nominacja do Złotego Globu.
Źródło: Getty Images
Autor: George Rinhart/Corbis
3 / 9
Rola w "Dziecku Roseamry" okazała się jednak dla Farrow końcem małżeństwa z Sinatrą. Gwiazdor, oburzony zbyt wolnym tempem prac na planie "Dziecka Rosemary" zażądał od żony, aby zrezygnowała z filmu Polańskiego na rzecz "Detektywa". Aktorka odmówiła.
"Aż tu pewnego listopadowego popołudnia, bez uprzedzenia, na naszym planie pojawił się adwokat Franka, Mickey Rudin, i wręczył mi brązową kopertę. (...) Był to oficjalny pozew o rozwód wniesiony przez Franka Sinatrę" - opisywała tamtą sytuację Mia Farrow, która w chwili ślubu miała zaledwie 21 lat. Sinatra był wówczas 50-letnim mężczyzną.
W 1970 aktorka ponownie wyszła za mąż. Jej wybrankiem był starszy o 16 lat dyrygent, pianista i kompozytor za Andre Previna. Para miała trójkę dzieci, małżeństwo przetrwało jednak tylko dziewięć lat.
Źródło: Getty Images
Autor: Bettmann
4 / 9
W 1971 roku Mia Farrow została pierwszą amerykańską aktorką w historii, która dołączyła do zespołu prestiżowej Royal Shakespeare Company. Jej pierwszą rolą na scenie Royal Albert Hal była kreacja Joanny D'Arc w sztuce "Jeanne d'Arc au bûcher".
Aktorka zaczęła też występować w europejskich produkcjach filmowych. Mogliśmy ją oglądać m.in. w brytyjskim thrillerze Richarda Fleischera "Nie widząc zła" (1971) oraz francuskiej czarnej komedii "Dr. Popaul" (1972), gdzie partnerowała Jeanowi-Paulowi Belmondo.
Źródło: Getty Images
Autor: Peter Cade/Central Press
5 / 9
W 1974 roku Farrow otrzymała rolę Daisy Buchanan w filmie Jacka Claytona "Wielki Gatsby", grając u boku Roberta Redforda (na zdjęciu).
W 1978 roku pojawiła się w filmie kultowego reżysera Roberta Altmana "Dzień weselny", wyśmiewającym amerykańskie społeczeństwo. Grała również w filmach telewizyjnych m.in. w muzycznej wersji "Piotrusia Pana" w 1976 roku.
Źródło: East News
Autor: Everett Collection
6 / 9
W latach 80. i 90. relacje Farrow z reżyserem Woodym Allenem zaowocowały wieloletnią współpracą filmową. W tym okresie pojawiła się w prawie wszystkich filmach Allena, które przyniosły jej kolejne nominacje do Złotych Globów: "Danny Rose na Broadwayu" w 1984 roku. później "Purpurowa róża z Kairu", "Hannah i jej siostry" w 1986 roku, "Złote czasy radia" w 1987 roku oraz "Mężowie i żony" w 1992 roku.
Źródło: East News
Autor: Collection Christophel / RnB / Orion Pictures
7 / 9
Farrow i Allen tworzyli rodzinę zastępczą dla wielu adoptowanych dzieci, niektórych z krajów Trzeciego Świata. W sumie opiekowali się 14 adoptowanymi dziećmi. Sielanka skończyła się, gdy na początku lat 90. wyszedł na jaw romans Woody Allena z ich przybraną córką, Soon-Yi.
Tuż po rozstaniu Farrow oskarżyła jeszcze Allena o seksualne molestowanie ich siedmioletniej wówczas adoptowanej córki Dylan (na zdjęciu - na kolanach u Woody'ego Allena). W 2014 roku Dylan Farrow w wywiadzie dla "New York Timesa" opowiedziała ze szczegółami o tym, jak będąc dzieckiem stała się ofiarą seksualnych napaści ze strony reżysera.
Źródło: Getty Images
Autor: David Mcgough/DMI/The LIFE Picture Collection
8 / 9
W 1994 roku pojawiła się w jednej z głównych ról w irlandzkim filmie "Wdowy". W latach 90 i na początku XXI wieku wystąpiła w kilku niezależnych produkcjach i filmach telewizyjnych. W 2006 roku pojawiła się jako pani Baylock, sataniczna niania w remake'u horroru "Omen". Choć film został chłodno przyjęty przez krytykę, sam występ Farrow był powszechnie chwalony.
Ostatnią kinową rolą rolą Farrow pozostaje występ w filmie Todda Solondza "Czarny koń" (2011).
Źródło: East News
Autor: Everett Collection
9 / 9
Mia Farrow od lat jest zaangażowana w działalność na rzecz praw dzieci i praw człowieka. Jako Ambasadorka Dobrej Woli Funduszu Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci (UNICEF) odwiedziła wiele stref konfliktu w Afryce, w tym Darfur w Sudanie. Żeby zwrócić uwagę na sytuację w tym targanym wojną domową regionie, uczestniczyła w 12-dniowym strajku głodowym.
W 2009 roku amerykański magazyn "Time" uznał ją za jedną z najbardziej wpływowych osób na świecie.
Źródło: East News
Autor: JOSEPH EID / AFP