Role życia: Podobni do oryginałów?
Piotr Adamczyk jako Jan Paweł II, Robert Więckiewicz w roli Lecha Wałęsy, Tomasz Kot przeistaczający się w Ryszarda Riedla. Przypominamy najlepsze biograficzne kreacje polskiego kina ostatnich lat.
Role życia: Podobni do oryginałów? 8
zobacz zdjęcia
Role życia: Podobni do oryginałów?
Piotr Adamczyk jako Jan Paweł II, Robert Więckiewicz w roli Lecha Wałęsy, Tomasz Kot przeistaczający się w Ryszarda Riedla. Przypominamy najlepsze biograficzne kreacje polskiego kina ostatnich lat.
1 / 8
Piotr Adamczyk jako Jan Paweł II w filmie Giacomo Battiato "Karol - papież, który pozostał człowiekiem" (2006).
Reżyser filmu był pod wrażeniem wytrzymałości fizycznej aktora na codzienne godziny makijażu, które "stawały się coraz dłuższe i skomplikowane wraz ze starzeniem się postaci". - Nie sposób było też nie docenić trudu psychologicznego, który nas czekał, przy "przeobrażaniu" młodzieńca w wiarygodnego schorowanego starca - powiedział Battiato.
Źródło: East News
Autor: AFP
2 / 8
Krystyna Feldman jako Nikifor Krynicki w filmie Krzysztofa Krazue "Mój Nikifor" (2004).
Za kreację łemkowskiego malarza 85-letnia aktorka otrzymała w 2004 roku Złotego Lwa na festiwalu filmowym w Gdyni.
Źródło: Reporter
Autor: Tricolors (Krystyna Feldman) + Tomasz Cholas (Nikifor)
3 / 8
Tomasz Kot jako Ryszard Riedel w filmie Jana Kidawy-Błońskiego "Skazany na bluesa" (2005).
Niezwykły artysta znalazł znakomitego odtwórcę w postaci Tomasza Kota, przypominającym Ryśka nie tylko fizycznie, ale również świetnie oddającym na ekranie jego buntowniczą, nieokiełznaną naturę - czytamy w Internetowej Bazie Filmu Polskiego.
Źródło: Reporter
Autor: Mieczysław Włodarski
4 / 8
Olga Bołądź jako siatkarka Agata Mróz w filmie "Nad życie" (2012).
- Skoncentrowałam się na tym, by pokazać kobietę stającą przed trudnym wyborem. Niełatwo wyobrazić sobie kogoś, kto w wieku 26 lat przechodzi tak wiele. Miałam do zagrania kilka skomplikowanych scen, pokazujących chwile, gdy Agata toczyła wewnętrzną walkę. Ratować zdrowie czy je narazić? Urodzić dziecko czy nie? Wbrew rozsądkowi i sugestiom lekarzy, posłuchała głosu serca. To zaś podpowiedziało jej, że nawet, jeśli się nie uda, i tak warto - opowiadała Olga Bołądź.
Źródło: East News
Autor: Materiały dystrybutora
5 / 8
Robert Więckiewicz jako Lech Wałęsa w filmie Andrzeja Wajdy "Wałęsa. Człowiek z nadziei" (2013).
Więckiewicz perfekcyjnie odtwarza gesty, sposób zachowania i - co kluczowe - specyficzny język i tak charakterystyczną dla Wałęsy wymowę. Trudno wyobrazić sobie lepszego aktora w tej roli, ale i łatwo pokusić się o stwierdzenie, że gdyby nie jego fenomenalna kreacja, filmu nie oglądałoby się z takimi wypiekami na twarzy - pisała po weneckiej premierze filmu Wajdy recenzentka Interii.
Źródło: East News
Autor: Marcin Makowski (Robert Więckiewicz) + SETBOUN/SIPA (Lech Wałęsa)
6 / 8
Tomasz Kot jako Zbigniew Religa w filmie Łukasza Palkowskiego "Bogowie" (2014).
Do roli kardiochirurga aktor przygotowywał się miesiącami. W oparciu o zdjęcia, materiały filmowe i radiowe oraz opowieści współpracowników i rodziny profesora, stworzył obraz człowieka, którego możemy obecnie oglądać na ekranach kin.
- Poznając Religę, również wszystkie kontrowersje związane z tą postacią, doszedłem do wniosku, że to był bardzo odważny człowiek. Takiej odwagi obecnie jest bardzo mało. Wszyscy żyją według określonych przepisów i zasad. Religa dzięki swojej odwadze tworzył nowe korytarze, którymi mógł podążać - opowiadał Kot.
Źródło: Reporter
Autor: Darek Redos
7 / 8
Karolina Gruszka jako Maria Skłodowska Curie w filmie "Maria Curie" (2016).
- Zależy nam na tym, żeby zbliżyć się do Marii Curie na tyle, by stworzyć intymny portret kobiety, która nie była wyłącznie naukowcem, ale przede wszystkim odważnym człowiekiem z krwi i kości. Potrafiła kochać, była wolna, podążała za swoją pasją i wychodziła przed szereg - mówiła aktorka.
Źródło: East News
Autor: World History Archive (Maria Skłodowska Curie) + Grzegorz Hartfiel (Karolina Gruszka)
8 / 8
Borys Szyc jako Tadeusz Kantor w filmie Jana Hryniaka "Nigdy tu już nie powrócę"
Film Hryniaka ma być opowieścią o twórczości i fascynującym życiu Tadeusza Kantora na tle najbardziej dramatycznych momentów historii XX wieku. Od dzieciństwa spędzonego w Wielopolu Skrzyńskim, przez naukę w gimnazjum w Tarnowie, studia na krakowskiej ASP i działalność w krakowskim środowisku artystycznym, po sukcesy międzynarodowe. Niestety, mimo iż premiera obrazu planowana była na 2016 rok, borykający się z produkcyjnymi kłopotami obraz nadal nie trafił na ekrany kin.
Źródło: Fotonova
Autor: Adam Golec (Borys Szyc) + Czesław Czapliński (Tadeusz Kantor)