Reklama

Zanim zostałem gwiazdą kina

Michał Żebrowski to wciąż jeden z najbardziej rozchwytywanych polskich aktorów. Znakomicie radzi sobie zarówno na teatralnej scenie, jak i w filmie. Widzowie pamiętają go z ról w filmach "Pan Tadeusz", "Ogniem i mieczem", "Wiedźmin". Przełomem w karierze aktora okazała się jednak kreacja w "Pręgach" Magdaleny Piekorz. Ostatnio mogliśmy zobaczyć go w dramacie Andrzeja Seweryna "Kto nigdy nie żył...". W rozmowie z Piotrem Kitrasiewiczem aktor opowiada o głośnym spektaklu "Fredro dla dorosłych", pikantnych scenach erotycznych, udziale w rosyjskiej superprodukcji oraz dlaczego nie będzie reżyserem.

Możemy Pana oglądać w prezentowanym na scenie Północnego Centrum Sztuki - Teatru Komedia spektaklu "Fredro dla dorosłych - Mężów i żon"", opartym na sztuce Aleksandra Fredry "Mąż i żona". Czym różni się ta inscenizacja od poprzednich realizacji "Męża i żony", a było ich w Polsce niemało?

Reklama

Michał Żebrowski: Przede wszystkim tym się różni, że robimy to tak jak to Fredro napisał, a więc dla młodych ludzi. Wcześniejsze bazowały raczej na aktorach dojrzałych wiekowo. Wacław w rozmowie z Alfredem - czyli mąż mówi do kochanka swojej żony - używa słów - "Mówisz do mnie jak przed dwoma laty/ Czyś zapomniał żem żonaty", Fredro chciał, żeby małżeństwo opisywane w tej sztuce było młode. Poprosiłem więc wybitną polską aktorkę Jolantę Fraszyńską, żeby zagrała moją żonę, i jeszcze młodszych, Joannę Liszowską i Wojciecha Mecwaldowskiego, żeby wcielili się w kochanków. Wydaje mi się, że tym trafiliśmy bardziej do widza i że okazało się to bliższe zarówno widzom starszym jak i młodym. Różni się spektakl także tym, że przenieśliśmy fabułę w czasy współczesne, co dobrze koresponduje z ponadczasowością i uniwersalizmem motywacji bohaterów fredrowskich. Jesteśmy jednak całkowicie wierni duchowi oryginału. Mówimy świetnym wierszem, wiemy co to jest średniówka, koniec kadencji, koniec wiersza, okresu, frazy, pogłębiliśmy bardzo interpretację. Wydaje mi się, że widzowie otrzymują dwie godziny wspaniałej rozrywki.

Dlaczego tytuł brzmi "Fredro dla dorosłych", a nie "Mąż i żona"? Czy to zabieg marketingowy?

Michał Żebrowski: Nie, ponieważ w tekście jest kilka ingerencji. Została dokonana transkrypcja autorstwa naszego reżysera, jest kilka pikantnych scen erotycznych, które nie są przeznaczone dla widzów niedorosłych.

Jak odnajduje się Pan na scenie po tylu sukcesach w głównych rolach na dużym ekranie, przykładowo w "Ogniem i mieczem", "Panu Tadeuszu", "Wiedźminie"?

Michał Żebrowski: Zanim zostałem gwiazdą kina miałem spory dorobek teatralny i nigdy nie przypuszczałem, że będę grał w kinie. Ani tak naprawdę z teatru nigdy nie wychodziłem, tylko miałem przerwę w graniu. Ale jestem tak naprawdę aktorem teatralnym, świetnie czuję się na deskach scenicznych, dodatkowo produkuję to przedstawienie. I bez względu na to, co robię na scenie - czy gram, produkuję, organizuję - robię to również dla rozwoju swojej sztuki aktorskiej i staram się otaczać lepszymi od siebie kolegami i pracować z wybitnymi twórcami teatru takimi jak reżyser Eugeniusz Korin, scenograf Paweł Dobrzycki czy Agnieszka Maciejak, która zaprojektowała nam kostiumy.

MWMedia

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje