Reklama

Rafał Zawierucha: "Trzeba robić filmy. I kochać filmy"

Rafał Zawierucha i Quentin Tarantino /Rex Features/EAST NEWS /East News

Najmilsze wspomnienie z okresu zdjęć do "Pewnego razu..."?

Reklama

- Pierwsze spotkanie z obsadą i ekipą filmową. Magiczny moment, kiedy poznaliśmy się z Margot Robbie, z Emilem Hirschem, z Damonem Herrimanem, z Quentinem Tarantino, który przyszedł i przywitał się ze mną. Przytuliłem się do niego, a on powiedział: "Witaj w rodzinie Tarantino, cieszę się, że tu jesteś, że doleciałeś". Mam dużo takich wspomnień. Miałem też wiele filmowych odniesień, ponieważ Hollywood to jeden wielki plan zdjęciowy. Idziesz ulicą i widzisz film. Każdy zaułek przypomina ci jakiś motyw z filmu. A Quentin pokazuje Hollywood tamtych lat, które dziś też istnieje w paru miejscach i tęsknotę za tą bajką, za tą sielanką, która była wtedy. Zwraca uwagę, że kurczę, może nie trzeba gonić za wszystkim, bo po prostu robisz to, co kochasz najbardziej i tego się trzymaj.

Coś zaskoczyło cię podczas realizacji filmu?

- Nauczyłem się, że na planie masz stworzoną rzeczywistość przez niego. Tam nie masz Margot Robbie, tylko masz Sharon Tate. Nie masz kamery i ekipy. Gdy on mówi: "Akcja!", to wszystko znika i przenosisz się w czasie do lat sześćdziesiątych, kiedy dzieje się akcja filmu.

Podobno jednym z rytuałów Tarantino jest wspólne oglądanie filmów...

- Tak, super zwyczaj. Quentin wyświetlał nam swoje ulubione filmy i później gadaliśmy o nich. Opowiadał ciekawostki związane z nimi, które nie zawsze można znaleźć w internecie, bo pochodzą od ludzi, którzy byli wtedy na planie. Marzę, żeby polscy reżyserzy też tak robili. Zapraszali znajomych, czy filmowców, czy aktorów i gadali o filmie. Może ja to będę robił? Chciałbym. Mam dużo pomysłów, dużo marzeń. Niedawno otworzyłem nawet produkcję filmową i chciałbym też partycypować w niektórych rzeczach, które robię i zamierzam zrobić. Zawsze mogę być aktorem, ale chcę też iść dalej - tak jak zrobiła Margot, Leo czy Brad. Oni też mają swoją produkcję filmową.

Jakie historie chciałbyś opowiedzieć jako producent?

- Piszemy sobie parę scenariuszy. Chcę pokazać świat, który mnie interesuje. Bardziej chcę się skupić na teraźniejszości. Nawet jeśli to będzie film historyczny, to chciałbym przenieść widza w tamten czas i uświadomić mu, jak dużo powinniśmy zawdzięczać temu, że teraz mamy wolność, że nie ma u nas wojny. Jednocześnie, jaka spoczywa na nas odpowiedzialność, żeby w przyszłości do tego nie doprowadzić. Żeby nie niszczyć planety i szanować drugiego człowieka. Myślę, że to się wszystko zaplata, a kino jest takim nośnikiem, gdzie możemy odważnie o tym mówić, a nie tylko narzekać. Mówić "Nam się nie udało, bo jesteśmy z Polski". Gówno prawda. Ile rzeczy zrobiłeś, żeby ci się udało? Jeśli zrobiłeś tysiąc rzeczy i nie wyszło, to zrób tysiąc pierwszą. Trzeba robić to, co się kocha i mieć tego świadomość.

Niedługo 28 sierpnia, wtedy minie rok od kiedy podano informację o twoim angażu do filmu Tarantino. Jak od tego czasu zmieniło się twoje życie?

- Dzisiaj [3 sierpnia 2019 roku - przyp. red.] mija dokładnie rok, od kiedy wyjechałem do Hollywood. Mój angaż ogłosili, jak już kręciliśmy. Dużo się zmieniło na plus i przyszło sporo nowych rzeczy. Spotkałem się z nową rzeczywistością, ale byłem na to gotowy. Zobaczyłem, czego ja potrzebuję i nie wstydzę się o tym mówić. Dostaję naprawdę dobre role. Chcę robić to, co robię, czyli być aktorem - może w przyszłości producentem, reżyserem, autorem scenariuszy - ponieważ robię to dla siebie, ale też dla widza. I to powinien być wyznacznik. Żeby mówić światu o tej naszej rzeczywistości, to trzeba robić filmy. I kochać filmy. 


INTERIA.PL

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: Rafał Zawierucha | wywiady | Pewnego razu w Hollywood

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje