Znamy zwycięzców 60. Krakowskiego Festiwalu Filmowego
W sobotę, 6 czerwca, pierwszy polski festiwal filmowy online zakończył się uroczystą galą wręczenia nagród, podczas której poznaliśmy głównych laureatów wszystkich festiwalowych konkursów. Wydarzenie transmitowane na żywo w Internecie prowadził Maciej Stuhr, a licznie zgromadzona przed ekranami komputerów publiczność udowodniła, że pandemia nie stoi na przeszkodzie prawdziwej miłości do kina i festiwalu!
Uroczystość rozpoczął Tomasz Raczek, Redaktor Naczelny Magazynu Filmowego Stowarzyszenia Filmowców Polskich, ogłaszając nagrodę publiczności, która przypadła w tym roku norweskiemu dokumentowi "Autoportret" w reżyserii Margreth Olin, Katji Hogset i Espena Wallina. Film ten otrzymał też nagrodę Jury Międzynarodowej Federacji Krytyków Filmowych (FIPRESCI) oraz rekomendację KFF do Europejskiej Nagrody Filmowej.
Najczęściej wyróżnianym tytułem festiwalu był jednak "Wieloryb z Lorino" Macieja Cuskego (Polska), który otrzymał aż trzy nagrody. Srebrny Róg dla reżysera filmu o wysokich walorach artystycznych, Nagrodę Prezesa Stowarzyszenia Filmowców Polskich za montaż dla Katarzyny Orzechowskiej oraz nagrodę dla najlepszego producenta polskich filmów krótkometrażowych i dokumentalnych ufundowaną przez Krajową Izbę Producentów Audiowizualnych dla Mikołaja Pokromskiego i Aldony Pokromskiej.
W uzasadnieniu jury międzynarodowego konkursu filmów dokumentalnych pod przewodnictwem Łukasza Żala napisało: "'Wieloryb z Lorino' otrzymuje Srebrny Róg za doświadczenie głębi, w którym metaforyczne obrazy i dźwięk pozwalają nam zanurzyć się w rzeczywistość rdzennej syberyjskiej wioski położonej w odległym i zapomnianym zakątku Rosji. (...) Ten wyjątkowy film w piękny sposób przedstawia kulturowy związek pomiędzy człowiekiem a środowiskiem i paradoksalnie pokazuje nam, że mężczyźni, którzy polują na zagrożone wieloryby, aby przeżyć, również należą do gatunku na granicy wymarcia".
Główną nagrodę w konkursie dokumentalnym otrzymał Radu Ciorniciuc za film "Acasa, mój dom" (Rumunia, Finlandia, Niemcy) "za nadzwyczajną i złożoną historię przedstawioną z perspektywy dzieci w rodzinie romskiej. (...) Bardzo rzadko się zdarza, że w jednym filmie dokumentalnym, takim jak ten, udaje się z sukcesem przeanalizować i zgłębić tak wiele ważnych aspektów ludzkiej kondycji w ramach jednej pięknie opowiedzianej historii" - uzasadniło jury.
Srebrny Róg dla reżysera filmu o tematyce społecznej otrzymał Mehrdad Oskouei za film "Cienie bez słońca" (Iran, Norwegia), który z precyzją, autentycznością, wrażliwością i kreatywną elegancją przedstawił dramatyczne historie o przemocy domowej, ukrytych traumach oraz zbiorowej odpowiedzialności patriarchalnego społeczeństwa.
W międzynarodowym konkursie filmów krótkometrażowych, któremu przewodniczył Jan Komasa, Grand Prix - Złotego Smoka otrzymała reżyserka, Shoko Hara za dokument animowany "Zwykły facet" (Niemcy) - nietypową w formie opowieść o przebywającym w więzieniu seryjnym mordercy, który rozkochuje w sobie trzy kobiety. Srebrny Smok dla reżysera najlepszego filmu dokumentalnego otrzymał Alex Evstigneev za film "Złote guziki" (Rosja) "za wstrząsające przedstawienie tego, jak tyrania nie oszczędza nawet najbardziej bezbronnych dusz". Najlepszym filmem animowanym konkursu został również rosyjski film - "On nie może żyć bez kosmosu" (Rosja) w reżyserii Konstantina Bronzita. Srebrny Smok dla reżyserów filmu fabularnego otrzymali Madeleine Sims-Fewer i Dusty Mancinelli za film "Pyza" (Kanada).
W Międzynarodowym konkursie dokumentów muzycznych DocFilmMusic, decyzją jury w składzie: Stephen Nomura Schible (USA), Rachel Leah Jones (USA / Izrael) oraz Leszek Możdżer (Polska), Złoty Hejnał otrzymał Pushpendra Singh za film "Perła pustyni" (Indie, Korea Południowa) - "za liryczną kinową celebrację dziedzictwa muzycznego i ludzkiego głosu".
W konkursie polskim Grand Prix i statuetkę Złotego Lajkonika otrzymał Tomasz Wolski za film "Zwyczajny kraj". Jury, któremu przewodniczyła Magdalena Łazarkiewicz, uzasadniło: "Za doskonałość warsztatową filmu, który - unikając pułapki publicystyki - ukazuje, jak niepostrzeżenie zło wkrada się w codzienne życie"
Najlepszym filmem dokumentalnym konkursu polskiego został "Synek", którego reżyser, Paweł Chorzępa otrzymał Srebrnego Lajkonika "za przejmującą opowieść o relacji syna i ojca, ukazaną z niezwykłą wrażliwością wizualną." Daria Kopiec została nagrodzona Srebrnym Lajkonikiem za najlepszy polski film animowany - “Własne śmieci", a Damian Kocur - za krótkometrażową fabułę "Dalej jest dzień".
W ramach każdego konkursu wszystkie międzynarodowe składy jurorskie przyznały nagrody specjalne oraz liczne wyróżnienia. Jak podkreślił Leszek Możdżer, członek jury, "lepsze i głębsze poznanie muzyki dzięki filmom było wspaniałym doświadczeniem i moją własną osobistą terapią". Jan Komasa dodał, że udział w obradach jury "to był najlepszy sposób na spędzenie kwarantanny. Dziękuję wszystkim za owocną pracę. Świetnie się bawiłem". Magdalena Łazarkiewicz podkreśliła, że "ten festiwal zyskał niesamowicie szeroką widownię, że mógł docierać do ludzi w różnych zakątkach naszego kraju".
W uroczystej gali uczestniczył także Dyrektor Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, Radosław Śmigulski, który składając gratulację wszystkim laureatom nawiązał do festiwalowego jubileuszu mówiąc, że "60 lat na zasadach krakowskich to jedynie wiek wczesnomłodzieńczy".
Pokazy wszystkich filmów nagrodzonych odbędą się w niedzielę, 7 czerwca, w wirtualnych salach kinowych Krakowskiego Festiwalu Filmowego oraz we wszystkich salach Kina Pod Baranami w Krakowie, przy Rynku Głównym i w Małopolskim Ogrodzie Sztuki.
Krakowski Festiwal Filmowy jest na ekskluzywnej liście wydarzeń kwalifikujących do nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej w kategoriach krótkometrażowych (fabuła, animacja, dokument) oraz pełnometrażowego filmu dokumentalnego, a także rekomenduje do Europejskiej Nagrody Filmowej w tych samych kategoriach.
Jubileuszowy 60. Krakowski Festiwal Filmowy odbył się w całości w sieci! Najnowsze filmy dokumentalne, animowane i krótkie fabuły ze świata, oczekiwane polskie premiery, a także spotkania z twórcami były dostępne online, bez wychodzenia z domu.
60. Krakowski Festiwal Filmowy był pierwszym polskim festiwalem filmowym, który odbył się online i w kinach w dniach od 31 maja do 7 czerwca 2020.