Zmarł włoski reżyser Gillo Pontecorvo

W wieku 86 lat zmarł w czwartek wieczorem (12 października) w Rzymie włoski reżyser filmowy Gillo Pontecorvo, który w 1966 roku zdobył Złote Lwy na festiwalu w Wenecji za film "Bitwa o Algier". Za ten sam obraz był także nominowany do Oscara w kategorii "najlepszy reżyser".

Innym znanym dziełem Pontecorvo był nakręcony w 1971 roku z udziałem Marlona Brando film "Queimada".

Reklama

Pontecorvo, urodzony w 1919 roku w Pizie, uważany był za jednego z najwybitniejszych włoskich reżyserów filmowych po II wojnie światowej. Impulsem do zajęcia się zawodem filmowca była dla niego projekcja "Paisy" Roberto Rosseliniego. Wtedy zdecydował się kupić kamerę 16 mm i zaczął kręcić filmy dokumentalne.

Na poważnie rozpoczynał jednak w latach 50. jako asystent wybitnego dokumentalisty Jorisa Ivensa. Jego pierwszy pełnometrażowy film "La grande strada azzurra" ("Wielki błękitny szlak"), opowiadający o dalmatyńskim rybaku i jego rodzinie, zdobył nagrodę na festiwalu w Karlowych Warach.

Jego kolejny obraz - rozgrywający się w hitlerowskim obozie pracy dramat "Kapo" był w 1961 roku nominowany do Oscara w kategorii "najlepszy film nieanglojęzyczny".

Przez lata był członkiem partii komunistycznej. Mówił: "Jak większość włoskich Żydów jestem człowiekiem lewicy".

W latach 1992-94 był dyrektorem Weneckiego Festiwalu Filmowego. W 2000 roku podczas tej imprezy uhonorowano go Nagrodą im. Pietro Bianchiego.

Dowiedz się więcej na temat: najlepszy | zmarła | zmarły | \ Film | obraz | film

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje