Zmarł Paul Scofield
Paul Scofield, jeden z najbardziej cenionych brytyjskich aktorów teatralnych i filmowych, znakomity odtwórca ról szekspirowskich, laureat Oscara, zmarł na białaczkę w wieku 86 lat.
O śmierci artysty poinformował w czwartek jego agent.
"Na 10 największych wydarzeń teatralnych, osiem przypada na Scofielda" - uważał inny słynny brytyjski aktor tej generacji, Richard Burton.
Karierę teatralną Paul Scofield rozpoczął po II wojnie światowej na deskach Królewskiego Towarzystwa Szekspirowskiego w Stratford-on-Avon.
Jednym z jego największych scenicznych sukcesów na przestrzeni wielu lat była kreacja w sztuce Petera Shaffera "Amadeusz" z 1979 r. Na początku lat 80. przyniosła ona Scofieldowi wielki sukces w londyńskim teatrze. Aktor zagrał Antonio Salieriego, włoskiego kompozytora rywalizującego z Wolfgangiem Amadeuszem Mozartem.
W 1984 r. sztuka ta została przeniesiona na kinowy ekran przez Milosza Formana. Film - w którym w Salieriego wcielił się F. Murray Abraham - zyskał entuzjastyczne przyjęcie, zdobył osiem Oscarów i zapisał się trwale w historii kina.
Paul Scofield miał w dorobku także wiele znakomitych kreacji filmowych.
Za rolę sir Tomasza Morusa w filmie "Oto jest głowa zdrajcy" ("A Man for All Seasons", 1966), wyreżyserowanym przez Freda Zinnemanna, otrzymał Oscara. Wcielił się w postać angielskiego męża stanu, wielkiego humanisty, cieszącego się autorytetem moralnym w całej Europie - który ośmielił się sprzeciwić małżeństwu króla Henryka VIII z Anną Boleyn i zapłacił za to okrutną cenę. Obraz zdobył łącznie sześć Oscarów i został uznany za arcydzieło sztuki filmowej.
W 1971 r. Scofield zagrał tytułową rolę w dramacie Petera Brooka "Król Lear", wspólnej produkcji Wielkiej Brytanii i Danii. Dwa lata później wystąpił w "Scorpionie" Michaela Winnera, razem z Burtem Lancasterem, Alainem Delonem oraz polskim aktorem Vladkiem Sheybalem.
W kolejnych latach zagrał m.in. Karenina w "Annie Kareninie" (1985), zrealizowanej dla telewizji przez Simona Langtona ekranizacji słynnej powieści Lwa Tołstoja. Annę Kareninę zagrała Jacqueline Bisset, a Wrońskiego - Christopher Reeve.
Ważną rolę w filmowym dorobku Scofielda zajmuje także kreacja w wyreżyserowanym przez Kennetha Branagh szekspirowskim "Henryku V" (1989). Scofield wcielił się tam w postać francuskiego króla. Partnerowały mu takie sławy, jak Emma Thompson, Judi Dench, Kenneth Branagh, Ian Holm.
Już po roku Scofield powrócił do Szekspira i zagrał rolę Ducha w "Hamlecie" Franco Zeffirelliego. W filmie tym wystąpili także Mel Gibson, Glenn Close i Helena Bonham Carter.
W latach 90. zagrał m.in. w "Quiz Show" Roberta Redforda (1994), wspólnie z Johnem Turturro, Robem Morrowem i Ralphem Fiennesem. Za rolę w tym filmie otrzymał nominację do Oscara.
Publiczność zapamiętała go również z roli surowego sędziego Thomasa Danfortha w zrealizowanym na podstawie sztuki Arthura Millera filmie "Czarownice z Salem" (1996), w reżyserii Nicholasa Hytnera. Wśród odtwórców głównych ról byli także Daniel Day-Lewis i Winona Ryder.
Pomimo wielu ofert z Hollywood, Paul Scofield pozostawał przede wszystkim przy kinematografii i teatrach Europy, bo te były mu najbliższe.
Był niezwykłym aktorem i człowiekiem - mieszkającym przez całe życie w pobliżu miejsca swego urodzenia, spieszącym się po spektaklach i nagraniach do rodziny - żony, z którą przeżył 65 lat, i dwojga dzieci. Trzykrotnie odmówił przyjęcia tytułu szlacheckiego.