Reklama

Złoty Lew dla wenezuelskiego filmu "Desde allá"

Złotego Lwa na 72. Festiwalu Filmowym w Wenecji zdobył Lorenzo Vigas za film "Desde allá". To pierwszy w historii triumf wenezuelskiej produkcji na Lido.

Kadr z filmu Desde allá"

Lorenzo Vigas, odbierając Złotego Lwa podczas weneckiej gali, podkreślił, że po raz pierwszy film z jego kraju wziął udział w weneckim festiwalu. Mówił też o “problemach" trapiących w ostatnich latach Wenezuelę.

Reklama

Srebrnego Lwa za najlepszą reżyserię otrzymał Pablo Trapero za argentyńsko-hiszpański "El clan" - o gangu porywającym ludzi.

Wielką nagrodę jury dostał amerykański film "Anomalisa" w reżyserii Charlie Kaufmana i Duke’a Johnsona.

Laureatką nagrody dla najlepszej aktorki została typowana od początku Włoszka Valeria Golino, która zagrała w filmie "Per amor vostro" ("Dla waszej miłości") w reżyserii Giuseppe Gaudino. Jego akcja toczy się w rejonie Neapolu, a bohaterką jest dojrzała kobieta zafascynowana aktorem z telewizyjnego serialu.

To już druga nagroda w Wenecji dla tej znanej włoskiej aktorki. Po raz pierwszy jej interpretację nagrodzono prawie 30 lat temu, gdy była na progu kariery.

Francuz Fabrice Luchini otrzymał nagrodę dla najlepszego aktora za rolę w sądowym filmie "L'Hermine" Christiana Vincenta. Obraz ten nagrodzono też za najlepszy scenariusz.

Wśród 21 filmów w konkursie o nagrodę Złotego Lwa było także "11 minut" Jerzego Skolimowskiego. Film dobrze oceniony przez część włoskiej prasy dostał specjalne wyróżnienie młodzieżowego jury z miasta Vittorio Veneto.

Ponadto specjalne wyróżnienie jury otrzymał pokazany w sekcji Biennale College "Baby Bump" Kuby Czekaja, debiut kinowy tego młodego reżysera.

Lista laureatów 72. Festiwalu Filmowego w Wenecji:

Złoty Lew: "Desde allá", reż. Lorenzo Vigas

Srebrny Lew: "El Clan", reż. Pablo Trapero

Wielka nagroda jury: "Anomalisa", reż. Charlie Kaufman i Duke Johnson

Najlepszy aktor: Fabrice Luchini ("L'hermine")

Najlepsza aktorka: Valeria Golino ("Per amor vostro")

Nagroda im. Marcello Mastroianniego dla najlepszego młodego aktora lub aktorki: Abraham Attah ("Beasts of No Nation")

Najlepszy scenarzysta: Christian Vincent ("L'hermine")

Nagroda specjalna jury: "Abluka", reż. Emin Alper

INTERIA.PL

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: festiwal filmowy w Wenecji

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje