Zamieszki podczas festiwalu w Rzymie
Pokaz filmu "The Lady" w reżyserii Luca Bessona o przywódczyni birmańskiej opozycji, laureatce Nagrody Nobla Aung San Suu Kyi otworzył w czwartek, 27 października, międzynarodowy festiwal w Rzymie. W konkursie jest francusko-brytyjsko-polski film Pawła Pawlikowskiego. Inaugurację zakłóciła gwałtowna demonstracja.
Inaugurację festiwalu zakłóciła demonstracja, której uczestnicy rzucali petardami i świecami dymnymi. Policja zatrzymała 10 uczestników zajść. Do starć doszło przed audytorium Parco della Musica, gdy wchodzili do niego po czerwonym dywanie zaproszeni goście.
Według mediów, manifestanci, którzy nagle pojawili się przed gmachem, należą do prawicowej grupy określającej się jako "Lud Rzymu". Wyjaśnili, że swoją akcją chcieli zażądać "racjonalizacji" cięć w nakładach z budżetu oraz zaprotestować przeciwko polityce finansowej resortu kultury.
Kiedy demonstranci zaczęli rzucać petardami i świecami dymnymi, do akcji wkroczyły duże siły policji, przygotowane na wypadek ewentualnej demonstracji. Inauguracji rzymskiego festiwalu filmowego zazwyczaj towarzyszą manifestacje.
Projekcja pozakonkursowego filmu z Michelle Yeoh, przedstawiającego historię życia noblistki, która spędziła ponad 20 lat w areszcie domowym, to jedno z największych wydarzeń 6. edycji rzymskiego festiwalu w Audytorium Parco della Musica.
Wśród 15 filmów w głównym konkursie o nagrodę Marka Aureliusza jest "La Femme du cinquicme"(Kobieta z piątej dzielnicy) Pawła Pawlikowskiego, mieszkającego w Wielkiej Brytanii i uważanego za jednego z najciekawszych reżyserów w tym kraju. W obsadzie jego filmu są Ethan Hawke, Kristin Scott Thomas, Joanna Kulig i Samir Guesmi. Autorem zdjęć jest Ryszard Lenczewski.
"Kobieta z piątej dzielnicy" to film utrzymany w konwencji thrillera psychologicznego. Jego główny bohater pragnie miłości, szacunku, chce być podziwiany i uznawany, tworzyć wybitne dzieła literackie, odzyskać rodzinę, a zarazem pozostać wolny i niezależny. Pragnienia kosztują go tak wiele, że jego życie staje się koszmarem.
Do konkursu na rzymskim festiwalu, wciąż walczącym o zdobycie pozycji wśród innych prestiżowych imprez filmowych na świecie, zakwalifikowano też: "La kryptonite nella borsa" (Kryptonit w torebce) Ivana Cotroneo oraz fillm "Il cuore grande delle ragazze" (Wielkie serce dziewcząt), który wyreżyserował Pupi Avati z Włoch. Jest australijski "The Eye of the Storm" Freda Schepisiego, niemiecko-rosyjski "Hotel Lux" Leandra Haussmanna, "Poongsan" Juhna Jaihonga z Korei Południowej, niemiecko-szwedzko-norweski dramat "Babycall" Pala Sletaune z nową gwiazdą skandynawskiego kina Noomi Rapace, odtwórczynią roli Lisbeth Salander w ekranizacji bestsellera "Millenium".
Nagrody w głównym konkursie przyzna jury pod przewodnictwem światowej sławy kompozytora Ennio Morricone.
Poza konkursem w Wiecznym Mieście zaprezentowany zostanie bardzo oczekiwany film "Too Big to Fail" Curtisa Hansona o początku kryzysu finansowego w USA w 2008 roku. Grają w nim William Hurt, Edward Asner, Billy Crudup, Paul Giamatti, James Woods.
Jedną z największych atrakcji festiwalu w Rzymie będzie zaś projekcja "Przygód Tintina" w reżyserii Stevena Spielberga. Jest to ekranizacja słynnego komiksu, który ukazał się na świecie w nakładzie 200 milionów egzemplarzy, w 50 językach.
Nadzwyczajnym gościem we włoskiej stolicy będzie Wim Wenders, który pokaże swój film "Pina" o zmarłej w 2009 roku niemieckiej choreografce i tancerce Pinie Bausch.
Łącznie w kilku konkursach, na przeglądach i specjalnych projekcjach festiwalowa widownia do 4 listopada obejrzy kilkadziesiąt filmów.
Nagrodę Marka Aureliusza za całokształt twórczości otrzyma Richard Gere.
Wielkiemu świętu kina towarzyszą liczne imprezy w całym Rzymie. W salach muzealnych Ara Pacis, czyli Ołtarza Pokoju nad Tybrem z okazji 50-lecia filmu "Śniadanie u Tiffany'ego" otwarta jest wielka ekspozycja dedykowana Audrey Hepburn, z której dochód zostanie przekazany UNICEF.
Przypadające 3 listopada 80. urodziny włoskiej gwiazdy Moniki Vitti uczczone zostaną wystawą fotograficzną i przeglądem filmów z jej udziałem.