Zakończono zdjęcia do filmu "Bogowie"
Zakończyły się zdjęcia do najnowszego obrazu Łukasza Palkowskiego "Bogowie". Film opowiada historię prof. Zbigniewa Religi, który jako pierwszy w Polsce dokonał przeszczepu serca.
Zdjęcia do nowej produkcji Łukasza Palkowskiego zaczęły się we wrześniu i trwały ponad dwa miesiące. Film kręcony był na Mazurach, na Śląsku oraz w warszawskim Szpitalu Wolskim, gdzie zrealizowano większość zdjęć.
Film "Bogowie", to opowieść o pracy Zbigniewa Religi w latach 1983-1986. Był on wówczas docentem. Wyjechał z Warszawy do Zabrza, gdzie 15 sierpnia 1985 roku przeprowadził pierwszą operację na sercu, a kilka miesięcy później - pierwszą w Polsce udaną transplantację serca.
"To jest genialna postać filmowa. W tej historii jest bunt, walka młodych ze starymi, miłość, codzienna walka o życie" - mówił podczas zdjęć scenarzysta i producent, Krzysztof Rak. "Początek filmu to dokładnie 1983 rok. Jesteśmy tuż po stanie wojennym, w Polsce panuje kryzys. Młody, ambitny docent, który był już kilka razy w USA, bardzo chce, aby polska kardiochirurgia dogoniła światową. Nie wszyscy jednak popierają go w tych dążeniach" - opowiadał fabułę Rak.
W rolę Zbigniewa Religi wcielił się Tomasz Kot. "Takie role rzadko się zdarzają. Miałem pół roku na przygotowanie i rzetelne wdrożenie się w temat. Najciekawsza w tej postaci jest determinacja. Religa był niezwykły. Odbyłem wiele wspaniałych rozmów z ludźmi, którzy tworzyli klinikę w Zabrzu" - powiedział aktor, który specjalnie do roli zapuścił włosy.
W filmie występują także m.in. Magdalena Czerwińska (żona Religi, Anna), Piotr Głowacki (Marian Zembala), Szymon Piotr Warszawski (Andrzej Bochenek), Rafał Zawierucha (Romuald Cichoń) oraz Jan Englert (Wacław Sitkowski).
"Aktorzy grający kardiochirurgów nauczyli się obsługi podstawowej aparatury, nazewnictwa narzędzi oraz wykonywania czynności medycznych, które towarzyszą lekarzom w ich codziennej pracy. Dodatkowo, podczas kręcenia wielu scen, na planie obecni byli konsultanci medyczni, którzy udzielali fachowych rad dotyczących prawidłowego przebiegu i realizacji zabiegów medycznych" - poinformowali twórcy filmu w nocie prasowej.
Gdy realizowano scenę historycznego przeszczepu, na planie pojawił się bezpośredni uczestnik tamtych wydarzeń, asystent Zbigniewa Religi, prof. Marian Zembala. Grający go Piotr Głowacki, w scenie przeszczepu, miał na sobie nawet okulary chirurgiczne, które asystent Zbigniewa Religii założył podczas wspomnianej przełomowej operacji.
Prof. Religa urodził się 16 grudnia 1938 roku w Miedniewicach koło Żyrardowa. Studiował na Akademii Medycznej w Warszawie. W 1973 roku obronił pracę doktorską, a w 1981 habilitował się. Swoje największe sukcesy zawodowe wiązał z Zabrzem. Tam, 15 sierpnia 1985 roku, przeprowadził pierwszą operację na sercu, a kilka miesięcy później - pierwszą udaną transplantację serca w Polsce.
W latach 1992-1995 był doradcą prezydenta Lecha Wałęsy, a od 1993 do 1997 roku senatorem RP. W 2005 roku profesor został ministrem zdrowia. Pełnił tę funkcję do jesieni 2007 roku. Zmarł 8 marca 2009 roku.
Premiera filmu, którego budżet wynosi 6 mln zł, planowana jest na jesień 2014 roku.
Ciekawi Cię, co w najbliższym czasie trafi na ekrany - zobacz nasze zapowiedzi kinowe!
Chcesz obejrzeć film? Nie możesz zdecydować, który wybrać? Pomożemy - poczytaj nasze recenzje!