"Zakazane piosenki" w Sejmie
Legendarnym filmem Leonarda Buczkowskiego ,,Zakazane piosenki" zainaugurowano cykl otwartych posiedzeń Senackiej i Sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu ,,Film polski w kulturze narodowej". Gośćmi specjalnymi projekcji były aktorki Hanka Bielicka i Alina Janowska oraz asystent reżysera - Jerzy Kawalerowicz. Filmowe posiedzenia odbywać się będą pod Honorowym Patronatem Marszałka Sejmu Marka Jurka.
,,Zakazane piosenki" nie zostały wybrane przypadkowo, w tym roku przypada 60. rocznica zrealizowania filmu Leonarda Buczkowskiego. Zdjęcia do najsłynniejszego dzieła tego reżysera rozpoczęły się w 1946 roku, a premiera odbyła się 8 stycznia 1947 w nowo otwartym kinie Palladium. Ballada o okupacji warszawskiej, opowiedzianej poprzez historię polskiej piosenki wojennej, podbiła serca widzów, ale stargała nerwy? władzy.
Filmowi zarzucano m.in. rozgrzeszanie hitlerowskich zbrodni i zacieranie granicy między biernym oporem a czynną walką. KC PZPR zaleciło twórcom wprowadzenie zmian, po czym film powtórnie wprowadzono na ekrany. Obie wersje cieszyły się ogromnym powodzeniem, film obejrzało w kinach ponad 15 milionów widzów!
Specjalnymi gośćmi projekcji "Zakazanych piosenek" były występujące w nim aktorki: Hanka Bielicka i Alina Janowska oraz asystent reżysera - Jerzy Kawalerowicz. Uczestników otwartego posiedzenia przywitali Przewodniczący Komisji Kultury i Środków Przekazu Sejmu oraz Senatu Paweł Kowal i Krystyna Bochenek. Następnie Marszałek Sejmu Marek Jurek wręczył aktorkom i reżyserowi listy gratulacyjne.
"Dziękuję Przewodniczącym Komisji Kultury Senatu i Sejmu RP - pani Krystynie Bochenek i panu Pawłowi Kowalowi za przygotowanie wraz z Polskim Instytutem Sztuki Filmowej tak ciekawego i cennego przedsięwzięcia. Z wielką przyjemnością objąłem honorowy patronat nad cyklem Film polski w kulturze narodowej, dzięki któremu Posłowie i Senatorowie Rzeczpospolitej Polskiej będą mogli zapoznać się z wartościowymi polskimi filmami i spotkać się z ludźmi, którzy je tworzą. Rozpoczynamy cykl projekcji i spotkań z filmami w 60 lat od premiery odnowionej wersji Zakazanych piosenek - pierwszego polskiego filmu powojennego. Jest to premiera symboliczna, historia tego filmu była bowiem niezwykła, wytyczająca ślad, po którym stąpa współczesna polska kinematografia - powiedział Marszałek Sejmu.
Twórcy "Zakazanych piosenek" opowiedzieli parlamentarzystom o pracy nad filmem i podzielili się z nimi kilkoma anegdotami.
"Pamiętam, że podczas kolaudacji cenzura zakwestionowała fragment jeden z piosenek, który brzmiał: Polska od morza do morza Chcąc wyraźnie ostudzić nasze zapędy kazano nam zmienić ten fragment na, o ile się nie mylę, Polska od morza do Tatr" - opowiadała z charakterystycznym dla siebie biglem Hanka Bielicka .
Cykle otwartych posiedzeń Senackiej i Sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu ,,Film polski w kulturze narodowej" będą się odbywać raz w miesiącu w sali konferencyjnej Nowego Domu Poselskiego. Ich współorganizatorem jest Polski Instytut Sztuki Filmowej.