Zagadka Witkacego, tajemnica Scorsese
Biograficzna "Mistyfikacja" Jacka Koprowicza, poddająca w wątpliwość samobójstwo Witkacego (Jerzy Stuhr) i thriller Martina Scorsese "Wyspa tajemnic" z Leonardo DiCaprio to najciekawiej zapowiadające się premiery tygodnia.
"Mistyfikacja" to odważna próba nowego spojrzenia na tajemniczą i wielokrotnie podważaną śmierć Witkacego w 1939 roku. Autor scenariusza i reżyser - Jacek Koprowicz, twórca kultowego polskiego horroru "Medium", proponuje nową wersję wydarzeń, w której jeden z największych prowokatorów i skandalistów XX wieku nie popełnił samobójstwa i przez lata ukrywał się w mieszkaniu swojej kochanki.
W rolę Witkacego wcielił się Jerzy Stuhr; Łazowskiego, który odkrywa wielką tajemnicę swojego mistrza, zagrał Maciej Stuhr. - Do tej pory nasze spotkania ograniczały się w zasadzie do filmów reżyserowanych przez ojca, historii napisanych przez niego i granych - mówi o wyjątkowości spotkania z tatą na planie "Mistyfikacji" Maciej Stuhr.
Czesławę - wielką miłość, kochankę i muzę Witkacego zagrała Ewa Błaszczyk; w roli młodziutkiej kochanki artysty Zuzy pojawi się zaś Karolina Gruszka. W filmie zobaczymy również plejadę polskich gwiazd w rolach drugoplanowych, m.in Olgierda Łukaszewicza, Wojciecha Pszoniaka, Andrzej Chyrę, Władysława Kowalskiego, Krzysztofa Stroińskiego i Ewę Dałkowską. Na ekranie pojawi się również Ewa Kasprzyk - jako gwiazda porno, uhonorowana przez Witkacego orderem zasług.
Autorem muzyki do filmu jest autor wielokrotnie nagradzanej ścieżki dźwiękowej do "Rewersu" - Włodek Pawlik.
Akcja nowego filmu Martina Scorsese "Wyspa tajemnic", będącej ekranizacją książki Dennisa Lehane'a ("Rzeka tajemnic"), rozgrywa się w 1954 roku na wyspie Zatoki Bostońskiej. W tak pięknym miejscu znajduje się szpital dla obłąkanych przestępców. Na wyspie będzie prowadzone śledztwo w sprawie tajemniczego zniknięcia jednej z pacjentek. Sprawa jest prowadzona przez federalnych szeryfów Tedda (Leonardo DiCaprio) i Chucka (Mark Ruffalo). Kobieta znika z pokoju, który jest zamknięty, a w oknach są kraty; w pokoju zostaje tylko zaszyfrowana wiadomość. Nad wyspę nadciąga huragan i łączność z resztą świata zostaje zerwana.
To już czwarty wspólny film duetu Scorsese-DiCaprio, wcześniej panowie pracowali przy: "Gangach Nowego Jorku", "Aviatorze" i "Infiltracji". Filmowy partner DiCaprio - Mark Ruffalo - dopiero debiutuje u Scorsese:
- Jestem jego wielkim fanem. W ciągu dwudziestu lat mojego grania w filmach, praca z nim zawsze była moim marzeniem. W związku z tym wysłałem do niego list, w którym napisałem, jak bardzo chciałbym u niego zagrać i to poskutkowało - wyznał 42-letni aktor.
W obsadzie obrazu nie zabrakło wielkich nazwisk w drugoplanowych rolach, w "Wyspie tajemnic" zobaczymy: Bena Kingsleya, Michelle Williams oraz Maksa von Sydowa.
Od piątku na naszych ekranach obecna będzie również komedia "Wszystko o Stevenie". Nie najlepszą rekomendacją jest wątpliwe wyróżnienie dla odtwórczyni głównej roli Sandry Bullock, która za występ w tym obrazie zdobyła Złotą Malinę.
"Wszystko o Stevenie" to opowieść o autorce krzyżówek Mary Horowitz (Bullock) , która z miłości do faceta (Bradley Cooper) jeździ za nim po całych Stanach, a on zamiast odwzajemnić to uczucie dochodzi do wniosku, że... jest śledzony.
- Film jest zabawny, w końcu to komedia, ale jednocześnie realistyczny. Pokazuje śmieszne absurdy z życia nietypowej Mary, ale i to, jak ciężko znaleźć swoje miejsce na Ziemi, pośród innych ludzi - rekomenduje seans Sandra Bullock.
Będzie też coś dla fetyszystów. Główna bohaterka nosi charakterystyczne czerwone kozaki. - Ona kocha te kozaki. Większość nastolatek ma swój ulubiony ciuch, w którym czuje się jak super-dziewczyna. Mary nigdy nie wyrosła z tej fazy - zdradza Bullock.
Reżyserem obrazu jest Phil Traill, autor krótkometrażowego filmu "Dangle", który nagrodzono na festiwalu w Berlinie.
Od piątku w kinach oglądać można również "Kwiat pustyni", oparty na autobiograficznej powieści modelki Waris Dirie. To "zapis niezwykłej przemiany autorki z afrykańskiej koczowniczki w międzynarodową top modelkę".
Książkę Dirie na potrzeby ekranu zaadaptowali: mająca na swym koncie liczne sukcesy scenarzystka i reżyserka Sherry Hormann ("Father's Day") oraz producent i laureat Oscara - Peter Herrmann ("Nigdzie w Afryce"). Dystrybutor określa film jako "współczesną baśń, której akcja rozgrywa się jednocześnie pośród oślepiającego blichtru i archaicznych rytuałów", dodając, że jest on również "poruszającym apelem o zaprzestanie okrutnej tradycji obrzezania kobiet".
W roli głównej występuje top modelka i aktorka Liya Kebede. Towarzyszą jej wyśmienici aktorzy charakterystyczni: zdobywczyni Srebrnego Niedźwiedzia i Złotego Globu - Sally Hawkins ("Happy-Go-Lucky"), Timothy Spall ("Harry Potter", "Sekrety i Kłamstwa") oraz Craig Parkinson ("Control").
Ostatnią premierą tygodnia jest ekologiczny dokument Jean-Paula Jauda "Zanim przeklną nas dzieci".
Nie zdajemy sobie sprawy, w jaki sposób i przy użyciu jakich chemikaliów produkuje się dziś żywność. Francuski rolnik uprawiający jabłka stosuje przeciętnie 32 preparaty chemiczne, zanim zbierze plon. Wśród nich są pestycydy, nawozy, środki do tępienia pasożytów i chwastów oraz wiele innych, zazwyczaj wysoce niebezpiecznych substancji. Naukowcy nie zajmują się już szukaniem związku między chorobami takimi jak np. rak, białaczka, cukrzyca a skażeniem wody, żywności czy powietrza.
Skoro politycy ignorują zagrożenie, zaś rolnicy produkujący żywność w nieekologiczny i niezdrowy sposób wciąż są dotowani przez Unię Europejską, czy jest coś, co zwykli obywatele mogą zrobić, aby chronić siebie i swoje dzieci?
Reżyser Jean-Paul Jaud odwiedził mieszkańców małego francuskiego miasteczka Barjac. Tutejszy charyzmatyczny burmistrz rozpoczął akcję uświadamiania mieszkańców. Nie poprzestał na teorii. Postanowił, że dzieci w szkołach będą jadły obiady przyrządzone wyłącznie ze zdrowych, ekologicznych produktów. Wkrótce dobry przykład pociągnął za sobą kolejne inicjatywy...
Zobacz zwiastun filmu "Zanim przeklną nas dzieci":