Reklama

Yves Saint Laurent bohaterem filmu

Na początku przyszłego roku do francuskich kin trafi film fabularny "Yves Saint Laurent" - opowiadający o legendarnym dyktatorze mody. W internecie pojawił się już jego pierwszy zwiastun. Co ważne, produkcja dostała błogosławieństwo Pierre'a Berge'a, który przez 50 lat był partnerem YSL.

"Często twórcy proponowali mi stworzenie filmu o Yvesie i mnie, ale nigdy nie byłem do końca przekonany do żadnego z tych projektów. Jalil Lespert ujął mnie swoją wrażliwością, entuzjazmem i kreatywnością. Zdałem sobie sprawę, że oto mam przed sobą reżysera, który będzie w stanie opowiedzieć tę historię. I dlatego się zgodziłem" - powiedział Berge, życiowy i biznesowy partner zmarłego w 2008 r. Yvesa Sainta Laurenta.

Reklama

Francuski reżyser Jalil Lespert zdjęcia do filmu rozpoczął wiosną tego roku. Kręcił je m.in. w autentycznej pracowni projektanta. W głównego bohatera wcielił się 24-letni Pierre Niney. Polscy widzowie mogą go kojarzyć z komedii "Miłość po francusku" (2013). Kiedy Berge po raz pierwszy zobaczył twarz Nineya, miał przywitać go słowami: "Witaj Yves!".

"Jego poparcie dla filmu było konieczne. Daje nam prawo do korzystania z oryginalnych ubrań i prywatnych przedmiotów należących do Yvesa, a także do jego kolekcji mody zgromadzonych w archiwum. Choć Berge spotkał się z reżyserem i dostarczył obszerny materiał, to nie jest bezpośrednio zaangażowany w film" - zdradził "Le Figaro" Wassim Beji, producent obrazu.

Yves Saint Laurent i Pierre Berge poznali się w 1958 r., kiedy Laurent pracował jeszcze w domu mody Dior. Cztery lata później powołali do życia własny dom mody.

Yves i Pierre byli razem pół wieku. Ze względu na depresyjną i skłonną do melancholii naturę projektanta nie zawsze była to relacja łatwa. Po śmierci artysty Berge wystawił na aukcję ich wspólną kolekcję sztuki, ponieważ wraz z utratą partnera piękne przedmioty, którymi się otaczali przestały być mu potrzebne.

To już drugi film o życiu słynnego projektanta w ostatnim czasie. Dwa lata temu na ekrany trafił dokument "Szalona miłość" Pierre'a Thorettona. Obraz Lesperta skupia się na latach 1956-76 oraz relacji między Saint Laurentem i Berge'em.


Ciekawi Cię, co w najbliższym czasie trafi na ekrany - zobacz nasze zapowiedzi kinowe!

Chcesz obejrzeć film? Nie możesz zdecydować, który wybrać? Pomożemy - poczytaj nasze recenzje!

INTERIA.PL/PAP

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: \ Film

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje