Wystawa zdjęć z planów filmowych Hasa
Fotografie z planów filmów zrealizowanych przez Wojciecha Jerzego Hasa można do 27 kwietnia oglądać na wystawie "Wojciech Jerzy Has - mistrz i wizjoner" w Urzędzie Miasta Krakowa.
Prezentowane zdjęcia pochodzą z kolekcji przekazanej Muzeum Historii Fotografii w Krakowie przez wdowę po reżyserze Wandę Ziembicką-Has oraz Alinę Skarżyńską.
- Pokazujemy tylko część zbiorów. W sumie otrzymaliśmy ponad 700 zdjęć, za które jesteśmy niezwykle wdzięczni - mówił podczas wernisażu dyrektor Muzeum Historii Fotografii Maciej Beiersdorf.
Widzowie mogą zobaczyć zdjęcia z planów sześciu filmów Hasa m.in. z "Pętli", "Rękopisu znalezionego w Saragossie", "Złota". Reżyser używał tego typu zdjęć tzw. werkfotosów podczas pracy do komponowania kadrów, poprawiania ujęć i scenografii.
- Uważam, że Wojciech Jerzy Has, wielki europejski twórca zasłużył na to, by kolejne pokolenia wiedziały, kim był ten bezkompromisowy artysta - powiedziała Wanda Ziembicka-Has. Jak mówiła, podarowała zdjęcia Muzeum Historii Fotografii w Krakowie, bo to było jego miasto, za którym tęsknił. - On się tu urodził, tu przeżywał pierwsze miłości, tu kończył studia. Kraków przewija się w filmowych kadrach, najbardziej w "Jak być kochaną". Jest tu także Krakowska Szkoła Filmowa, która od zeszłego roku nosi imię Wojciecha Jerzego Hasa - dodała.
Wystawę przygotowało Muzeum Historii Fotografii i Rada Dzielnicy V. Wstęp jest bezpłatny.
Wojciech Jerzy Has urodził się 1 kwietnia 1925 roku w Krakowie, zmarł 3 października 2000 roku w Łodzi. Po wojnie studiował na ASP w Krakowie, w pracowni prof. Eugeniusza Eibischa.
W 1946 r. ukończył Kurs Przysposobienia Filmowego w tzw. "PRAFILMÓWCE" (obecnie w budynku tym swoją siedzibę ma Muzeum Historii Fotografii). W latach 1951-1956 pracował w Wytwórni Filmów Oświatowych w Łodzi, a od 1955 r. m.in. w Zespole Autorów Filmowych "Syrena".
W 1957 r. Has zadebiutował fabularną "Pętlą", wyreżyserowaną na podstawie scenariusza, który napisał wspólnie z Markiem Hłaską. Zrealizował 14 filmów pełnometrażowych. Wszystkie były adaptacjami utworów literackich. Był wykładowcą łódzkiej Filmówki, gdzie pracował na Wydziale Reżyserii, a w latach 1990-1996 był rektorem tej uczelni, której Senat pośmiertnie przyznał mu doktorat honoris causa. W 1998 r. został odznaczony Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski za osiągnięcia w działalności artystycznej i zasługi w pracy dydaktycznej.