Wystawa "David Cronenberg: Evolution" w Polsce
24. edycji festiwalu Camerimage, która odbędzie się w dniach 12-19 listopada 2016, towarzyszyć będzie niezwykła wystawa, prezentująca dorobek filmowy wybitnego kanadyjskiego reżysera Davida Cronenberga.
Koncepcję wystawy "Evolution", projektowali twórcy Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Toronto (TIFF). Jej kuratorami są Piers Handling i Noah Cowan. W Polsce będzie ona zrealizowana przez organizatorów festiwalu Camerimage - Fundację Tumult oraz przez Centrum Sztuki Współczesnej "Znaki Czasu" w Toruniu. Składają się na nią oryginalne rekwizyty, kostiumy i fragmenty scenografii z filmów Cronenberga, jak również fragmenty jego filmów, osobiste zapiski i projekty.
Wernisaż wystawy odbędzie się 14 listopada 2016 w Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu - jednej z największych i najnowocześniejszych galerii sztuki współczesnej w Polsce. Ekspozycję będzie można oglądać do 26 marca 2017 roku. W ramach przypomnienia twórczości Cronenberga organizatorzy przygotowali również przegląd jego filmów.
David Cronenberg jest jednym z najwybitniejszych twórców filmowych na świecie. Jego twórczość także w Polsce zdobyła status kultowej. Filmy takie jak "Dreszcze", "Wściekłość", "Nierozłączni", "Fast Company", "Pomiot", "Skanerzy", "Wideodrom", "Mucha", "Nagi Lunch", "Crash - Niebezpieczne pożądanie", "eXistenZ", "Martwa Strefa", "M. Butterfly", "Pająk", "Historia przemocy", "Wschodnie obietnice", "Niebezpieczna metoda", "Cosmopolis" czy "Mapy gwiazd" wyróżniają się indywidualną, oryginalną formą i tematyką, wzbudzając przy tym wiele kontrowersji. Od wielu lat Cronenberg jest przez krytyków na całym świecie uznawany za jednego z najbardziej wpływowych współczesnych reżyserów. W roku 1999 przewodniczył jurorom festiwalu w Cannes, a w 2006 roku ten prestiżowy festiwal wyróżnił go nagrodą za całokształt twórczości.
Cronenberg angażuje się często w inne działania artystyczne - w 2006 roku współtworzył wystawę "Andy Warhol / Supernova: Stars, Death and Disasters, 1962 - 1964". Był autorem ścieżki dźwiękowej ilustrującej tę wystawę, zawierającej m.in. komentarze współczesnych Warholowi artystów - Dennisa Hoopera, Amy Taubin czy Jamesa Rosenquista. W 2008 roku Cronenberg przygotował unikatową adaptację sceniczną swojego słynnego filmu "Mucha", wystawianą następnie na deskach Théâtre du Châtelet i opery w Los Angeles. W 2014 roku wydał swoją pierwszą powieść, zatytułowaną "Skonsumowana". Za swój dorobek artystyczny i dokonania na polu kultury i sztuki David Cronenberg otrzymał kilka prestiżowych odznaczeń, w tym m. in. Order Kanady (The Order of Canada, 2015), francuski Order Sztuki i Literatury (Ordre des Arts et des Lettres, 2009) oraz Legię Honorową (Legion d’honneur, 2009). Od 2011 roku jest również członkiem Brytyjskiego Instytutu Filmowego.
Na tle współczesnej kultury dorobek filmowy Davida Cronenberga stanowi jedną z najbardziej intrygujących refleksji dotyczących ewolucji istoty ludzkiej. Wystawa "David Cronenberg: Evolution" została pomyślana w ten sposób, by poprzez prezentację oryginalnych rekwizytów, fragmentów dekoracji i scenografii z filmów zestawić widoczny w twórczości reżysera proces dojrzewania artystycznego z jego nieustającą refleksją o możliwościach ewolucji człowieka. Wystawa podzielona jest na trzy sekcje, które odpowiadają chronologicznemu i tematycznemu rozwojowi twórczości Cronenberga. Podział ten odzwierciedla widoczne w twórczości reżysera przejście od fascynacji wewnętrzną strefą ciała i umysłu, z ich dążeniami i niekontrolowanymi możliwościami, do obserwacji świata zewnętrznego, ukształtowanego przy pomocy tych sił.
Wystawa "David Cronenberg: Evolution" jest hołdem dla wybitnego filmowca, ale także dla jednego z najbardziej wpływowych i prowokujących myślicieli naszych czasów.