Reklama

"Wyrwa": Kot, Gruszka i Damięcki w nowym filmie Bartosza Konopki

Niewierność, zagadkowy wypadek i mężczyzna, który na własną rękę podejmuje śledztwo, by odkryć prawdę o tajemniczej śmierci swojej żony. Intrygujący thriller "Wyrwa" to nowy film Bartosza Konopki ("W głębi lasu", "Lęk wysokości"), w którym główne role grają: Tomasz Kot, Karolina Gruszka i Grzegorz Damięcki. Scenariusz oparto głośnej książce Wojciecha Chmielarza, autora "Żmijowiska".

Niewierność, zagadkowy wypadek i mężczyzna, który na własną rękę podejmuje śledztwo, by odkryć prawdę o tajemniczej śmierci swojej żony. Intrygujący thriller "Wyrwa" to nowy film Bartosza Konopki ("W głębi lasu", "Lęk wysokości"), w którym główne role grają: Tomasz Kot, Karolina Gruszka i Grzegorz Damięcki. Scenariusz oparto głośnej książce Wojciecha Chmielarza, autora "Żmijowiska".
Kadr z filmu "Wyrwa" /Robert Pałka /materiały prasowe

"Wyrwa": Nowy film Bartosza Konopki

"Wyrwa" to najnowsza produkcja Canal+ i filmowa adaptacja książki Wojciecha Chmielarza pod tym samym tytułem. W rolach głównych występują: Tomasz Kot ("Zimna wojna", "Bogowie", "(Nie)znajomi"), Karolina Gruszka ("Szczęście świata", "Maria Skłodowska-Curie") oraz Grzegorz Damięcki ("W głębi lasu", "Podatek od miłości"). Za reżyserię odpowiada Bartosz Konopka, autorem scenariusza jest Marcin Ciastoń. Film zadebiutuje na ekranach polskich kin 17 marca.

Reklama

Tajemniczy wypadek samochodowy zmienia całkowicie życie Maćka (Tomasz Kot). W zdarzeniu ginie jego żona Janina (Karolina Gruszka). Najprawdopodobniej kobieta popełniła samobójstwo. Maciej nie ma jednak pojęcia, dlaczego do wypadku doszło pod Mrągowem, skoro Janina powiedziała, że jedzie na delegację do Krakowa. Pomyliła się? A może kłamała?

Zrozpaczony mężczyzna wyrusza w podróż, aby rozwiązać zagadkę jej śmierci. Wkrótce trafia na trop niejakiego Wojnara (Grzegorz Damięcki) - aktora, którego podejrzewa o romans ze zmarłą żoną. Od tego momentu pytania zaczynają się mnożyć, a tragedia zmienia się w skomplikowaną zagadkę. Maciej dochodzi do wniosku, że być może w ogóle nie znał kobiety, którą poślubił...

"Wyrwa": Coś ważnego o świecie i nas samych

"Jest w 'Wyrwie' coś ważnego o świecie i o nas samych. Odnalazłem w tej historii pewne elementy, które zainteresowały mnie osobiście, czyli temat kondycji mężczyzn we współczesnym świecie, ich sposobu radzenia sobie w trudnych sytuacjach. To nie jest jednak opowieść tragiczna, o żałobie, czy traumie, ale o próbie wyjścia z niej. Intryga kryminalna służy tutaj do tego, by dać bohaterom powód do działania; bo jeśli stanie się coś złego nie powinniśmy zapadać się w smutku i żalu, a właśnie działać, iść dalej" - mówi Bartek Konopka, reżyser filmu.

"W 'Wyrwie' zachowane są wszystkie elementy charakterystyczne dla thrillera: tajemnica, jej odkrywanie, klimatyczne zdjęcia, o które dba nasz operator, Piotr Niemyjski. Ale jest też taki coenowski sznyt, którego jestem najbardziej ciekawy. Bohaterowie wystawieni na ekstremalne wręcz doznania co raz pakują się w komiczne sytuacje, które pozwalają rozładować to napięcie" - dodaje Tomasz Kot, odtwórca głównej roli.

Wojciech Chmielarz: To wierna adaptacja mojej książki

"Miałem okazję być konsultantem scenariusza i jestem bardzo zadowolony z efektu pracy Marcina Ciastonia. Zauważył on takie rozwiązania fabularne, których ja bym nie dostrzegł. Mogę jednak zapewnić, że jest to wierna adaptacja mojej książki. Trzeba ją było dostosować do formatu kinowego i Marcin zrobił to fantastycznie. Widzowie mogą spodziewać się thrillera, w którym aż kipi od emocji. Są wspaniali aktorzy, którzy - mam nadzieję - zagrają tutaj role życia. Jest napięcie, mrok, trochę strachu. To będzie historia, która zostawi w was ślad" - zdradza Wojciech Chmielarz, autor książki.

"Praca nad scenariuszem 'Wyrwy' była dla mnie zawodowym wyzwaniem, albowiem po raz pierwszy adaptowałem gotowy materiał literacki, który charakteryzuje się odmiennym sposobem opowiadania. Myślę jednak, że odnalazłem klucz do tej historii. Widzowie mogą spodziewać się tutaj całego wachlarza emocji, wynikającego ze zderzenia ze sobą dwóch ciekawych postaci. Osobiste śledztwo głównego bohatera doprowadza nas do jego spotkania z innym mężczyzną, równie ważnym w tej opowieści, którego zupełnie się nie spodziewał. Maciek w interpretacji Tomka Kota i Wojnar grany przez Grzegorza Damięckiego są swoimi totalnymi przeciwieństwami. Nienawidzą się, ale jednocześnie się do siebie zbliżają. To ich spotkanie będzie dla nas bardzo emocjonujące" - wyjaśnia Marcin Ciastoń, scenarzysta.

Reżyserem "Wyrwy" jest nominowany do Oscara twórca seriali "W głębi lasu" i "Skazana" Bartosz Konopka. Za koncept fabularny odpowiada Marcin Ciastoń ("Wojenne dziewczyny", "W rytmie serca") - autor wyróżnionego nagrodą za najlepszy scenariusz filmu "Hiacynt".

W pozostałych rolach występują: Olga Bołądź ("Najmro. Kocha, kradnie, szanuje"), Maria Pakulnis ("Planeta Singli 3"), Magdalena Schejbal ("Szpilki na Giewoncie", "7 rzeczy, których nie musicie wiedzieć o facetach", "Nie kłam, kochanie"), Roman Gancarczyk ("Planeta Singli. Osiem historii", "W głębi lasu"), laureatka Złotych Lwów za debiut aktorski Marta Stalmierska ("Apokawixa", "Johnny") oraz objawienie hitu "Furioza" - Konrad Eleryk.

Film trafi do kin w całej Polsce w pierwszej połowie 2023 roku.

materiały prasowe
Dowiedz się więcej na temat: Wyrwa | Bartosz Konopka | Tomasz Kot | Karolina Gruszka | Grzegorz Damięcki

Reklama

Reklama

Reklama