Reklama

"Wspaniały" Kopciuszek

W najbliższy piątek , 22 marca, na ekrany polskich kin wejdzie przebojowa francuska komedia "Wspaniała". Bohaterka filmu ma wiele wspólnego z Kopciuszkiem.

Rose, bohaterka "Wspaniałej", przebojowej komedii romantycznej, to dziewczyna z małego miasteczka, która marzy, by dostać pracę w mieście i znaleźć miłość swojego życia. W latach 50., kiedy dzieje się akcja filmu, szczytem marzeń jest praca sekretarki, a księciem z bajki okaże się Louis, właściciel małego biura ubezpieczeń.

Reklama

Początkowo Rose nie robi na nim szczególnego wrażenia, ale kiedy okazuje się, że ma wyjątkowy talent do szybkiego pisania na maszynie szef zaczyna patrzyć na nią przychylnym okiem - w końcu znalazł idealną kandydatkę do wystawienia w mistrzostwach w szybkim pisaniu na maszynie! Wkrótce dziewczyna zmieni zgrzebne spódnice i sweterki na wieczorowe kreacje i piękne kostiumy. Ale to dopiero początek jej perypetii.

Fabularny schemat "Wspaniałej" przypominać może opowieść o Kopciuszku. Biedna, wątpiąca w siebie dziewczyna na skutek niezwykłych wydarzeń zamienia się w piękną księżniczkę, która zdobywa serce ukochanego i zmienia swoje życie. Kino bardzo lubi nowe wersje klasycznych bajek i sięgało po tę historię już wielokrotnie. Takim Kopciuszkiem była wcześniej Julia Roberts w "Pretty Woman", a rola w tym przeboju odmieniła też losy początkującej aktorki, która nagle stała się gwiazdą. Drogę od zwyczajnej dziewczyny, do podziwianej i charyzmatycznej bohaterki przeszła też Melanie Grffith w "Pracującej dziewczynie". Dzięki szczęściu i przebojowości zdobyła nie tylko wymarzoną pracę, ale też mężczyznę.

Autorzy "Wspaniałej" bez wątpienia znają Kopciuszka, ale widać w tym filmie również nawiązania do innej słynnej historii - "Pigmaliona". W sztuce George'a Bernarda Shawa dwaj profesorowie zakładają się, czy jednemu z nich uda się w pół roku wprowadzić zwyczajną kwiaciarkę na arystokratyczne salony. Podobnego zadania podejmuje się Louis, który ćwiczy z Rose, aby z dziewczyny utalentowanej stała się mistrzynią, która podbije cały świat. W "Pigmalionie" i jego filmowych adaptacjach (np. musicalowa "My Fair Lady") oraz wariacjach na jego temat ("Edukacja Rity") to nauczyciel na końcu starał się o serce swojej uczennicy. We "Wspaniałej" jest podobnie. Zadufany w sobie Louis będzie musiał walczyć o Rose, która już dawno przestała być Kopciuszkiem.


Reżyserem i współscenarzystą filmu jest Regis Roinsard, który długo zbierał materiały dotyczące zawodów szybkiego pisania.

"Zacząłem szukać informacji o zawodach szybkiego pisania w szkołach, które uczą szybkiego posługiwania się klawiaturami. To było w 2004 roku i wtedy okazało się, że archiwa są bardzo ubogie" - opowiada Roinsard, który większą część informacji zdobył w internecie.

"Jedną z najbardziej interesujących rzeczy, na jakie się natknąłem było zdjęcie amerykańskiej mistrzyni, stojącej w czymś na kształt welodromu wypełnionego tysiącami widzów. Znalazłem też reklamę produkującej maszyny francuskiej firmy Japy, która organizowała mistrzostwa w szybkim pisaniu. Na szczęście robiła ona listy uczestników regionalnych zawodów i dzięki temu mogłem kilkoro z nich odnaleźć i z nimi porozmawiać. Opowiadali mi pod jak wielką presją byli podczas zawodów, jakie techniki stosowało się, by zdekoncentrować przeciwników. Z ich opowieści faktycznie wyłaniał się obraz szybkiego pisania, jako bardzo wymagającej dziedziny sportu. Wtedy jeszcze nie wiedziałem, czy zdecyduję się na bardziej komediowe czy dramatyczne tony w swoim filmie" - opowiedział reżyser, dla którego "Wspaniała" jest fabularnym debiutem.


"Wspaniała" została doceniona przez Francuską Akademię Filmową zdobywając pięć nominacji do Cezara 2013.

Ciekawi Cię, co w najbliższym czasie trafi na ekrany - zobacz nasze zapowiedzi kinowe!

Chcesz obejrzeć film? Nie możesz zdecydować, który wybrać? Pomożemy - poczytaj nasze recenzje!

Wywiad z Bondem

INTERIA.PL

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: Wspaniała | bohaterka

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje